Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu

Masaż - kobieta lub mężczyzna masuje kobiecą łydkę.
Fot. Mallika Wiriyathitipirn EyeEm / Getty Images
Masaż shiatsu jest zabiegiem, który z założenia ma uwolnić uwięzioną w konkretnych punktach ciała energię. Za pomocą palców, dłoni czy stóp można przywrócić jej właściwy obieg, dzięki czemu wzmacniają się siły psychiczne i fizyczne organizmu. Masaż japoński shiatsu relaksuje i pobudza do działania.

Masaż shiatsu jest szczególnie polecany osobom narażonym na stres i bóle o różnym pochodzeniu. Japoński masaż pomaga w leczeniu zaburzeń snu czy dolegliwości związanych z menopauzą. Jest to również zabieg poprawiający ogólne samopoczucie.

Masaż shiatsu – co to jest?

Masaż shiatsu to technika relaksacyjna z Japonii, która bazuje na ideologii krążenia energii w ciele. Nazwa zabiegu oznacza „nacisk palca”, a więc jej wykonanie oparte jest na odpowiednim uciskaniu odpowiednich miejsc ciała. Technika ta ma przywrócić zachwianą równowagę między procesami całego organizmu. Ideologia japońska w masażu shiatsu czerpie z filozofii chińskiej. Technika zakłada, że w ciele człowieka znajduje się 20 meridian (12 głównych i 8 cudownych) pełniących funkcję kanałów do przepływu energii. Gdy jest on zaburzony, wówczas pojawiają się problemy na tle fizycznym lub psychicznym. Dokładny i precyzyjny ucisk (zwykle za pomocą palca) uwalnia zablokowaną energię i przywraca harmonię. Nie bez powodu japoński masaż shiatsu nazywany jest „akupresurą bez igieł”, ponieważ działa na podobnej zasadzie. Rozluźnia mięśnie i zgromadzoną w nich witalność.

Jak wygląda masaż japoński shiatsu?

Przed rozpoczęciem zabiegu osoba masowana pozostaje w ubraniu i kładzie się na macie. Masażysta delikatnie kołysze ciałem i je rozciąga. Za pomocą palców i kciuków naciska poszczególne miejsca, z których powinna zostać uwolniona energia. Masażysta wykorzystuje powierzchnię całych dłoni, łokci, a nawet kolan i stóp do rozluźniającego ucisku.

W masażu shiatsu można spotkać się z różnymi stylami wykonywania. Niekiedy terapeuta bardziej koncentruje się na nacisku punktowym, ale można też spotkać się z całościowym podejściem pracy nad ciałem, odblokowującym całe ścieżki płynącej w nich energii.

Chcąc właściwie wykonać masaż shiatsu, kurs jest jedyną metodą, dzięki której poznamy odpowiednią technikę. Samodzielne wykonywanie zabiegu bez wiedzy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Masaż shiatsu – właściwości zdrowotne

Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, masaż shiatsu działa zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Uspokaja umysł, relaksuje, rozluźnia napięte mięśnie. Odpowiedni ucisk uwalnia zgromadzony w ciele stres i napięcie. Nierzadko masaż shiatsu łagodzi odczuwany w różnych częściach ciała ból (głowy, pleców). Zabieg uspokaja nadaktywny układ nerwowy i poprawia krążenie krwi. Pobudza też układ hormonalny, a nawet wzmacnia układ odpornościowy, poprawiając procesy biologiczne zachodzące w ciele.

Zobacz film: Zalety masażu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Masaż shiatsu w domu

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z profesjonalnego zabiegu przeprowadzonego przez fizjoterapeutę, za pomocą odpowiednich akcesoriów możesz uzyskać podobny efekt relaksacyjny w domu. Do tego niezbędna jest:

· Mata – obejmuje strefę pleców, pośladków i ud, można ją umieścić na krześle lub fotelu. Masaż shiatsu i mata działają na podobnej zasadzie – rozluźnienie mięśni za pomocą odpowiednich głowic.

· Poduszka – stosowana do rozluźniania i ogrzewania strefy karku, szyi, ramion, a nawet ud. Masaż shiatsu jako poduszka daje mniej spektakularne efekty, ale nadal jest to dobry sposób na relaks i niwelowanie napięcia.

· Masażer do stóp - masaż stóp shiatsu to odprężenie za pomocą specjalnego urządzenia z masującymi głowicami i funkcją grzania.

Masaż shiatsu – zastosowanie

Klasyczny masaż shiatsu ma zastosowanie w wielu dolegliwościach bólowych. Zabiegowi mogą być poddawane różne części ciała, np.:

· Masaż shiatsu na zatoki – w czterech krokach wykonujemy masaż okolic zatok. Zanim go zaczniemy, należy wnętrze dziurek posmarować miodem za pomocą patyczka. W pierwszym kroku kładziemy cztery palce jednej ręki na czole tak, aby mały palec był między brwiami i masujemy nim to miejsce przez kilka sekund. Drugi krok to masaż palcami obszaru pod brwiami przez kilka sekund. Następnie masujemy punkt obok wystających kości nosa (nad skrzydełkami) – zatykamy palcem na przemian jedną i drugą dziurkę jednocześnie wydmuchując powietrze. Na końcu naciskamy oba punkty przy samych skrzydełkach, wydmuchując powietrze.

· Masaż jąder shiatsu – aby zniwelować opuchnięcie jąder, wystarczy codziennie lekko uciskać i masować je przez kilka minut.

· Japoński masaż twarzy z elementami shiatsu – uciskanie odpowiednich punktów na twarzy działa na wiele sposobów – zapobiega powstawaniu bruzd, a jednocześnie redukuje zmarszczki, ujędrnia, wygładza kształt twarzy i zmniejsza obrzęk.

Zabieg warto stosować także w przypadku bólu głowy, pleców, zapalenia oskrzeli, problemów z krążeniem lub zasypianiem.

Masaż shiatsu – przeciwwskazania

Masaż shiatsu ma różne przeciwwskazania. Wśród nich można wyróżnić stany zapalne skóry, ciążę, problemy z krążeniem krwi (żylaki, zakrzepy), nadciśnienie, osteoporozę, nowotwory, zakażenie bakteryjne lub wirusowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości