Masaż niemowlaka przed snem – jeden rytuał, wiele korzyści

Uśmiechnięty niemowlak
Fot. GettyImages / Bennewitz
Niedługo po narodzeniu dziecka możemy rozpocząć masaż brzucha i stópek niemowlaka. Zacieśnimy w ten sposób więź z maluchem i będziemy lepiej dbać o jego rozwój. Jak zrobić masaż niemowlaka przed snem, a jak wykonać masaż niemowlaka, któremu dokucza kolka?

Narodziny dziecka są ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Rodzice chcą być blisko ze swoim dzieckiem, dbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Masaż niemowlaka jest jednym z tych działań, które mają szerokie korzyści dla budowania więzi i wspierania zdrowia dziecka. Masaż niemowlaka można robić już po dwóch tygodniach od narodzin. Nie warto zaczynać tego od razu, ponieważ najpierw dziecko powinno oswoić się z nowymi warunkami. Jakie korzyści daje masaż niemowlaka?

Masaż niemowlaka – dlaczego warto?

Masaż brzuszka niemowlaka , jego stópek i nóżek pozwala na wzmocnienie wzajemnych więzi. Dla małego dziecka, które jest bardzo wyczulone na dotyk, jest to ważne doznanie. Jego rozwój będzie przebiegał harmonijnie, a dziecko będzie prawidłowo przybierać na wadze. Wykonując masaż niemowlaka , usprawniamy rozwój mózgu, układu trawiennego, mięśniowego i krążenia. Poza tym masaż brzuszka niemowlaka jest lekiem na zaparcia , które bez użycia medykamentów łatwo mogą pójść w zapomnienie. Masaż brzucha niemowlaka dla części rodziców jest jedynym skutecznym sposobem na to, by pozbyć się kolek. Dodatkowo dziecko, które jest systematycznie masowane, będzie spokojniejsze, bardziej zrelaksowane, a przez to będzie się lepiej wysypiać. Dobrze wykonany masaż niemowlaka może być odbierany jako rodzaj komunikacji między dorosłymi a maluchem, który jeszcze nie jest w stanie opowiedzieć o swoich uczuciach.

Masaż stópek noworodka/niemowlaka – od czego zacząć?

Kiedy dziecko ze szpitala zostanie przewiezione do domu, trzeba mu dać nieco czasu, by się przyzwyczaiło do nowych warunków. Dopiero po kilku dniach można przejść do pierwszego masażu noworodka. Należy zrobić to ostrożnie, by dziecko czuło się bezpieczne. Pierwszy masaż stópek noworodka rozpoczynamy od tego, że jego drobną stópkę kładziemy na swojej dłoni, a drugą bardzo delikatnie przesuwamy po powierzchni od paluszków aż po kostkę. W ten sam sposób robimy ze strony podeszwowej. Masaż noworodka obejmuje też dłonie. Ich masaż rozpoczynamy taką samą metodą, jak na stopach. Na początku nie powinno się masować całego ciałka. Stopniowo ilość masażu się zwiększa.

Masaż niemowlaka – jak zrobić go prawidłowo?

Chociaż z biegiem czasu dziecko przyzwyczaja się do masażu poszczególnych partii ciała, za każdym razem zaczynamy od nóżek i stóp. Patrząc na całe ciało maluszka, to właśnie nogi i stopy są najmniej wrażliwe. Wykonując masaż stópek niemowlaka , w zasadzie bardziej go głaszczemy niż faktycznie masujemy. Najpierw po całej stópce, a potem chwytamy każdy palec po kolei. Można też palcem rysować kółka lub lekko ściskać stopę. W trakcie masażu niemowlaka przechodzimy od stóp ku górze przez nogi i pośladki aż dochodzimy do pleców. Tutaj masaż niemowlaka to głaskanie otwartą dłonią w różnych kierunkach. Następny jest masaż brzuszka niemowlaka. Brzuch jest szczególnie ważny, kiedy dziecko ma kłopoty z układem pokarmowym, ale powinno się go wykonywać zawsze, a nie tylko dlatego, że masaż niemowlaka ma być na kolkę. Na brzuszku robimy delikatne koliste ruchy poniżej żeber. Zawsze w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób stymulujemy pracę jelit.

Bardzo powolny jest masaż niemowlaka na klatce piersiowej, gdzie od środka przesuwamy się w kierunku ramion. Na koniec głaszczemy ramiona i dłonie. Za każdym razem, kiedy wykonujemy masaż niemowlaka , należy używać oliwki lub oliwy, by nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka. Poza tym ważne jest, by obserwować reakcję malucha i to, czy jest spokojne. Jeśli zaczyna się inaczej zachowywać, musimy być bardziej czujni.

Masaż niemowlaka przed snem – kiedy masować maluszka

Niemowlęta i mniejsze dzieci wciąż uczą się otaczającego świata. Bardzo ważną rolę odgrywają rytuały, bez nich są zagubione, a ich poczucie bezpieczeństwa maleje. Masaż niemowlaka przed snem codziennie o tej samej porze będzie przydatny do tego, by dziecko czuło się pewnie i polubiło cały zabieg. Po pewnym czasie będzie niejako wiedziało, że po kąpieli przyjdzie pora na masaż. Wybierając porę dnia na masaż niemowlaka , trzeba pamiętać, że nie może to być bezpośrednio przed spaniem i porą karmienia. Masażu nie wolno też wykonywać po niedawnej szczepionce lub w przypadku choroby dziecka.

Masaż niemowlaka, zwłaszcza ten przed snem, ma być wyciszający i odstresowujący. Oznacza to, że nie możemy się spieszyć, nasze ruchy mają być powolne i delikatne. Jeśli wybierzemy już określoną porę na codzienny zabieg, musimy wygospodarować przynajmniej pół godziny tylko dla dziecka. Trzeba do tego zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ na czas masażu niemowlak będzie rozebrany.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości