Maryna Gąsienica-Daniel się rozpędza. Kim jest nadzieja polskiego narciarstwa alpejskiego?

Maryna Gąsienica-Daniel. Narciarstwo alpejskie i slalom gigant to jej dyscypliny
Press Focus/x-news
Maryna Gąsienica-Daniel udowadnia, że nawet kontuzja nie przeszkodzi jej w walce o pozycję wśród mistrzów. Ten sezon jest jak dotąd najlepszy w karierze polskiej narciarki. Jednak 26-letnia zawodniczka zapewnia, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Maryna Gąsienica-Daniel - kim jest?

Maryna Gąsienica-Daniel urodziła się 19 lutego 1994 roku w Zakopanem. Od lat walczyła o miejsce w światowej czołówce narciarzy alpejskich, a dzięki startom w sezonie 2020/21 udało jej się zrealizować ambitny plan. Obecnie ściga się z największymi gwiazdami tej dyscypliny.

W drodze na szczyt nie przeszkodziła jej nawet poważna kontuzja. Dwa lata temu podczas treningów do konkursu w Nowej Zelandii polska zawodniczka złamała nogę. Po kilkumiesięcznej rehabilitacji udało jej się na szczęcie wrócić do gry i odzyskać formę.

Maryna Gąsienica-Daniel świętuje sukces za sukcesem

Maryna Gąsienica-Daniel od najmłodszych lat przejawiała ogromny talent sportowy. W konkursach międzynarodowych zadebiutowała w listopadzie 2009 roku podczas zawodów FIS Race w Tarnaby . Wówczas zajęła zajęła 24. miejsce w slalomie. Potem było już tylko lepiej. Pięciokrotnie startowała w mistrzostwach świata juniorów, a najwyższą, 5. pozycję, zajęła w Quebecu w 2013 roku.

Pierwsze punkty w walce o Puchar Świata Maryna Gąsienica-Daniel zdobyła w lutym 2017 roku w Crans-Montana, kiedy zajęła 26. miejsce w superkombinacji.

Polka ma już za sobą także dwa starty w zimowych Igrzyskach Olimpijskich. O medale walczyła w 2014 roku w Soczi i 4 lata później w Pjongczangu. Wtedy też zapowiedziała, że w 2022 roku będzie miała realne szanse na trofea.

Do igrzysk w Pekinie został jeszcze rok, ale Maryna już teraz udowadnia, że jest w życiowej formie. Alpejka ukończyła drugi przejazd zawodów Pucharu Świata slalomu giganta w Kronplatz z najlepszym czasem. Wcześniej zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie alpejskiego Pucharu Świata w Kranjskiej Gorze. Nic więc dziwnego, że jej dokonaniom kibicuje coraz więcej fanów narciarstwa.

Siostra Maryny Gąsienicy-Daniel

Kilkanaście lat temu starsza siostra Maryny Gąsienicy - Daniel, Agnieszka, również osiągała sukcesy w narciarstwie alpejskim. Szczytową formę osiągnęła w 2009 roku, kiedy zajęła 20. miejsce w slalomie gigancie w Aspen. Przez problemy z kręgosłupem musiała jednak zakończyć sportową karierę.

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie alpejskiego Pucharu Świata w Kranjskiej Gorze. Zobacz wideo: