Marienplatz w Monachium. Co warto na nim zobaczyć?

Thanapol Tontinikorn/Getty Images
Thanapol Tontinikorn/Getty Images
Monachium, o którym często mówi się jako o "najbardziej wysuniętym na północ miastem Włoch", wyróżnia się dużą liczbą zabytków w stylu renesansowym i barokowym. Jego wizytówką jest Marienplatz, czyli Plac Mariacki, na którym można zobaczyć najważniejsze zabytki miasta, czyli dwa ratusze oraz Stary Dwór. Można podziwiać tu także fontannę z rybą, która została zaprojektowana w XIX w. przez Konrada Knolla.

Marienplatz w Monachium od wieków stanowi centrum miasta: odbywały się na nim liczne turnieje, manifestacje, jarmarki, a nawet egzekucje. Został wybudowany już w XII w., na polecenie Henryka Lwa. Obecna nazwa została jednak nadana dopiero w 1807 r. – uznano wówczas, że św. Maria uratowała miasto przed epidemią cholery – wcześniej plac nosił nazwę Schrannen. W 1638 r. postawiono w tym miejscu także kolumnę maryjną, która miała być znakiem końca najazdu szwedzkiego. Co jeszcze warto na nim zobaczyć?

Nowy Ratusz na Marienplatz (Neues Rathaus)

Monumentalny, zabytkowy Nowy Ratusz zdecydowanie wyróżnia się na terenie bawarskiego miasta. O jego wybudowaniu w drugiej połowie XIX w. zdecydowali radni Monachium – szybko rozwijające się miasto potrzebowało wówczas większego ratusza. Aby móc zorganizować jego budowę, rozebrano w tym celu 24 kamienice. Projekt neogotyckiej budowli wykonał Georg von Hauberrisser, a ratusz powstawał od 1867 do 1909 r.

Bardzo charakterystycznym elementem ratusza jest Glockenspiel, czyli duży zegar, czwarty co do wielkości w całej Europie. Każdego dnia, o godzinach: 11.00, 12.00 oraz 17.00 można zauważyć na wieży ratusza charakterystyczne figurki, które przypominają o dwóch istotnych wydarzeniach z życia Monachium. Na Marienplatz można więc zobaczyć scenkę przedstawiającą królewski ślub Williama V i Renaty von Lothringen, który miał miejsce w 1568 r. oraz taniec bednarzy, Schäfferltanz , który upamiętnia koniec zarazy w 1517 r.

W obrębie Nowego Ratusza, którego wysokość wynosi 79 m, znajduje się aż sześć dziedzińców. Na elewacji budynku można zauważyć dekoracje przedstawiające historię Bawarii. Na samej wieży można doliczyć się 43 dzwonów. W tym momencie w ratuszu mieszczą się różnego rodzaju urzędy, ale również wspaniała Biblioteka Prawnicza, znana m.in. z kultowego filmu Kabaret Boba Fosse'a.

Stary Ratusz na Marienplatz (Altes Rathaus)

W 1460 r. w wyniku pożaru w Monachium na Marienplatz został spalony pierwotny budynek Starego Ratusza. Na jego miejscu niedługo potem stanął jednak kolejny. Nowy projekt budowli powstał za sprawą Jörga von Halsbacha i jego budowa trwała od 1470 do 1480 r. Budynek ratusza zniszczono po raz kolejny w czasie II wojny światowej. Odbudowano go, wzorując się na projekcie z XV w. Obecnie w budynku Starego Ratusza znajduje się m.in. Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum) oraz sala balowa w stylu gotyckim, na której odbywają się eleganckie przyjęcia.

Stary Dwór na Marienplatz (Alter Hof)

W Monachium, na Marienplatz, tuż za Starym Ratuszem znajduje się Stary Dwór (Alter Hof), czyli zespół średniowiecznych budynków, który stanowił niegdyś rezydencję Wittelsbachów. Byli to książęta Bawarii, którzy rządzili Monachium od końca XII w. do końca I wojny światowej.

W pierwszej rezydencji mieszkał na początku Ludwik IV Bawarski, cesarz Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W tym momencie tylko fragment całego kompleksu przypomina pierwotny projekt budowli z XIII w. Do dzisiaj na skrzydle zachodnim zachowały się jednak herby wielkiej rodziny Wittelsbachów.

Na Burgstock, czyli innym skrzydle budowli, można zauważyć oryginalny wykusz, nazywany powszechnie Wieżą Małpy. Według jednej z legend cesarz Bawarii Ludwik IV został porwany przez małpę z królewskiej menażerii – był on wówczas jeszcze niemowlęciem. Podobno małpa wspięła się z dzieckiem na sam szczyt wieży i nie chciała z niej zejść przez długi czas. W końcu udało ją się przekonać, a przyszłemu władcy, szczęśliwie, nic się nie stało.

Jak się dostać na Marienplatz?

Z samego lotniska na Marienplatz w Monachium najłatwiej dostać się linią S1 lub S8, przy czym szybsza jest ta druga linia. Za bilety w jedną stronę należy zapłacić 12 euro, można je zakupić w automatach. Warto pamiętać, że polskie karty często nie są jednak akceptowane, dlatego dobrze mieć ze sobą gotówkę w postaci banknotów poniżej 20 euro – banknoty o nominałach 50 euro również są odrzucane.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jakie atrakcje czekają na nas w Świnoujściu?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości