Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Marek Socha jest niezwykle aktywnym seniorem. Jego plan dnia zawstydzi niejedną młodą osobę

Dzień Dobry Wakacje

Planuję długie życie

Marek Socha jest niezwykle aktywnym seniorem. Jego plan dnia zawstydzi niejedną młodą osobę

Dzień Dobry Wakacje

Marek Socha to aktywny senior, który ma zaplanowany każdy dzień. Już od rana zapewnia sobie sporo aktywności. Wszystkie treningi skrupulatnie opisuje w zeszycie. Aktywność fizyczna podtrzymuje sprawność, wzmacnia odporność i chroni przed wieloma chorobami.

Aktywny senior

Marek Socha uwielbia aktywność fizyczną. Trenował chętnie od zawsze, a od 56 lat swoje poczynania opisuje w zeszycie, dzięki temu pamięta niemal wszystkie aktywności. Ma zaplanowany dzień od początku do końca.

- 6:15 pobudka, rozciąganie, siłownia, węglowodanowe śniadanko fajne, kawusia oczywiście i koło 9:00 jadę na trening. Dwie godziny, dwie godziny piętnaście, potem o wpół do 12:00 obiad. O 12:00 już sobie leżę i czytam, pasjami rozwiązuję krzyżówki - relacjonuje swój dzień pan Marek.

Senior zachęca także do aktywności swoją żonę. Bardzo często wspólnie ćwiczą i sprawia im to ogromną przyjemność. Starają się zdrowo odżywiać i unikają tego, co może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. 

- Ludzie są leniwi, wolą telewizję, wolą budkę z piwem, a u nas tego nie ma. My z mężem alkohol pijemy dwa razy w roku, na rocznicę ślubu i ewentualnie jakieś tam urodziny i to po lampce wina. Staramy się dobrze odżywiać, zawsze chcemy wypoczywać, jeździć gdzieś, być aktywnym, żeby być zdrowym człowiekiem, a nie takim zasiedziałym - zdradza Irena Socha, żona pana Marka. 

Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna to bardzo istotny czynnik przy ochronie naszego zdrowia. Zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele nowotworów. 

- Codzienny ruch daje nam korzyści w postaci lepszego samopoczucia, szybszych procesów metabolicznych, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, co jest też niezwykle istotne w profilaktyce nowotworów - podkreśliła dr hab. n. med. Marta Mańczuk.

Seniorzy powinni także wykonywać regularnie badania. Warto pamiętać o kilku profilaktycznych, które pomogą szybko wykryć groźne choroby. 

- Przede wszystkim jest to kolonoskopia dla wszystkich po 50. roku życia. To jest badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego i wystarczy takie badanie zrobić raz na 10 lat. Następnie mamy mammografię, to jest badanie w kierunku wykrywania wczesnego raka piersi. Zapraszamy panie w wielu 50-69 lat, co dwa lata. Następnym badaniem dla pań jest cytologia, jest to badanie w kierunku wykrywania wczesnego raka szyjki macicy. Zapraszamy tutaj panie już po 25. roku życia, co trzy lata - zaznaczyła dr Mańczuk. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
50
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0