Marcin Prokop i Szymon Hołownia. Nie tylko zawodowa przyjaźń

Szymon Hołownia i Marcin Prokop wydali właśnie trzecią wspólną książkę "Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci". Opisali w niej, co ich ukształtowało, jakie były początki ich drogi zawodowej oraz jak odnajdują się w roli mężów i ojców. Panów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieli o swojej przyjaźni i współpracy.

Marcin Prokop i Szymon Hołownia przyjaźnią się od lat. Pierwszym programem, który wspólnie poprowadzili był "Mam talent!". Doszło do tego za sprawą dyrektora programowego stacji Edwarda Miszczaka.

Spotkał nas w przeglądzie prasy (w Dzień Dobry TVN - przyp. red.) i zobaczył, że przeciwieństwa się przyciągają, że między plusem i minusem płynie prąd. A potem przeszczepił te kwiatki na nowy grunt, czyli do programu "Mam talent!" i zrobił to trochę z rozpaczy, bo wszyscy inni zawiedli, a my byliśmy tymi, którzy najwolniej biegali po korytarzu, więc łatwo nas złapał.

- powiedział Marcin Prokop.

Tak, to prawda. Ten pomysł, że będzie wesoły Romek i smutny kleryk był opatrznościowy.

- dodał Szymon Hołownia.

Panowie na tyle się sprawdzili w roli współgospodarzy "Mam talent!", że postanowiono im powierzyć prowadzenie programu "Mamy Cię".

>>> Zobacz także:

Wspólne książki

Marcin Prokop i Szymon Hołownia wspólnie napisali też książki. W 2013 roku ukazała się pierwsza - "Bóg, kasa i rock'n'roll", w której przedstawili swoje odmienne spojrzenia na religię, kulturę i świat mediów. Jezus jako marketingowiec, pożytki płynące z noszenia habitu, różnica między Bogiem a idolem, urok pieniędzy i problemy z wolną wolą - to tylko niektóre wątki, którymi zajęli się autorzy.

To było spotkanie dwóch różnych światów, które próbują się zbliżyć, spotkać i sprawdzić, czy jest punkt przecięcia.

- stwierdził Szymon Hołownia.

W tym samym roku Prokop i Hołownia opublikowali drugą książkę "Wszystko w porządku. Układamy sobie życie". Tym razem postanowili nieco posprzątać na swoich planetach, posegregować odkurzone graty i podzielić się ze światem tym, co odkryli.

Na trzecią książkę fani tego zgranego duetu musieli czekać do 2019 r., kiedy to pojawiła się ich podwójna autobiografia zatytułowana "Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci". Autorzy opowiadają w niej o tym, co ich ukształtowało, o początkach swojej drogi zawodowej i jak odnajdują się w roli mężów i ojców. Dlaczego w wieku czterdziestu lat zdecydowali się na napisanie autobiografii?

Chcieliśmy napisać coś na kształt biografii, zanim będziemy za starzy, żeby pamiętać swoje życie. To jest takie zatrzymanie w pół drogi, optymistycznie rzecz ujmując, żeby sobie przypomnieć, co nas zbudowało. Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy? W co wierzymy? Dlaczego w to wierzymy? Pokazanie pewnych dróg po których szliśmy, żeby zobaczyć, czy one w którymś momencie szły równolegle, czy zawsze żeśmy szli dość daleko od siebie i dopiero w dorosłym życiu się spotkaliśmy.

- wyjaśnił Marcin Prokop.

Szymon Hołownia - kim jest?

Szymon Hołownia urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury Gazety Wyborczej, a między 2001–2004 r. felietonistą i redaktorem działu społecznego Newsweek Polska. Potem objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Ozonu, a od września 2005 do 2006 r. pracował dla Rzeczpospolitej. Ponadto jego teksty pojawiały się w Kulturze Popularnej, Machinie, Przewodniku Katolickim, Tygodniku Powszechnym, Więzi i we Wprost.

Szymon Hołownia współpracował również z telewizją. Był dyrektorem programowym Religia.tv, w której prowadził etyczny talk-show "Między sklepami", program "Bóg w wielkim mieście" oraz "Ludzie na walizkach". W TVN, wraz z Marcinem Prokopem prowadził program "Mamy Cię", a od 2008 r. do chwili obecnej - "Mam talent!".

Szymon Hołownia angażuje się także w pomoc charytatywną. Swego czasu założył białostocki oddział fundacji Pomoc Maltańska, w kwietniu 2013 r. - fundację Kasisi, a 2014 r. - fundację Dobra Fabryka.

Marcin Prokop - kim jest?

Marcin Prokop urodził się w 1977 r. w Warszawie. Ukończył studia na wydziale finansów i bankowości Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, jest specjalistą do spraw marketingu bankowości elektronicznej.

Pracował m.in. w Przekroju, Gazecie Wyborczej, Wprost i Glamour. Był redaktorem naczelnym miesięcznika Machina, Film i Przekrój. Od września 2007 r. jest współgospodarzem programu Dzień Dobry TVN. Wraz z Szymonem Hołownią prowadził "Mamy Cię!", a od września 2008 r. do chwili obecnej - "Mam talent!".

podziel się:

Pozostałe wiadomości