Gwiazdy

Kamila i Andrzej Łapiccy – małżeństwo, które wzbudzało kontrowersje. Dzieliło ich 60 lat różnicy, a co ich połączyło? 

zakochani

Heikki Takala/ Getty Images

Gwiazdy

Kamila i Andrzej Łapiccy – małżeństwo, które wzbudzało kontrowersje. Dzieliło ich 60 lat różnicy, a co ich połączyło? 

zakochani

Heikki Takala/ Getty Images

On był znanym i cenionym aktorem. Ona – młodą teatrolożką. Dzieliła ich duża różnica wieku, a połączyła miłość. Związek Kamili i Andrzeja Łapickich wywołał skandal. Co małżonkowie mówili o sobie?

Kamila i Andrzej Łapiccy – historia miłości

Zagrałem w życiu 150 ról i nigdy nie było takiego zainteresowania moją osobą jak teraz – mówił odnosząc się do żywego zainteresowania mediów po 2009 roku. Wtedy ponownie stanął na ślubnym kobiercu. Andrzej Łapicki przez 58 lat był żonaty z Zofią Chrząszczewską, która zmarła w 2005 roku. Kamilę poznał podczas pracy w miesięczniku "Teatr". Ona studiowała wówczas teatrologię. Jako, że był wierny ręcznym zapiskom, przynosił jej swoje felietony do przepisania.

My wskoczyliśmy do szuflady z napisem: psychofanka upolowała mistrza. A potem czytaliśmy różne niedorzeczności, wypreparowane na poparcie tej tezy. Nie, nie pisałam o nim pracy magisterskiej, nie oglądałam nałogowo filmów z nim, a na scenie widziałam go tylko raz. Naprawdę spotkaliśmy się dopiero w miesięczniku "Teatr". Widywaliśmy się w redakcji regularnie, bo jako jedyna osoba wcześnie przychodziłam do pracy, dostawałam więc polecenie służbowe, żeby zająć się panem Łapickim, gdy przyjdzie. Też z samego rana, bo oboje lubimy wcześnie wstawać. Ale z początku nie bardzo lubiłam te spotkania

- mówiła w 2011 roku, w wywiadzie dla "Polityki".

Na początku podchodziła do niego z dystansem. Wiedziała, że Andrzej Łapicki ma łatkę amanta. Z czasem, zaczęła doceniać flirt. Zaryzykowała. Po trzech miesiącach zostali parą. W 2009 roku wzięli cichy ślub w Sokołowie Podlaskim.

Decyzja o ślubie zapadła kompletnie po wariacku. Pamiętam, że przyjmując pierścionek zaręczynowy, zapytałam go w oszołomieniu, czy to znaczy, że teraz będziemy mieszkać razem. Zażartował, że skąd, że będę, tak jak do tej pory, dojeżdżać metrem

- dodała wówczas.

Małżeństwo, które wzbudzało kontrowersje

Dzieliło ich 60 lat. Kiedy się poznali, Andrzej Łapicki miał 85 lat, Kamila – 25. U boku swojej drugiej żony, przeżywał drugą młodość. Wszyscy zachwycali się tym, jak dużo energii miał.

Ten związek dał mi kopa do życia

- mówił aktor.

Ich związek budził kontrowersje. Na początku do nowego związku ojca, nie była przekonana także córka aktora, Zuzanna Łapicka-Olbrychska, która od swojej macochy była starsza 30 lat.

Nie byłam jakoś specjalnie zachwycona, ale wiedziałam, dlaczego postanowił ożenić się z młodszą od siebie o ponad pół wieku kobietą. On po prostu odrzucał starość. Dla niego to było upokorzenie, na które się nie godził. Jak to kiedyś napisał Czesław Miłosz: "Przemijanie - jestem przeciw"

 – mówiła w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów Extra".

Tuż przed śmiercią aktor zmienił testament. Jego żona pozostała bez mieszkania i tantiem po zmarłym artyście. Andrzej Łapicki zdecydował się przepisać dobytek na córkę Zuzannę Łapicką-Olbrychską i wnuczkę Weronikę. Do dziś kulisy jego testamentu pozostają tajemnicą.

Kamila Łapicka – co robi dzisiaj?

Andrzej Łapicki zmarł 21 lipca 2012 roku. Kamila miała wówczas 28 lat. We wrześniu tego samego roku, wydała niezwykłą biografię męża -  "Łapa w łapę". Kobieta prowadzi bloga "zteatru.pl". Jest pasjonatką teatru i dramatu współczesnego. W 2016 roku zdobyła pierwszą nagrodę (ex aequo) w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków.

Kamila Łapicka jest w trakcie pracy nad dwoma doktoratami. W Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, pod kierunkiem prof. dr hab. Urszuli Aszyk-Bangs przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą dramatom historycznym Juana Mayorgi. W Centrum im. M. Anielewicza na Wydziale Historycznym UW od roku akademickiego 2017/2018, pod opieką naukową dr hab. Anny Michałowskiej-Mycielskiej zajmuje się badaniem działań Inkwizycji hiszpańskiej wobec konwertytów żydowskich, a szczególnie rolą widowisk publicznych w propagandzie antyżydowskiej.

Zobacz też:

Od bohaterki skandalu z Billem Clintonem do aktywistki. Monica Lewinsky skończyła 47 lat

Zakonnica więziona w klasztorze przez ponad 20 lat. Sprawa Barbary Ubryk powraca

130 lat Moulin Rouge: kankan, ekstrawagancja i kwintesencja kultury francuskiej

Co sądzisz o tym artykule?
83
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0