Jak sadzić i uprawiać malwę? Jakie zalety ma czarna malwa?

Kwiat malwy
Fot: Leandro Bermudes / gettyimages.com
Malwa ma charakterystyczny wygląd, dlatego ciężko pomylić ją z inną ogrodową rośliną. Na wysokiej łodydze rosną duże, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Malwa jako kwiat nie jest wymagająca w uprawie, dlatego zakwita w wielu miejscach, nawet na glebach mało urodzajnych.

Czarna malwa to odmiana rośliny, którą nie tylko cechuje estetyczny wygląd, ale i właściwości lecznicze. Jest stosowana w medycynie ludowej do leczenia wielu dolegliwości. Malwa czarna nierzadko jest też składnikiem wielu kosmetycznych preparatów do pielęgnacji skóry.

Malwa – co to za roślina?

Kiedy myślimy o sielskim, wiejskim ogrodzie, do głowy zazwyczaj przychodzi nam malwa. Kwiat ten jest wysoki i smukły, dzięki czemu nie sposób go nie zauważyć. Malwa ogrodowa zachwyca rozmiarem (osiąga 2–3 metry wysokości) i charakterystycznym, dużym kształtem. Wyróżnia ją też długa, lekko owłosiona łodyga. Z reguły jest uprawiana jako roślina dwuletnia. Kwiaty malwy rosną przez całe lato od czerwca aż do wczesnej jesieni w październiku. Mogą mieć barwę różową, czerwoną, białą, żółtą a nawet bardzo ciemną. W zależności od odmiany przybierają one różne kształty – są dzwonkowate, niekiedy też z postrzępionymi końcami czy o pełnej, gęstej strukturze płatków.

Malwa – uprawa

Jeśli wybierzemy taką roślinę jak malwa, uprawa nie będzie stanowiła dla nas większego problemu. Kwiat ten nie wymaga bowiem skomplikowanej pielęgnacji. Najlepiej wybrać dla niej miejsce słoneczne lub półcień, w którym będzie miała dobre warunki do wzrostu. Ważna jest też ochrona przed nadmiernym wiatrem, który mógłby połamać długie łodygi. Malwa ogrodowa typu malwa biała lub popularna malwa różowa może rosnąć na każdej glebie, choć oczywiście najlepsze efekty otrzymuje się, sadząc roślinę w ziemi przepuszczalnej i próchnicznej. Aby uzyskać pełny rozkwit, jaki może osiągnąć malwa, nasiona powinny trafić do gleby, która została wcześniej dobrze przekopana i użyźniona kompostem. Obojętne, czy to malwa pełna, czy półpełna, rośliny nie można zbyt mocno podlewać, dodatkowo trzeba omijać liście. Gleba powinna być średnio wilgotna, ale nie sucha. Do lepszego wzrostu rośliny można używać dodatkowych nawozów. Malwy w różnych odmianach, nawet okazała malwa drzewiasta, są dość odporne na zimno. Niekiedy można je częściowo okryć, szczególnie w przypadku młodych roślin.

Malwa – sadzenie

Roślinę można sadzić na różne sposoby. Malwa jednoroczna nadaje się do wysiania na przełomie marca i kwietnia, dzięki czemu zakwitnie już w lecie, w okresie lipca oraz sierpnia. Malwa to roślina , która często rozwija się z zasadzonych nasion. Dzięki temu rozwiązaniu mamy do dyspozycji wiele odmian, które na różne sposoby dekorują ogród. W przypadku wielu rodzajów malwy wysiew powinien opierać się na umieszczeniu nasion w pojemniku z żyzną glebą na przełomie czerwca i lipca, a następnie pikowaniu (przesadzeniu do innych pojemników) siewek po pojawieniu się kilku liści. W stałe miejsce roślinę przenosimy na jesień, zabezpieczając przed zimnem lub na wiosnę.

Malwa – choroby

Jak każda roślina, malwa jest atakowana przez choroby i szkodniki w różnym okresie wzrostu. Groźna jest dla nich rdza, która jest wynikiem przesuszenia. Do objawów można zaliczyć zmianę koloru liści na brązowy i ich obumieranie. Przed chorobą chronią opryski ze specjalnych preparatów przeciwgrzybiczych. Wśród szkodników największe straty w roślinie wywołuje pchełka ślazowa, która wygryza w liściach dziury. Można je usuwać naturalnymi i chemicznymi preparatami.

Czarna malwa – zastosowanie

Jednym z rodzajów malwy, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest czarna malwa . Naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego, choć w Polsce coraz częściej zdobi większe i mniejsze ogrody. Jest uprawiana także na specjalnych plantacjach zielarskich. Ma wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm:

· czarna malwa jest źródłem wielu cennych składników, takich jak antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny;

· zawiera związki śluzowe, które wspierają oczyszczenie dróg oddechowych (katar, kaszel, zapalenie gardła, chrypka) i korzystnie wpływają na stan układu pokarmowego;

· poprawia krążenie, działa przeciwzapalnie w podrażnieniu skóry czy oczu;

· czarna malwa na okres pomaga regulować miesiączki;

· wykorzystuje się ją też w przemyśle kosmetycznym. Czarna malwa ma zastosowanie w pielęgnacji ciała, ponieważ działa kojąco na suchą skórę – nawilża, łagodzi podrażnienia i odżywia;

· osłabia też szkodliwy wpływ wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia.

Podobne działanie lecznicze w przypadku układu oddechowego i pokarmowego wykazuje także malwa dzika.

Zobacz film: Jakie kwiaty wybierać wiosną? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości