Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Małopolska – miejsca, które zachwycą każdego

Ruiny Zamku Olsztyn niedaleko Częstochowy

Ruiny Zamku Olsztyn niedaleko Częstochowy/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Małopolska – miejsca, które zachwycą każdego

Ruiny Zamku Olsztyn niedaleko Częstochowy

Ruiny Zamku Olsztyn niedaleko Częstochowy/Shutterstock

Małopolska urzeka miliony turystów o każdej porze roku. Przy okazji wizyty w Krakowie nie zapomnij o pobliskich miejscach, które sprawią, że zakochasz się w tym rejonie na nowo. Chcesz odpocząć od zgiełku miasta i odkryć nieznane? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ze względu na Kraków, Zakopane i Tatry Małopolska jest najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem w Polsce. Wielość atrakcji pozwala spędzić tam niezapomniany weekend, ale także zostać na dużo dłużej. Jednak nie tylko muzeami, miastami i Krupówkami ten region Polski stoi. Zachęcamy do poznania miejsc mniej znanych.

Malowane Zalipie

To mała wieś, znajdująca się trochę ponad godzinę jazdy z Krakowa. Przez wielu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce. Dlaczego? Zalipie jest całe jak malowane – i to dosłownie. Pokryte pięknymi, namalowanymi kwiatami budynki to unikat. Niektóre widać już z oddali, w innych gospodarze za niewielką opłatą zapraszają do wnętrza domów. To niepowtarzalna okazja, żeby poznać niezwykłe historie, a także dowiedzieć się więcej o technice zdobień. Jedną z atrakcji w mieścinie, jest Dom Malarek, będący lokalnym domem kultury. Będąc tam, można wziąć udział w warsztatach plastycznych i nauczyć się malowania wzorów. Pod koniec dnia warto odwiedzić zalipiański kościół, gdzie od samego wejścia powitają nas niezwykłe malunki.

Wieś Zalipie

Wieś Zalipie/Shutterstock


Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to miejsce szczególne na mapie Polski. Znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, około 16 kilometrów na północ od Krakowa i jest jednym z najbardziej spektakularnych rezerwatów w naszym kraju. Podziwiać w nim można nie tylko piękną faunę i florę, lecz także finezyjne formy skalne. Najsłynniejszą skałą w parku jest charakterystyczna Maczuga Herkulesa. Co ciekawe, na terenie parku znajduje się ponad 700 jaskiń różnych wielkości. Najlepiej wybrać się do nich zaraz po godzinie 10, od której są otwarte dla zwiedzających. 

Ojcowski Park Narodowy znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, a więc szlaku turystycznym, przebiegającym przez województwa małopolskie i śląskie. Szlak – mający długość 163,9 kilometrów – łączy Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów. Koniecznie odwiedźcie Zamek w Pieskowej Skale. To piękny zabytek wchodzący w skład skarbu państwa. Po II wojnie światowej przeszedł renowację i stał się oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. A może załapiecie się na zajęcia edukacyjne? Lekcje z odmiennych epok są prowadzone dla różnych kategorii wiekowych.

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym/Shutterstock

Ruiny Zamku Olsztyn koło Częstochowy

Jeżeli o Szlaku Orlich Gniazd mowa, to nie sposób nie wspomnieć i nie odwiedzić ruin zamku Olsztyn koło Częstochowy. Należą one do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczną, wysoką na 35 metrów wieżę zobaczycie już z daleka. Mimo że od połowy XVII wieku zaczął popadać w ruinę, jednak nadal jest niebywałą atrakcją. To właśnie tam kręcono sceny do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Udostępniony do zwiedzania obiekt jest atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych. Zwiedzając ruiny zamku, koniecznie zapytajcie o miejscowe legendy i historie, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią pobyt. Obiekt można zwiedzać codziennie od godziny 9:00 do godzin wieczornych.

Nie zapomnijcie o wzięciu aparatu fotograficznego i uwiecznieniu najpiękniejszych miejsc. Tak się składa, że Kinder Country Polska organizuje wyjątkowy konkurs fotograficzny, którego hasłem jest "Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej". Aby wziąć w nim udział należy wyruszyć w plener po najbliższej okolicy i zrobić zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikować zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończyć zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodać #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia! 

Widok na Jezioro Międzybrodzkie z Beskidu Małego

Widok na Jezioro Międzybrodzkie z Beskidu Małego/Shutterstock

Jezioro Międzybrodzkie, zwane też Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym, to sztuczne jezioro na rzece Sole, powstałe w 1937 roku. Celem jego budowy były funkcje przeciwpowodziowe, jednak z czasem jezioro zaczęło także pełnić rolę rekreacyjną, a po wybudowaniu elektrowni siła wody wykorzystywana jest do produkcji energii. Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości letniskowych (m.in. Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie), oferujących wiele atrakcji dla miłośników sportów wodnych. 

Jeśli komuś jednak znudzi się woda i pływanie łódkami, okolice jeziora są punktem wyjścia pięknych szlaków wiodących na okoliczne szczyty należące do Beskidu Małego, między innymi na Czupel (933 m n.p.m.). Turyści upodobali sobie to miejsce nie tylko ze względu na cudne widoki, ale również dlatego, że powstały tutaj liczne piaszczyste, kamieniste i trawiaste plaże. Warto odwiedzić chociażby tę w Czernichowie.

Zobacz również miejsce polecane przez podróżników. Zapraszamy Was na polską Saharę, czyli Pustynię Błędowską, która jest największą pustynią w Europie!


Zobacz też:

Trójmiasto nieznane. Inspiracje na weekend w plenerze

Lubelszczyzna - kilka pomysłów na weekend w plenerze

Mazowsze to nie tylko Warszawa. Poznaj nasze propozycje na weekendowy wyjazd


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
74
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0