Makaron z pomidorami i mozzarellą – jak smakuje włoska klasyka?

Makaron z pomidorami
Fot/ Getty Images/Joonirang
Źródło: iStockphoto
Jedną z największych zalet makaronów jest możliwość ich przyrządzania na wiele sposobów. Dowolność składników i rodzajów pasty sprawia, że możemy przygotować zarówno wykwintne i skomplikowane danie, jak i szybką i prostą w wykonaniu potrawę. Makaron z pomidorami i serem zdecydowanie należy do drugiej grupy. Jest smaczny i można go wzbogacić wieloma dodatkowymi elementami.

Makaron z pomidorami i kurczakiem to idealne rozwiązanie obiadowe, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie skomplikowanych potraw. Sprawdzi się także w duecie z cukinią, tuńczykiem czy szpinakiem. Jak przygotować gęsty sos i jakich użyć przypraw? Poniżej szczegółowa instrukcja.

Makaron z pomidorami i bazylią – przepis

Włoska klasyka, czyli spaghetti Napoli, to nic innego, jak makaron z pomidorami wzbogacony aromatycznymi przyprawami i dodatkami. Kuchnia neapolitańska zyskała popularność na całym świecie swoją prostotą i wybitnym smakiem. Przygotowując potrawę, warto użyć świeżych, dojrzałych i słodkich pomidorów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy posłużyli się tymi z puszki lub passatą. Do przygotowania klasycznej wersji potrzebujemy 250 g pomidorów, cebuli, 2 ząbków czosnku i odpowiednich przypraw – oregano, bazylia, sól, świeżo mielony pieprz, odrobina cukru i szczypta ostrej papryki. Przepis na makaron z pomidorami jest niezwykle prosty. Na początek kroimy cebulę na drobną kostkę i smażymy na oliwie do momentu zeszklenia. Po kilku minutach dorzucamy czosnek przeciśnięty przez praskę lub pokrojony na drobno. Po chwili dokładamy warzywa.

Jeśli przygotowujemy makaron z pomidorami w puszce , na przykład pelati , warto dodać kilka łyżek passaty, podobnie jeśli używamy świeżych pomidorów, ale niezbyt dojrzałych i słodkich. W tym momencie zwiększamy ogień, doprowadzając całość do wrzenia, dodatkowo mieszając, aby woda mogła odparować. Makaron z pomidorami i czosnkiem wydaje wspaniały aromat, należy jednak uzupełnić go wcześniej wspomnianymi przyprawami. Po kilku minutach na ogniu, dodajemy więc bazylię, oregano, szczyptę cukru i ostrej papryki, sól i świeżo mielony pieprz. Trzymamy na wolnym ogniu do momentu aż sos zgęstnieje. Wcześniej w osolonej wodzie gotujemy makaron, najlepiej spaghetti, według instrukcji na opakowaniu. Postarajmy się, aby był al dente. Następnie przekładamy porcje na talerz i polewamy sosem. Doskonałym uzupełnieniem całości będzie starty parmezan i kilka listków świeżej bazylii.

Aby klasyczny sos był nieco bardziej kremowy, można dodać do niego dodatkowy składnik. Makaron z pomidorami i mascarpone jest delikatny w smaku, ale już nie tak dietetyczny. Serek należy połączyć z sosem jeszcze przed jego zgęstnieniem. Po tym czasie gotujemy jeszcze 10 minut, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą, uzyskamy wtedy gładką konsystencję gęstego kremu.

Makaron z pomidorami i oliwkami – proponowane dodatki

Klasyczny przepis może być modyfikowany w zależności od naszych upodobań. Makaron z pomidorami i krewetkami z pewnością będzie bardziej sycący i dostarczy nam więcej wartościowych składników. Owoce morza smażymy na osobnej patelni z dodatkiem czosnku, soli i pieprzu. Jeśli używamy mrożonych, warto wyjąć je wcześniej, aby nie puściły dużej ilości wody na patelni. W tym czasie gotujemy makaron i zaczynamy przygotowywać sos pomidorowy według wcześniej podanego przepisu. Krewetki powinny spędzić na patelni zaledwie kilka minut, po tym czasie zdejmujemy je z ognia. Gdy nasz sos będzie już gotowy, dodajemy do niego owoce morza i serwujemy razem z makaronem. Osoby, które nie przepadają za krewetkami, mogą użyć klasyki w postaci mięsa drobiowego. Makaron z pomidorami z puszki i kurczakiem z powodzeniem może stanowić smaczny obiad dla całej rodziny. Zaczynamy od zeszklenia cebulki, do której dodajemy kurczaka. Jeśli mamy wolną chwilę, warto wcześniej zamarynować mięso w ziołach i oleju i tak przygotowane wrzucić na patelnię. W przeciwnym wypadku doprawiamy je podczas smażenia. Polecane zioła to bazylia, tymianek, oregano oraz sól, pieprz i czosnek. Gdy mięso będzie już zarumienione, dodajemy do niego pomidory i passatę, doprawiając jeszcze odrobiną cukru i soli. Gdy sos zgęstnieje, łączymy go z makaronem.

Mięsożercom z pewnością zasmakuje makaron z pomidorami i boczkiem . Zaczynamy od mięsnego składnika, który wrzucamy na patelnię i trzymamy do momentu wytopienia się tłuszczu. Gdy boczek będzie już rumiany, dodajemy czosnek i po kilku minutach pomidory z passatą. Doprawiamy ziołami, solą, pieprzem i cukrem, trzymając na ogniu do zgęstnienia. Wegetarianie mogą skorzystać z dodatków w postaci warzyw. Makaron z pomidorami i pieczarkami , bakłażanem, cukinią lub oliwkami smakuje równie dobrze. Warzywa lub grzyby smażymy razem z cebulką i czosnkiem. Gdy będą już miękkie i zarumienione, dodajemy pomidory i przyprawy. Gotowe danie warto posypać startym parmezanem i udekorować bazylią. Makaron z pomidorami i fetą to równie smaczne połączenie. Jeśli z różnych powodów nie tolerujemy glutenu, zamiast pszennego makaronu możemy użyć na przykład kukurydzianego, z ciecierzycy lub z amarantusa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości