Świat

Makau – co warto wiedzieć o chińskiej stolicy hazardu? Miejsca godne uwagi

Makau Chiny

www.tonnaja.com/Getty Images

Świat

Makau – co warto wiedzieć o chińskiej stolicy hazardu? Miejsca godne uwagi

Makau Chiny

www.tonnaja.com/Getty Images

Makao jest wyjątkowym miastem, opierającym się na chińsko-portugalskich tradycjach oraz wpływach różnych religii. Odwiedzający miasto mogą nie tylko spędzić niezapomniany wieczór w kasynie, ale również wziąć udział w wielu festiwalach, zwiedzić zabytki oraz spróbować oryginalnych potraw, powstałych z połączenia kuchni portugalskiej i kantońskiej. Gdzie warto się wybrać i jak zorganizować transport do Makau?

Makao (zwane również Makau) jest prawnie wydzielonym regionem autonomicznym Chin, tzw. Specjalną Strefą Administracyjną. Terytorium, które wchodzi w skład miasta, to półwysep Makau oraz wyspy Coloane i Taipa. Miasto słynie z kasyn i określane bywa chińską stolicą hazardu. W odróżnieniu od innych dużych chińskich miast w Makao przeważa architektura europejska. Niewiele jest tu typowych chińskich budynków, a główne ulice miasta są dość nowoczesne. Mimo to w Makau nie brak rozrywek dla przyjezdnych i miejsc, do których warto się udać.

Ciekawostki o Makao

Ciekawostki, z których turyści często nie zdają sobie sprawy przed przyjazdem do Chin, o ile od początku nie planują wizyty w Makau, to m.in. odrębna waluta oraz popularność języka portugalskiego, który obok chińskiego jest jednym z języków urzędowych. Wszystko wiąże się z historią miasta, które początkowo należało do portugalskich kupców. Jeszcze do 1999 roku Makao było kolonią portugalską, dopiero później zostało przekazane Chinom, które postanowiły uczynić je regionem autonomicznym. Większość ulic i charakterystycznych miejsc turystycznych miasta ma portugalskie nazwy.

W Makau obowiązuje jednostka monetarna pataca, oprócz tego wydzielone są tu odrębne systemy gospodarcze i prawne. Współczesna gospodarka miasta opiera się głównie na hazardzie, który uczynił ten region jednym z najbogatszych na świecie.

Jak dostać się do Makau? O czym pamiętać?

Ze względu na to, że to Hongkong jest znacznie częściej odwiedzanym przez turystów miastem w Chinach niż Makau, to właśnie stamtąd najłatwiej jest dostać się na półwysep lub jedną z dwóch wysp przynależących do regionu. Jeśli planuje się wycieczkę po kilku miastach, to zorganizowanie podróży z Hongkongu okaże się prawdopodobnie dużym ułatwieniem. Między tymi dwoma miastami stale kursują promy, które pozwalają na dopłynięcie w jedną i drugą stronę w mniej niż godzinę. Innym sposobem na samodzielne zorganizowanie wycieczki do Makao w Chinach jest znalezienie biletów lotniczych, dzięki którym możliwy będzie transport od razu na międzynarodowe lotnisko znajdujące się w mieście.

Bilety na prom warto zarezerwować i kupić odpowiednio wcześniej, żeby później nie musieć przepłacać lub niepotrzebnie marnować czas, oczekując na transport. Ze względu na specyficzny charakter miejsca wiele osób podróżuje między tymi dwoma miastami, dlatego czasem może pojawić się problem z dostępnością miejsc – szczególnie w godzinach szczytu i to pomimo tego, że promy kursują naprawdę często.

Trzeba pamiętać, żeby zabrać ze sobą paszport. Zarówno Makau, jak i Hongkong są miastami w Chinach o odrębnym systemie prawnym. Mają swoją kontrolę celną i w każdym z terminali sprawdzane są dane turystów. Bez dokumentów nie ma szans na zwiedzanie miasta. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przed wyjazdem, jest rodzaj posiadanej wizy. Wyjazd z Chin lub autonomicznego Hongkongu jest równoznaczny z opuszczeniem terytorium kraju, co w poszczególnych przypadkach może oznaczać brak możliwości powrotu np. do Pekinu bez uprzedniego wyrobienia sobie kolejnej wizy. Warto o tym pamiętać, jeśli chce się uniknąć przykrych niespodzianek.

5 najciekawszych miejsc i atrakcji w Makao

1. Ruiny kościoła św. Pawła – pierwszym typowo turystycznym miejscem są ruiny kościoła św. Pawła, które zaraz obok kasyn uchodzą za wizytówkę Makao. Jak wskazuje sama nazwa, z kościoła do dzisiejszych czasów pozostało niewiele, ale nadal można podziwiać niezwykle bogato zdobioną fasadę, pełną dbałości o drobiazgi. W przeszłości to właśnie ten budynek uznawany był za największy chrześcijański kościół, jaki kiedykolwiek powstał w Chinach.

2. Świątynia A-Ma – główny ośrodek sakralny w Makau, uznawany za jeden z najstarszych. Pochodzi z 1488 roku. Przy wejściu do świątyni znajduje się potężna kamienna brama. Miejsce turystyczne i bardzo atrakcyjne.

3. Largo de Santo Agostinho (plac św. Augustyna) – plac znajduje się w centrum Makao, jest jednym z zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uwagę zwraca przede wszystkim charakterystycznie ułożony, portugalski bruk. W bezpośrednim sąsiedztwie placu znajduje się kilka innych budynków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Święty Dom Miłosierdzia – historycznie miejsce udzielania pomocy medycznej oraz charytatywnej, współcześnie wyjątkowe muzeum w Makao, do którego warto się udać. Budynek położony jest niedaleko placu Senado. Zarówno plac, jak i Święty Dom Miłosierdzia stylem architektonicznym przypominają główne ulice Lizbony.

5. Koszary Mauretańskie – dziś budynek Koszar Mauretańskich jest po prostu niezwykle dekoracyjnym zabytkiem, który został przejęty przez Urząd Morski Makau. W przeszłości pełnił funkcję koszar wojskowych, a od 2005 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Poznajcie Zosię - wieczną podróżniczkę:

>>> Zobacz także:

Shinkansen - najszybszy i najbardziej punktualny pociąg na świecie

Dlaczego warto zobaczyć właściwe 7 cudów świata? Różne kategorie 7 cudów świata

Węgry - baseny termalne dla każdego. Jakie są właściwości lecznicze węgierskich gorących źródeł?

Co sądzisz o tym artykule?
80
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0