Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?

Pogoda na magnolie
Magnolia to niesamowicie urokliwy krzew. Kiedy zaczyna ozdabiać okoliczne parki swoimi bujnymi kwiatami, możemy mieć pewność, że wiosna już na stałe zagościła wśród nas. Wbrew pozorom magnolia nie jest trudna w uprawie, wystarczy spełnić podstawowe warunki, aby krzew był zdrowy i okazały. Kilku wskazówek udzielił ogrodnik Dominik Strzelec.

W naszym poradniku opowiemy o tym, jakie magnolia ma wymagania, jak długo kwitnie, jakie są najpopularniejsze rodzaje magnolii oraz skąd się wywodzi ta piękna roślina.

Są niewymagające, ale w pierwszym okresie, czyli przez pierwsze dwa, trzy lata trzeba trochę atencji poświęcić

- powiedział Dominik Strzelec w rozmowie z Anną Dec.

Magnolia – skąd pochodzi i gdzie się ją uprawia?

Magnolia rośnie w naturalnych warunkach w Ameryce Północnej, Południowej i Azji Wschodniej. Magnolia, co warto wiedzieć, należy do jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Nazwa krzewu wywodzi się od jej odkrywcy, botanika Pierre’a Magnola. Magnolia to niesamowicie piękna i dekoracyjna roślina o zachwycających kwiatach, które z powodzeniem ozdobią zarówno nasz ogród, jak i przestrzeń miejską. Jednak nie wszystkie gatunki magnolii nadają się do uprawy w naszym klimacie. Magnolia osiąga zazwyczaj około pięciu metrów wysokości. Kolor jej kwiatów różni się w zależności od odmiany – możemy spotkać kwiaty o odcieniu jasnoróżowym, białym, żółtym, a nawet purpurowym.

W krajach bliskiego wschodu jest uważana za symbol kobiecości, szczerości, dlatego wartą ją w swoim ogrodzie mieć

- zachęcał ogrodnik.

Wymagania magnolii

Warunki uprawy magnolii nie są zbyt skomplikowane. Magnolia potrzebuje przede wszystkim stanowisk bardzo słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Ziemia pod magnolię musi być żyzna, bogata w składniki mineralne, wilgotna i przepuszczalna, lekko kwaśna.

Magnolia lubi słońce, ale nie lubi też zaduchu, czyli południowego stanowiska (...). Fajnie jest zapewnić stanowisko osłonięte, zaciszne

- wyjaśnił ogrodnik.

Znaczna część magnolii rosnących w naszym klimacie jest na niego odporna, jednak niektóre gatunki należy chronić przed przemarznięciem. Inne natomiast nie powinny być w ogóle hodowane w naszym kraju. Równie delikatne i nieodporne na mróz są młode magnolie, dlatego przed nadejściem zimy dobrze jest je przykryć włókniną. Magnolię należy regularnie nawozić.

Na zimę najlepiej zrobić ściółkowanie korą systemu korzeniowego

- radził Strzelec.

Jak sadzić magnolię?

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość roślin – duże gorzej się przyjmują. Najlepsza wysokość to około półtora metra. Przed posadzeniem warto jest podwiązać magnolię do palika, dzięki czemu w pierwszych sezonach utrzyma on ją w pionie. Dół dla magnolii powinien być duży, wypełniony ziemią żyzną, przepuszczalną, kwaśną. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni magnolii, gdyż jej system korzeniowy jest bardzo delikatny. Nie powinniśmy zatem przesadzać magnolii, zwłaszcza starych egzemplarzy.

Gleba delikatnie kwaśna, ściółkowanie korą to fajny zabieg. Przy sadzeniu warto zatroszczyć się o ziemię

- powiedział Dominik strzelec.

Ogrodnik zdradził, aby ziemię wymieszać z torfem lub kompostem, a otwór, w którym sadzimy krzew, nie musi być głęboki, ale powinien być szeroki. W pierwszych tygodniach po posadzeniu należy ją regularnie podlewać, najlepiej raz na 7 dni.

Rodzaje magnolii

Do najpopularniejszych gatunków magnolii zaliczyć można:

  • magnolię japońską ( Magnolia kobus )
    • magnolię Siebolda ( Magnolia sieboldii )
      • magnolię purpurową ( Magnolia liliiflora )
        • magnolię pośrednią ( Magnolia ×soulangeana )
          • magnolię gwiaździstą ( Magnolia stellata ).

            Jak długo kwitnie magnolia?

            Kwitnienie magnolii zaczyna się na początku kwietnia, dlatego tak bardzo kojarzy nam się z budzącą się wtedy wiosną. Część gatunków zaczyna jednak kwitnąć dopiero na przełomie kwietnia i maja, a część dopiero latem, po rozwinięciu się liści (magnolia szerokolistna, Siebolda i parasolowata).

            Jak szczepić magnolię?

            Magnolię najczęściej rozmnaża się przez szczepienie, dzięki temu rośliny zakwitają w czwartym, a nawet drugim roku uprawy. Roślinę można także rozmnażać za pomocą nasion magnolii, jednak zakwitają one bardzo późno, nawet po dziesięciu lub kilkunastu latach. Zabieg szczepienia magnolii przeprowadza się na przełomie lutego i marca. Gatunki, które charakteryzują się gubieniem liści na zimę, mogą być szczepione przez korę. Jako podkładkę wykorzystuje się wówczas magnolię japońską.

            Czym nawozić magnolię?

            Magnolię należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi w okresie od końca marca do połowy lipca, co dwa tygodnie. Możemy także zastosować metodę nawożenia jednorazowego na przełomie marca i kwietnia nawozem, który działa długofalowo. Ważne jest, abyśmy wybierali nawozy zawierające małe ilości wapnia lub takie, które w ogóle są pozbawione tego składnika. Najlepsze będą nawozy dedykowane bezpośrednio magnoliom.

            Pielęgnacja magnolii – przycinanie

            Czy magnolię można przycinać? Jak najbardziej, choć roślina ta nie potrzebuje obcinania formującego. Przycięcia wymagają jedynie przemarznięte gałęzie. Cięciu warto poddać także starsze magnolie, aby odsłonić pień rośliny.

            Zobacz też:

            "Co z tego wyrośnie?": skuteczne sposoby na porządkowanie rabat kwiatowych

            Pelargonia, królowa polskich balkonów i ogrodów. Z czym ją połączyć, aby wyglądała nowocześnie?

            Nie siejmy paniki, siejmy kwiaty. Jak wykonać balkonową łąkę kwietną?

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości