Niewidoma Magdalena Orłoś realizuje kucharską pasję: "Robię to w miarę swoich możliwości”

''Niewidoma kucharka, którą chce się oglądać'', rozmawiał; Robert Stockinger
Magdalena Orłoś nie widzi od 12 lat. Straciła wzrok w wyniku komplikacji po przeszczepie szpiku. Nie przeszkadza jej to jednak w realizacji kuchennej pasji i dzieleniu się nią z innymi. W sieci możemy znaleźć realizowany przez nią cykl „Gotowanie w ciemno”. O swojej kulinarno-internetowej działalności opowiedziała Robertowi Stockingerowi.

Magdalena Orłoś – niewidoma kucharka

Magdalena Orłoś 12 lat temu straciła wzrok w wyniku komplikacji po przeszczepie szpiku. Mimo to pozostaje samodzielną osobą, a obecnie realizuje swoją kucharską pasję. W ramach fanpage’a Stay At Home TV realizuje cykl „Gotowanie w ciemno”, gdzie pokazuje swoje umiejętności kulinarne.

Ja chyba nie mam takich rzeczy, żeby coś było dla mnie trudne. Po prostu robię to w miarę swoich możliwości

- opowiada Magdalena Orłoś w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Jeśli pojawiają się rzeczy, których nie może wykonać tak jak wtedy, gdy jeszcze widziała, stara się je dostosować do obecnej sytuacji.

Największym problemem jest dla niej robienie zakupów (wtedy prosi o pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej) oraz smażenie naleśników – cały czas próbuje znaleźć sposób na równomierne rozlanie ciasta na rozgrzaną patelnię.

„Gotowanie w ciemno”

Podczas realizacji technicznej programu autorka może liczyć na pomoc kolegi i dziennikarza Pawła Gołębskiego. To on nadzoruje wszystko to, co dzieje się w kuchni.

Gdy nadeszła pandemia zastanawiał się, jak niewidomi będą mogli odnaleźć się w nowej sytuacji. Wtedy Magda zaproponowała, że może gotować na żywo w Internecie, dzięki czemu przekroczy pewne bariery.

Ja powiedziałem: dobra, to ja uruchomię taki kanał, gdzie będę live’ował, a ty też będziesz live’owała

- wspomina Paweł Gołębski.

Tak oto Magdalena Orłoś uczy internautów, co można ugotować z rzeczy, które znajdują się w lodówce. Paweł Gołębski jest pod wrażeniem tego, jak udaje się jej, mimo utraty wzroku, sprawnie poruszać w kuchni.

Nowa sytuacja po utracie wzroku

W „Gotowaniu w ciemno” Magdalena Orłoś opowiada też o swojej sytuacji jako osoby niewidomej. Gdy straciła wzrok odczuła, że jest traktowana w zupełnie inny sposób. Gdy idzie do urzędu czy lekarza z osobą towarzyszącą, ludzie nie zwracają się bezpośrednio do niej, tylko do pomocnika.

Tak, jak ja bym nie mogła podjąć jakiejś swojej decyzji, jakbym w ogóle nie myślała

- podkreśla nasza rozmówczyni.

Niestety, w naszym społeczeństwie nadal panuje stereotyp osoby niewidomej nieporadnej życiowo. Magdalena Orłoś swoim działaniem udowadnia, że jest to błędne przekonanie.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości