Hobby

Prawie 1700 temperówek. Zobacz największą kolekcję w Polsce

Hobby

Prawie 1700 temperówek. Zobacz największą kolekcję w Polsce

Największy zbiór temperówek w Polsce posiada Bartłomiej Chodkiewicz, który gromadzi je od 37 lat. Jego kolekcja liczy blisko 1700 sztuk i wciąż się rozrasta. Swoją pasją zaraził córkę, 12-letnią Dominikę, która w przyszłości przejmie jego zbiory. 

Największa kolekcja temperówek w Polsce

Bartek Chodkiewicz pierwsze dwie temperówki dostał od babci, gdy miał 6 lat. W tej chwili ma ich 1682. Na ścianach sypialni zamontował półki, na których ustawione są wszystkie posiadane przez niego eksponaty. Wszystkie są opisane i poukładane według kategorii. Ich właściciel regularnie odkurza i dokładnie wyciera każdą z nich.

Za czasów komuny zbierało się różne rzeczy, a ja wpadłem na pomysł z temperówkami. Zaczęło się od tego, że u babci zobaczyłem dwie różne temperówki. U drugiej babci była kolejna. Dla mnie nie ma ceny, której bym nie dał, za temperówkę, której nie mam. Każda musi się różnić kształtem – podkreśla Bartek.

Kolekcja jest dla niego bezcenna, dlatego ubezpieczył ją na 20 tysięcy złotych. Niektóre temperówki kosztowały całkiem sporo.  Np. za kilka mosiężnych sztuk z Belgii i Holandii zapłacił 900 złotych.

Najważniejszą w kolekcji jest ta, którą Bartek kupił w 1996 roku. Zaczynał wówczas pracę na kolei i zarabiał 320 złotych miesięcznie. Na temperówkę z pozytywką w kształcie lokomotywy wydał wtedy 50 złotych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ma 5 tysięcy kaktusów. Szuka dla nich stałego domu

Najdroższe polskie znaczki pocztowe – pasja, którą warto poznać

Zobaczcie największą kolekcję zabawek na świecie m.in. szopkę królowej Bony

Co sądzisz o tym artykule?
93
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0