Sport i fitness

Ma 16 lat i jest najmłodszą instruktorką samoobrony na świecie. "Ten sport daje duże zaplecze pewności siebie"

Sport i fitness

Ma 16 lat i jest najmłodszą instruktorką samoobrony na świecie. "Ten sport daje duże zaplecze pewności siebie"

Aleksandra Mąkólska jest najmłodszą instruktorką samoobrony. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O tym, co robić w sytuacji zagrożenia życia, 16-latka opowiedziała w Dzień Dobry TVN. 

Samoobrona ratuje życie

Ola chce wykorzystać swoje umiejętności, by pomagać kobietom po traumatycznych przejściach. Chce pomóc im zadbać również o zdrowie psychiczne. 

- Trenuję dopiero 3 lata. Zaczęło się od tego, że tata opowiedział mi o krav madze. Samoobrona jest bardzo przydatna. To daje duże zaplecze pewności siebie - powiedziała nam Aleksandra Mąkólska. 

- Miałam parę niemiłych sytuacji i jedna z nich była w metrze. Godzina 17. 30 duży tłok, godzina szczytu. Pewien pan pomyślał, że może sobie na coś więcej pozwolić. Skończyło się na tym, że wypchnęłam go z pociągu na najbliższej stacji - dodała.

Jak zapewnia Marcin Michalik-Lipka, ekspert z zakresu bezpieczeństwa osobistego, atak fizyczny jest ostatecznością. Najpierw stosuje się wobec oprawcy inne techniki samoobrony. 

- Recz w tym, żeby dać zwykłemu człowiekowi, który nie ma dużo czasu na treningi, narzędzie, dzięki któremu przetrwa. Zajmujemy się takim zarządzaniem sytuacją niebezpieczną, żeby wybrnąć z niej bezpiecznie - usłyszeliśmy. 

Psychika to podstawa

W samoobronie najważniejsza jest głowa i nastawienie psychiczne. Jak zdradza Ola, sama podczas nauki u swojego instruktora Marcina przeszła swego rodzaju metamorfozę. 

- Samoobrona pomogła mi psychicznie. Wykształciła pewność siebie i umiejętność kontroli. Poza tym jest się świadomym tego, co się dzieje dookoła nas i takich sytuacji się unika - usłyszeliśmy od naszej bohaterki. 

- W samoobronie psychika to najważniejsza rzecz. Musimy komunikację niewerbalną umieć odczytać ze strony agresora i samemu nią zarządzać. Dla nas konflikt fizyczny jest na samym końcu i jest porażką - dodał od siebie Marcin Michalik-Lipka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
73
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0