Właściwości lecznicze liści laurowych

liście laurowe
Fot. Seksak Kerdkanno / EyeEm / Getty Images
Liście laurowe poza aromatem posiadają też właściwości, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Napar z liści laurowych pomaga na stawy, na bolesne haluksy i ostrogi piętowe. Liść laurowy jest również polecany na cukrzycę, odchudzanie i na włosy.

Liście laurowe w Polsce uprawiane są w doniczce. Jest to roślina wieloletnia, dlatego przez długi czas można korzystać z jej właściwości leczniczych. Liść laurowy można stosować doustnie (jako napar, nalewkę), zewnętrznie lub w formie aromaterapii (zapach palonego liścia laurowego poprawia humor).

Liść laurowy – jak hodować?

Suszone liście laurowe można kupić w każdym supermarkecie i osiedlowym sklepie spożywczym. Podnoszą walory smakowe potraw mięsnych oraz zup, jednak ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze. Liść laurowy posiada właściwości zdrowotne. Aby z nich skorzystać nie trzeba za każdym razem kupować suszonego ziela w sklepie. Można samodzielnie uprawiać laur szlachetny (zwany inaczej wawrzynem szlachetnym lub liściem laurowym). Nie jest to trudne zadanie - o tym, jak hodować drzewo, aby otrzymać w pełni wartościowe liście laurowe, można dowiedzieć się z Internetu lub specjalistycznej literatury.

Laur rozmnaża się z nasion lub z sadzonki, którą sadzi się do doniczki. Posadzenie drzewa laurowego do gruntu w warunkach klimatycznych jakie panują w Polsce jest złą decyzją, roślina jest w stanie przetrwać jedynie krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza. Mróz trwający kilka dni może zabić laur. Posadzenie liścia laurowego w doniczce (niezbyt dużej) to zatem najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo roślina ta wymaga optymalnego nasłonecznienia, żyznej i przepuszczalnej ziemi, systematycznego zraszania (potrzebuje dużej wilgotności powietrza) oraz nawożenia nawozem wieloskładnikowym. Decydując się na uprawę wawrzynu szlachetnego, nigdy nie trzeba będzie się zastanawiać, gdzie kupić świeże liście laurowe. To roślina wieloletnia, której pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele zachodu.

Liść laurowy – od czego zależą jego właściwości lecznicze?

Właściwości lecznicze jakie posiada liść laurowy zależą przede wszystkim od składników obecnych w tkankach rośliny. Laur stanowi źródło białka, tłuszczu, włókna pokarmowego, węglowodanów, olejków eterycznych, flawonoidów, lignanów, alkaloidów izochinolinowych, laktonów seskwiterpenowych. Znajdują się w nim też mikro i makroelementy (np. mangan, fosfor, miedź) oraz wiele witamin (A, C, PP i te z grupy B).

Liść laurowy na stawy

Szukając odpowiedzi na pytanie – na co pomaga liść laurowy – można się zdziwić. Wawrzyn szlachetny jest panaceum na wiele dolegliwości, w tym na choroby reumatyczne. Liść laurowy jest polecany na stawy, ponieważ pomaga pozbyć się bólu wynikającego ze stanu zapalnego typowego dla reumatyzmu. Liść laurowy stosowany w formie naparu jest sposobem na oczyszczanie kości i stawów. Przygotowany z rośliny napar poprawia stan zdrowia chorych na reumatyzm. Właściwości lecznicze ma również nalewka przygotowana z posiekanych liści i spirytusu. Usuwa ona z organizmu substancje odpowiedzialne na pojawienie się palucha koślawego. Liść laurowy to dobra metoda na haluksy, bo działa przeciwbólowo.

Ponadto z lauru szlachetnego można przygotować olej, który wciera się w bolące miejsca. Do stosowania zewnętrznego przeznaczone są również żele i kremy zawierające wyciąg z liści laurowych na ostrogi piętowe.

Liść laurowy na cukrzycę

Wawrzyn polecany jest cukrzykom, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w roślinie substancjom galenowym, które mają właściwości hipoglikemiczne. O tym, że liść laurowy jest dobry na cukrzycę, świadczą przeprowadzone badania, które wykazały, że już niewielka ilość zmielonych liści (1-3 g) podawana osobom z cukrzycą typu 2 zmniejsza ilość glukozy we krwi i - przy okazji - obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Zobacz film: Naturalnie! - algi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Liść laurowy na włosy i problemy skórne

Liść laurowy na włosy pomaga pozbyć się łupieżu. Wcierany w skórę głowy napar z liścia laurowego jest doskonały na wypadające włosy, a wpływając na pracę mieszków włosowych stymuluje porost włosów. Działanie lecznicze liści laurowych można wykorzystać w walce z problemami skórnymi, zarówno tymi na twarzy, jak i na całym ciele. Olej z liści laurowych jest metodą na oczyszczanie skóry twarzy z wyprysków charakterystycznych dla trądziku. Łagodzi on stany zapalne, wspomaga gojenie ran, tonizuje i nadaje skórze zdrowy wygląd. Na skórę twarzy można stosować także tonik na bazie liścia laurowego i gorącej wody, który polecany jest do cery tłustej i mieszanej.

Na co jeszcze pomagają liście laurowe?

Wawrzyn szlachetny wspomaga trawienie, redukuje ilość gazów w jelitach, oczyszcza organizm z toksyn oraz usuwa z niego płyny nagromadzone w tkankach, które mogą wpływać na masę ciała. Wszystko to sprawia, że liść laurowy polecany jest na odchudzanie.

Z kolei palony liść laurowy to sposób na dobry humor. Jego woń wzmaga produkcję endorfin, wprowadza w stan głębokiego relaksu i przy okazji odstrasza komary. Zapach liścia laurowego pomaga też pozbyć się wołków zbożowych i karaluchów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości