Sport i fitness

Licealistki będą reprezentowały Polskę na mistrzostwach świata w cheerleadingu. "Jesteśmy ciągle na sali"

Sport i fitness

Licealistki będą reprezentowały Polskę na mistrzostwach świata w cheerleadingu. "Jesteśmy ciągle na sali"

Wiktoria Burzycka i Marta Wrzeszcz to polskie mistrzynie cheerleadingu. Choć dyscyplina ta w Polsce jest stosunkowo młoda, one już na swoim koncie mają liczne sukcesy. Poznajcie roztańczone licealistki.

Cheerleading - co to jest?

Cheerleading to w Polsce stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Natomiast na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, jest niezwykle szanowana i bardzo popularna. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush grał na trąbce jako główny cheerleader,  a Franklin D. Roosevelt był cheerleaderem na Harvardzie na początku XX wieku. 

Natomiast Wiktoria Burzycka, Marta Wrzeszcz i ich trenerka Małgorzata Wrońska opowiedziały w Dzień Dobry TVN, jak cheerleading wygląda na polskim podwórku.

- Polski Związek Sportowy Cheerleadingu funkcjonuje dopiero od 3 lat. Natomiast na wcześniejszych naszych pokazach na mistrzostwach świata i Europy my się plasowaliśmy w połowie stawki, także idzie nam całkiem nieźle, nawet jeśli jesteśmy tak młodą federacją - wyjawiła trenerka.

Początek cheerleadingu

A jak mistrzynie rozpoczęły swoją przygodę z cheerleadingiem? Licealistki tańcem zajmują się od 5. roku życia, a jako cheerleaderki występują razem od około czterech lat. Na wstępie zaznaczyły, że cheerleading tak naprawdę nie jest ani tańcem, ani gimnastyką artystyczną

– To są określone ruchy, które muszą być wykonane w określony sposób. Oczywiście są tam elementy taneczne, akrobatyki: skoki, piruety, ale pozy, które są wykonywane absolutnie nie mają nic wspólnego z tańcem - wyjaśniła Marta Wrzeszcz.

Sport ten wymaga od dziewczyn sporo poświęceń. 

-  Po pierwsze nie mamy czasu na spotykanie się z przyjaciółmi. Jesteśmy ciągle na sali. Po drugie, musimy pogodzić treningi ze szkołą - oznajmiła Wiktoria.

Nawet podczas lockdownu dziewczyny trenowały we własnych domach, co wymagało od nich wielu wyrzeczeń i samozaparcia.

Mistrzynie Polski 

Wiktoria i Marta, oprócz wielu miejsc medalowych w zawodach krajowych mniejszej rangi, zdobyły na mistrzostwach Polski cheerleadingu tytuł mistrzyń w dwóch kategoriach: Freestyle Pom oraz Cheer Jazz. Dzięki tym wygranym zapewniły sobie miejsce w kadrze narodowej i będą reprezentowały Polskę w mistrzostwach świata International Cheer Union w Orlando.

Trzymamy za dziewczyny kciuki i zachęcamy do obejrzenia występu Marty i Wiktorii na scenie Dzień Dobry TVN. Dla nich obroty, szpagaty, przeskoki, to chleb powszedni. Zobaczcie sami:


Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
61
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
30.01.2021
Agnieszka
Cheerleading w Polsce istnieje od 30 lat za sprawą Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders. I od tego czasu polskie zespoły wielokrotnie reprezentowały nasz kraj na zawodach międzynarodowych czy to Mistrzostwach Świata czy Mistrzostwach Europy i to z dużymi sukcesami. Obecnie w ruchu skupionych jest blisko 3 tysiące zawodników i zawodniczek