Lewkonia letnia – uprawa z nasion, sadzonki i pielęgnacja

GettyImages-970863932.jpg
GettyImages-970863932.jpg
Kwiat lewkonii to piękna ozdoba ogrodu. Istnieje około 50 gatunków tej rośliny, które można wyhodować z nasion. W Polsce najpopularniejsze są dwie odmiany, które można z powodzeniem stosować jako kwiaty cięte oraz jako element bukietów. Jak uprawiać i pielęgnować lewkonię?

Lewkonia rośnie dziko na terenach Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej. Ze względu na warunki klimatyczne wielu odmian lewkonii nie uprawia się w Polsce. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w polskich ogrodach odmian zalicza się z pewnością lewkonia letnia , która przyciąga atrakcyjnym wyglądem oraz delikatnym, kwiatowym zapachem. Dowiedz się, jak uprawiać kwiaty lewkonii , gdzie warto je sadzić i jak je pielęgnować.

Lewkonia – popularne odmiany

· Lewkonia letnia ‒ przeciętnie osiąga wysokość 60 cm. Ta atrakcyjnie wyglądająca roślina ma wiele pomniejszych odmian, w tym odmian karłowych. Najczęściej spotyka się lewkonie letnie z kwiatami w kolorze białym, różowym, żółtym oraz kremowym. Znana jest ze swojego intensywnego zapachu i wyjątkowej budowy kwiatostanów. Sadzonki lewkonii letniej mogą być wielopędowe lub jednopędowe .

· Lewkonia dwurożna (długopłatkowa) ‒ znana jest również jako maciejka. Pachnie równie intensywnie co lewkonia letnia, jest jednak gatunkiem znacznie niższym, osiągającym około 40 cm wysokości. Kwiat lewkonii dwurożnej wyróżnia się licznymi rozgałęzieniami i czerwonymi płatkami.

Lewkonia – uprawa

Lewkonia wieloletnia pochodzi z południa Europy. W cieplejszych regionach świata funkcjonuje jako bylina, w Polsce natomiast uprawiana jest wyłącznie jako roślina sezonowa. Nie jest odporna na mróz, źle reaguje na niską temperaturę i usycha już jesienią.

Lewkonia letnia lubi stanowiska słoneczne i ciepłe . Preferuje gleby żyzne i bogate w składniki odżywcze, warto więc regularnie je nawozić oraz kompostować.

Maciejka, czyli lewkonia dwurożna, jest nieco mniej wymagająca pod względem podłoża . Poradzi sobie również na stanowiskach półcienistych. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczystych i gliniastych, o umiarkowanej wilgotności.

Lewkonia – gdzie sadzić? Zastosowanie lewkonii

Lewkonia najczęściej wykorzystywana jest jako element ogrodów wiejskich oraz nieformalnych. Ze względu na piękny zapach, dobrym pomysłem może okazać się posadzenie rośliny w miejscach, w których najczęściej wypoczywamy, np. obok altanki, tarasu czy pod oknami domu. Lewkonie można sadzić również w doniczkach na balkonach. Idealne będą do tego niskie, karłowe odmiany lewkonii letniej. Różnorodność odmian i gatunków lewkonii pozwala na stworzenie różnorodnej, wielobarwnej kompozycji kwiatowej, zarówno w pojemnikach, jak i bezpośrednio na rabatach w ogrodzie.

Lewkonia cięta świetnie sprawdzi się również jako ozdoba w domu. Wykorzystując lewkonię oraz inne kwiaty z ogrodu, można stworzyć wyjątkowy i pięknie pachnący bukiet . Warto pamiętać o tym, aby w wazonach umieszczać wyłącznie lewkonie wraz z ich korzeniami, dzięki czemu kwiaty dłużej utrzymają się w wazonie.

Lewkonia – nasiona czy sadzonki?

Niezależnie od tego, czy lewkonia ma rosnąć na balkonie czy bezpośrednio na zewnątrz domu, istnieją dwie możliwości wyhodowania własnych kwiatów: uprawa z nasion oraz wykorzystanie gotowych sadzonek . Wysiew nasion lewkonii przeprowadza się na początku wiosny, zazwyczaj pod koniec maja. Nasiona umieszcza się w specjalnych skrzyniach z przepuszczalnym podłożem, wypełnionych odpowiednią glebą. W maju roślinę można przesadzić do doniczek lub wysadzić do gruntu, w rozstawie od 15 do 40 cm, w zależności od wymagań poszczególnych odmian.

Zarówno w przypadku uprawy z nasion, jak i w przypadku zastosowania sadzonek, należy pamiętać o systematycznym podlewaniu roślin. Dodatkowo, sadzonki lewkonii powinny być uszczykiwane, czyli cięte w odpowiedni sposób. Dzięki temu pobudza się krzewienie rośliny.

Lewkonia – pielęgnacja podstawowa

Uprawa lewkonii letniej oraz lewkonii dwurożnej nie należy do skomplikowanych. Oba gatunki roślin nie są zbyt wymagające, a dbanie o nie nie zajmuje dużo czasu. Kwiatów nie trzeba przycinać ani regularnie nawozić. Ze względu na to, że w Polsce lewkonie należą do roślin jednorocznych, dbanie o nie ogranicza się jedynie do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża oraz reagowania na ewentualne objawy choroby.

Choć w lewkoniach rzadko pojawiają się szkodniki, warto mieć na uwadze, że kwiat może zostać zaatakowany przez pchełkę ziemną, czyli pasożyty należące do grupy chrząszczy, żerujące na liściach roślin.

Najlepiej podlewać lewkonię wcześnie rano i wieczorem. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w upały. Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na mokre, świeżo podlane liście i korzenie lewkonii – mogą je nadmiernie wysuszać. Lewkonia letnia preferuje regularne podlewanie mniejszymi ilościami wody, ale w stałych, niedługich odstępach czasu.

Zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie to najczęstsze przyczyny wystąpienia chorób u lewkonii. Ogólnie jest to roślina dosyć wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Zobacz film: Zioła doniczkowe w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości