Porady stylistki

Łaty na spodnie – czy warto je naszywać? Łatwy zwykłe, termoprzylepne i na materiał goreteks

Młoda kobieta w jeansach w łaty

Fot. GettyImages / Nyla Sammons

Porady stylistki

Łaty na spodnie – czy warto je naszywać? Łatwy zwykłe, termoprzylepne i na materiał goreteks

Młoda kobieta w jeansach w łaty

Fot. GettyImages / Nyla Sammons

Łaty na spodnie mogą przywrócić życie podniszczonym ubraniom, nadając im wyjątkowego charakteru i stylu. Nie trzeba mieć dużych umiejętności, aby umieścić je na ubraniach: czasem wystarczy igła i nitka, a czasem taśma termoprzylepna. Co więcej, niektóre łaty na spodnie trzeba jedynie przykleić do spodni, a następnie zaprasować.

Stare lub lekko zniszczone spodnie można z łatwością uratować dzięki oryginalnym łatom. Osoby, które nie są szczególnie zaprzyjaźnione z igłą i nitką, obawiają się nieraz przyszywać je samodzielnie. Jak się okazuje, nie trzeba mieć żadnych zdolności krawieckich, aby sobie z tym problemem poradzić: producenci łat idą na rękę swoim klientom, proponując im wiele prostych i tanich rozwiązań.

Łaty na spodnie – przyszywanie igłą lub maszyną

W przypadku decyzji o przyszywaniu łaty w klasyczny sposób (tzn. igłą i nitką), należy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim, aby to robić, nie trzeba rozpruwać nogawek – wystarczy, żeby były one szerokie na tyle, aby można było swobodnie wprowadzić tam igłę. Łaty można naszyć ręcznie lub przy pomocy maszyny – wybór techniki zależy od Ciebie i Twoich umiejętności. W przypadku użyciu maszyny pamiętaj, że sprzęt powinien mieć zdejmowany stolik w kształcie swego rodzaju wąskiego ramienia.

Przy wyborze materiału na łaty , warto zwrócić uwagę na jego trwałość i wytrzymałość – aby łata mogła właściwie spełniać funkcje, musi być on po prostu mocny. Dużo mniejsze znaczenie ma jego kolor czy faktura.

Przed wyborem odpowiedniej łaty na spodnie (np. dresowe) należy również dokładnie sprawdzić jej rozmiar – tak, aby mogła ona pokryć całą dziurę oraz przetarcia. Powinna być ona większa od ubytków o około 2,5 cm z każdej strony. Łaty gotowe, kupione w sklepie, trzeba najpierw przyfastrygować – dzięki temu materiał nie będzie się przesuwał podczas przyszywania. Przy tym kroku należy zwrócić uwagę na to, czy kierunek nitki w łacie jest ten sam, co w cerowanym materiale.

Łaty na spodnie do prasowania – prosty sposób na dziurę

W tym momencie coraz popularniejsze stają się tzw. naprasowanki, określane również mianem samoprzylepnych łat na spodnie czy też termoprzylepnych łat na spodnie. Aby je umieścić na ubraniu, nie trzeba posiadać żadnych umiejętności krawieckich ani dysponować maszyną do szycia – w zupełności wystarczy zwykłe żelazko.

Łaty termoprzylepne są niesamowicie praktyczne: w prosty sposób można zamaskować nimi nieestetyczną dziurę i – co więcej – nadają się one do większości materiałów. Na spodzie mają warstwę kleju: wystarczy więc docisnąć łatę do spodni, a następnie zaprasować.

Naprasowanki świetnie sprawdzają się jako łaty na spodnie dla dzieci. Obecnie na półkach sklepowych można znaleźć mnóstwo dziecięcych wzorów np. z myszką Miki, smerfami, Angry Birds i innymi postaciami z bajek i gier. Nadal można bez problemu zakupić również i łaty bardziej tradycyjne: gładkie lub pokryte regularnym deseniem. Niektóre z nich posiadają nawet cekiny. Niezależnie od tego, czy potrzebne są nam łaty na spodnie dla chłopca czy dla dziewczynki – w sklepach stacjonarnych lub internetowych z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego.

Wycinane łaty na spodnie – przyklejenie taśmą termoprzylepną

Wiele kobiet, raz na jakiś czas, ma ochotę odświeżyć wygląd starych jeansów. Dlatego też dość powszechną praktyką jest naszywanie łat na spodnie jeansowe . Należy zaznaczyć, że często te łaty również są wykonane z jeansu, przy czym różnią się zwykle od spodni kolorem.

Aby ozdobić swojej spodnie, należy wyciąć kawałek starego jeansu i przykleić go na model spodni, który chcemy odnowić – może pełnić on funkcję np. łaty na spodnie w kroku. W tym celu warto zaopatrzyć się w taśmę termoprzylepną, która z jednej strony pokryta jest klejem. Dostępna jest ona w każdej pasmanterii, gdzie można kupić ją np. na metry. Aby sprawdzić, jak rozmiar dokładnie będzie Ci potrzebny, wystarczy wymierzyć obwód łaty.

Jeśli nie chcesz, aby brzegi Twoich łat były postrzępione, wystarczy zagiąć je do środka, a następnie zakleić taśmą termoprzylepną. W przypadku, gdy podoba Ci jednak się delikatny “efekt damage”, wystarczy, że przykleisz taśmę np. 1 cm od brzegu – wszystko zależy od tego, jak bardzo chcesz, aby Twoja łata była postrzępiona. Po przyłożeniu kawałków taśmy do poszczególnych brzegów, należy zaprasować je gorącym żelazkiem. Następnie należy oderwać papierową część, przy czym klej pozostanie na powierzchni łaty. Gotową łatę wystarczy następnie przyłożyć do spodni i zaprasować całość po raz kolejny.

Samoprzylepne łaty goreteksowe – proste przyklejanie

W sklepach można się natknąć również na łaty goreteksowe, które przeznaczone są do odzieży membranowej . W przypadku przetarć i dziur traci ona swoje wodoodporne właściwości. Łaty goreteksowe mogą uratować każde wykonane z tego materiału spodnie. W oferowanych zestawach naprawczych zazwyczaj znajdują się dwie samoprzylepne łaty, które wystarczy przykleić na odzieży – całą czynność można wykonać nawet w terenie. Później można przeprasować ją letnim żelazkiem, dzięki czemu będzie lepiej się trzymała. Zwykle tego rodzaju łaty wytrzymują około 5 prań.

Zobacz także: Dekorowanie ubrań


Co sądzisz o tym artykule?
80
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0