Wybieramy laptop dotykowy. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dziecko dotyka ekranu laptopa.
Fot. Thanasis Zovoilis / Getty Images
Szeroka oferta laptopów dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wyboru sprzętu, który jest nam niezbędny do pracy lub rozrywki, najlepiej dokonać “na chłodno”, porównując ceny i swoje możliwości oraz konsultując wybór ze specjalistą.

Ze względu na zastosowanie ekranu dotykowego, laptopy dotykowe często porównywane są z tabletami. Fakt, że podobieństw jest sporo, ale liczba zalet zdecydowanie przemawia na korzyść zakupu laptopa dotykowego. Laptop z dotykowym ekranem może być konwertowalny (z zawiasami 360 stopni) lub hybrydowy (z całkowicie odłączanym ekranem). Laptop z ekranem dotykowym ma wbudowany system operacyjny zdecydowanie szybszy i bardziej rozbudowany niż ten, który instaluje się na tabletach. Stanowi więc idealne rozwiązanie dla mobilnych osób, które potrzebują wydajnego sprzętu i możliwości korzystania z różnych funkcji podczas obsługi.

Dlaczego warto kupić laptop dotykowy?

Wydajność konkretnego urządzenia często związana jest z jego wymiarami. Gabaryty laptopa dotykowego pozwalają na zastosowanie większych podzespołów, co ma zasadniczy wpływ na szybkość jego działania i wydajność. Jeśli więc planujemy inwestycję w sprzęt komputerowy pod kątem wykorzystywania go do pracy, tworzenia dokumentów, czy nawet do bardziej zaawansowanych gier, wówczas powinna zainteresować nas oferta laptopów z ekranem dotykowym. W takim przypadku dodatkowym atutem okaże się posiadanie fizycznej klawiatury, na której możemy pracować szybciej i wydajniej niż na klawiaturze dotykowej. Jeśli planujemy kupić laptop o monitorze większym niż 14 cali, będzie on posiadał też wydzieloną klawiaturę numeryczną, co ułatwia szybsze pisanie. Laptopy dotykowe 15 cali można znaleźć na rynku już w cenie 1200-1500 zł. Jednak wysokie miejsce w rankingach popularności zajmuje laptop dotykowy 17 cali , którego rozmiar pozwala na komfortową obsługę. Jeśli do rozmiaru laptopa możemy dobrać jeszcze rozsądną cenę, czyli około 2 tysięcy złotych, otrzymamy sprzęt o niezłej wydajności, który nie zawiedzie nas podczas pracy. Oczywiście, inwestując wyższe sumy w zakup laptopa dotykowego 17 cali zyskamy m.in. na jakości matrycy. Możemy wówczas pomyśleć o kupnie sprzętu z ekranem Full HD. Wśród laptopów dotykowych możemy także wybierać w modelach hybrydowych. Wówczas, po skończonej pracy, odpinamy klawiaturę, a sprzęt możemy wykorzystywać jako multimedialny kombajn służący za centrum rozrywki. No i jeszcze jedno, do obsługi laptopa z dotykowym ekranem nie będziemy potrzebować myszki. Mimo długiej listy bezsprzecznych zalet, warto wiedzieć, że ekran w urządzeniu hybrydowym będzie dużo większy i mniej poręczny od tabletu, co może mieć spore znaczenie w trakcie przemieszczania się. Również jego obsługa nie będzie tak płynna i intuicyjna, jak w przypadku tabletu.

Laptop dotykowy - netbook czy ultrabook?

Kiedy już jesteśmy przekonani do wyboru laptopa z ekranem dotykowym, musimy zdecydować, jakiej klasy sprzęt jest nam niezbędny i do jakich celów będziemy go wykorzystywać. Przecież w maszynie, którą będziemy używać do komunikacji ze znajomymi, tworzenia dokumentów czy oglądania filmów, wydajność procesora nie musi zwalać z nóg. Podobnie jest z kartą graficzną i pamięcią RAM. Do biura nie kupimy laptopów, na których można testować najnowsze gry. Wystarczy nam średniej klasy sprzęt, który obsłuży podstawowe programy używane na co dzień. W takim wypadku sięgniemy pewnie po notebooka, czyli zestaw o standardowej wydajności i klasycznym, żeby nie powiedzieć prostym, designie. “Półkę niżej” dostępne są netbooki, rozmiarowo najmniejszy sprzęt o najniższych parametrach. Na drugim końcu tych propozycji możemy sięgnąć po ultrabooki, zestawy o dużo większej wydajności, z bardzo dopracowanym designem - bardzo cienkie, lekkie i odpowiednio droższe.

Zobacz film: Historia komputerów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co powinien mieć laptop dotykowy?

Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją laptopa. Koniecznie upewnij się, czy posiada wszystkie podstawowe złącza. Laptop powinien być wyposażony w gniazdo sieciowe, porty USB, HDMI/Display Port oraz czytnik kart. W większości nowych laptopów normą jest montowanie portów USB w standardzie 3.0 oraz USB typu C, które pozwalają na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już tylko w budżetowych modelach notebooków. Kiedy już zadbamy o wszelkie pryncypia, możemy pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu lub gadżetach, które ułatwią nam korzystanie z komputera. W laptopach z dotykowym ekranem można zastosować podświetlaną klawiaturę. Czujniki pod klawiszami uruchamiają efekt podświetlenia w słabiej oświetlonych pomieszczeniach i w miejscach, gdzie jest zupełnie ciemno. Na rynku są także modele, które mogą zmieniać moc światła oraz jego barwę. Wciąż w wielu laptopach - jako alternatywę do korzystania z myszki czy touchpada - znajdziemy trackpoint, czyli przycisk/joystick umieszczony pomiędzy klawiszami klawiatury. Pozwala on na przesuwanie kursora. Niektórzy producenci dołączają do zestawów komputerowych stacje dokujące wyposażone w dodatkowe porty albo napęd. Nie możemy także nie brać pod uwagę designu, który skorelowany jest z ceną sprzętu. Na rynku najczęściej natknąć się można na konstrukcje z aluminium lub ze stopów magnezu. Producenci korzystają także z testów wytrzymałościowych - szczególnie dla sprzętu biznesowego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości