Polska

Lądek-Zdrój - uzdrowisko, narty i inne atrakcje turystyczne

Polska

Lądek-Zdrój - uzdrowisko, narty i inne atrakcje turystyczne

Lądek-Zdrój to jedno z tych miast, które jeszcze do niedawna popadały w ruinę, a dziś piękne i odrestaurowane przyciąga turystów z całej Polski. Znajdziemy w nim liczne atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych: uzdrowisko, basen, stoki narciarskie, szlaki turystyczne i wiele innych.

Zobacz też: Strój na narty – jak prawidłowo dobrać strój narciarski? >>>

Lądek-Zdrój to miejscowość jak z bajki. Krajobraz miejski tworzy tu piękny ratusz ze strzelistą wieżą, otaczające go kolorowe kamieniczki i budynek uzdrowiska, wyglądem przypominający pałac. Latem turystów przyciąga tu pijalnia wód, malowniczy park zdrojowy i górskie szlaki turystyczne, zimą ośnieżone stoki i białe szaleństwo: narty, snowboard i sanki.

Piękne górskie okolice i liczne całoroczne atrakcje sprawiają, że Lądek to idealne miejsce na wypoczynek.

Lądek-Zdrój na Dolnym Śląsku - najstarsze uzdrowisko w Polsce

Niewielka miejscowość Lądek-Zdrój leży w malowniczej okolicy. Położona jest bowiem w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, w zielonej dolinie rzeki Białej Lądeckiej. Otoczona jest majestatycznymi zboczami Sudetów Wschodnich. Miasto znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granicy z Republiką Czeską. Prawa miejskie Lądek uzyskał już w XIII wieku, a status uzdrowiska w 1498 roku, kiedy powstał tam pierwszy zakład przyrodoleczniczy. Tym samym jest to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Wody mineralne Lądka-Zdrój cieszą się dużą popularnością i uznaniem od wieków. Według różnorodnych źródeł historycznych w dolnośląskim uzdrowisku leczyć się mieli m.in. cesarzowa Katarzyna II, Aleksander I, Goethe oraz prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. Dziś w miejscowości znajdziemy liczne sanatoria, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, salony odnowy biologicznej i pijalnię wód leczniczych. Jednakże do Lądka warto zawitać, nawet gdy nie mamy problemów zdrowotnych, a jedynie szukamy spokojnego miejsca w górskiej okolicy, o czystym powietrzu i licznych atrakcjach dla całej rodziny.

Lądek-Zdrój - atrakcje turystyczne dla dorosłych i dla dzieci

Zobacz też: Jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku? >>>

Lądek, choć cichy i spokojny, nie zna słowa “nuda”. Każdy znajdzie tu rozrywkę dla siebie, a przy tym zrelaksuje się podczas zabiegów odprężających lub spaceru po ładnej okolicy. Pasjonatów aktywnego spędzania czasu zaczarują z pewnością okoliczne górskie szlaki oraz trasy rowerowe. Duży wybór będą tu mieli również miłośnicy zabiegów spa czy relaksu w saunie lub basenie. Uzdrowisko Lądek-Zdrój to miejsce idealne zarówno dla seniorów, jak i dla młodych ludzi. Atrakcje dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, pary oraz grupy znajomych.

Lądek-Zdrój, centrum i zabytki - lubianym zarówno przez odwiedzających, jak i stałych mieszkańców Lądka zakątkiem jest Park Zdrojowy, wraz z najbardziej rozpoznawalną budowlą miasta - neobarokowym budynkiem uzdrowiska. Warto przespacerować się na rynek miasta oraz odwiedzić arboretum “Leśny Ogród”.

Lądek-Zdrój, basen i termy - w Lądku znajdziemy kilka basenów i baseników. Najpopularniejszym są jednak termy w Zdroju “Wojciech” - okrągłe marmurowe baseny wybudowane w XIX wieku, wypełnione gorącą wodą termalną. Najbliższy aquapark znajdziemy w oddalonym od Lądka o 20 kilometrów Kłodzku.

Lądek-Zdrój, narty - główny ośrodek narciarski w Lądku-Zdroju znajduje się zaledwie 300 metrów od części zdrojowej miasta, na zboczach góry Trojak. Miłośnicy sportów zimowych mają tam do dyspozycji 4-osobową kanapę oraz trzy orczyki. Trasy dostosowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Zobacz też: Narty dla początkujących - jakie narty wybrać i gdzie jechać? >>>

Lądek-Zdrój, góry - jedną z największych atrakcji Lądka są otaczające go wzniesienia: góry Złote, góry Bialskie i Krowiarki. Szlaki turystyczne poprowadzone przez piękne liściaste lasy to dobry wybór zarówno na krótki popołudniowy spacer, jak i bardziej wyczynowy trekking. Wokół Lądka znajdziemy również wiele tras rowerowych. Niezależnie od pory roku - okolice Lądka potrafią skraść serce każdemu wielbicielowi obcowania z naturą.

Lądek-Zdrój, agroturystyka i gastronomia - Lądek-Zdrój wyszedł naprzeciw wciąż powiększającej się liczbie turystów, odwiedzających co roku miasteczko. Turystyka w miejscowości stale się rozwija. Powstała w niej pokaźna baza noclegowa oraz gastronomiczna. W samym mieście, jak i w okolicy znajdziemy liczne sanatoria, pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne oraz kwatery do wynajęcia. Coś dla siebie znajdą tu również smakosze. Lądek pełen jest bowiem klimatycznych kawiarni, restauracji i barów.

Co sądzisz o tym artykule?
0
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0