Kwiaty na rabaty – jak zrobić rabatę kwiatową w ogrodzie? Ciekawe pomysły i przykłady roślin

Kwiaty rabatowe
Jacky Parker/Getty Images
Źródło: Moment RF
Rabaty kwiatowe to świetna dekoracja ogrodu. Zgromadzenie kilku gatunków roślin o różnym okresie kwitnienia znacznie zwiększa atrakcyjność zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak zaprojektować rabatę kwiatową i co na niej posadzić

Odpowiednio przemyślane rabaty kwiatowe zdobią każdą przestrzeń, dlatego też, jeśli zastanawiasz się nad posadzeniem grupy roślin także na swojej działce, nie wahaj się. Żeby ułatwić sobie pracę i nie musieć co roku wymyślać nowych kompozycji, możesz zdecydować się na gatunki wieloletnie.

Najpiękniejsze rabaty to zazwyczaj te, na których posadzonych jest kilka różnych gatunków roślin. Nawet na niewielkiej powierzchni możesz stworzyć wyjątkową kwiatową mieszankę, w dodatku atrakcyjną przez cały rok. Pamiętaj, że twoja rabata może mieć dowolny kształt i rozmiar – możesz zaprojektować ją, jak tylko chcesz, musisz przestrzegać tylko kilku prostych zasad, dzięki którym twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo o każdej porze roku. Sprawdź, co zrobić, żeby twoja rabata kwiatowa cieszyła oko.

Rabaty kwiatowe przed domem – jakie sadzić na nich gatunki roślin?

Największą popularnością cieszą się na rabatach niskie kwiaty wieloletnie. Pasują one zarówno do małych, jak i większych ogrodów, a ich główną zaletą jest to, że nie trzeba co roku sadzić nowych egzemplarzy roślin. Jeśli chcesz założyć rabaty kwiatowe przed domem, spróbuj wykorzystać nie tylko rośliny wieloletnie, ale również takie, które kwitną w różnych miesiącach.

Na całoroczne rabaty kwiatowe w ogrodzie polecane są zwłaszcza takie rośliny, jak: aster nowoangielski, tawuła japońska, ostróżka, bergenia, rozchodnik, berberys Thunberga, runianka japońska oraz gęsiówka kaukaska. Wszystkie pięknie prezentują się w większych grupach i nie są zbyt ekspansywne, co oznacza, że nie zagłuszą mniejszych roślin. Jeszcze przed zakupem sadzonek lub nasion zrób sobie listę gatunków, które możesz wykorzystać na rabatach kwiatowych, a dopiero później zastanów się nad tym, które ostatecznie chcesz wybrać do swojego ogrodu. Jeśli zamierzasz zachować dużą różnorodność, kup przynajmniej kilka egzemplarzy roślin z każdej z poniższych grup:

  • Rośliny okrywowe oraz płożące – nadają się do zadarniania ziemi i w większości przypadków mogą rosnąć w miejscach trudno dostępnych oraz mniej żyznych. Cechują się większą odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe oraz niedobory składników pokarmowych w glebie. Możesz sięgnąć na przykład po bluszczyka kurdybanka, dąbrówkę rozłogową lub bluszcz pospolity.
    • Rośliny cebulowe – zakwitają wiosną, z ich pomocą możesz najłatwiej udekorować ogród. Szczególną uwagę zwróć na tulipany, żonkile oraz hiacynty.
      • Rośliny wieloletnie kwitnące w okresie letnim – to przede wszystkim goździki, dalie ogrodowe, piwonie, zawciągi nadmorskie oraz liliowce ogrodowe. Możesz spokojnie stworzyć z nich rabaty kwiatowe.
        • Byliny kwitnące – jesienią powinny być obowiązkowym elementem rabat kwiatowych. To dzięki nim możesz przedłużyć lato w ogrodzie i tuż przed zimą cieszyć się całą feerią barw. Do gatunków wieloletnich o późnym okresie kwitnienia, które powinieneś mieć na działce, należą trzy gatunki astrów, spośród których każdy osiąga inną wysokość (aster krzaczasty – gatunek niski; aster nowobelgijski – gatunek średni; aster nowoangielski – gatunek wysoki).

          Rabata kwiatowa – jak ją zrobić? Projektowanie rabat całorocznych

          Masz już wymarzone gatunki roślin, ale jeszcze nie wiesz, w jaki sposób je posadzić, aby prezentowały się najlepiej? Pomysł na rabatę kwiatową musisz poprzeć odpowiednim planem, dlatego po zrobieniu listy roślin, które chcesz zasadzić w ogrodzie, koniecznie zwróć uwagę także na charakterystykę oraz cechy szczególne danych kwiatów. Kompozycje rabatowe są równie ważne, co dobór odpowiednich gatunków, dlatego poświęć czas na wyszukanie informacji o nich i ułóż rośliny według poszczególnych grup. Na jakie podstawowe kryteria musisz zwrócić uwagę?

          Wysokość i rozmiar rośliny

          Rabaty kwiatowe na działce lub w ogrodzie mogą składać się z gatunków o różnej wielkości, musisz jednak pamiętać o prawidłowym ułożeniu roślin. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której jedne kwitnące kwiaty zasłaniają drugie. Jeśli chcesz mieć zarówno niskie, jak i wysokie rośliny, zasadź je w układzie piętrowym – postaraj się, by z przodu znalazły się te najdrobniejsze gatunki.

          Prawidłowy dobór kolorów

          Na jednej rabacie sadź tylko takie rośliny, które pasują do siebie kolorystycznie. Jeśli chcesz zaprojektować ładną rabatę kwiatową, posłuż się kołem barw. Najlepiej ogranicz się do dwóch–trzech kolorów głównych i na tej zasadzie dobieraj rośliny.

          Towarzystwo innych roślin

          Jeśli chcesz stworzyć rabaty wielogatunkowe, upewnij się, że żadna z zasadzonych na nich roślin nie jest zbyt ekspansywna. Sprawdź też, czy dane kwiaty dobrze prezentują się w większych grupach – niektóre gatunki wyglądają pięknie tylko wtedy, kiedy rosną pojedynczo.

          Zobacz też:

          Dziki bez – naturalne lekarstwo na przeziębienia i infekcje. Poznaj jego właściwości

          Kwiaty na balkon – jakie wybrać? Jak zatrzymać lato?

          Jałowiec – właściwości i zastosowanie w kuchni

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości