Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego

Kobieta w maseczce na twarzy.
Fot. Piotr Marcinski EyeEm / Getty Images
Kwas mlekowy to związek, który naturalnie wytwarza nasz organizm. Można go jednak stosować wewnętrznie i zewnętrznie w zależności od działania, jakiego oczekujemy. Bakterie kwasu mlekowego zadbają o właściwą mikroflorę, a kwas mlekowy na twarz zapewni jej piękny, młody i zdrowy wygląd.

Bakterie kwasu mlekowego z wybranych szczepów wykorzystuje się w leczeniu infekcji intymnych i w formie osłony układu pokarmowego. Ważną rolę odgrywa też kwas mlekowy w kosmetyce. Jest on składnikiem wielu kosmetyków (kremów czy toników) o właściwościach oczyszczających i nawilżających.

Kwas mlekowy – co to jest?

Kwas mlekowy (inaczej kwas 2-hydroksypropanowy, lactic acid) to związek, który tworzy się pod wpływem ograniczonej ilości tlenu podczas wysiłku fizycznego. Kwas mlekowy w mięśniach jest odczuwany jako ból o średnim nasileniu w zależności od jego stężenia. Po wysiłku fizycznym w ciągu kilku godzin kwas jest odprowadzany z mięśni przez krwiobieg do ponownego przetworzenia w układzie pokarmowym. Ostatecznie związek zaopatruje organizm w energię i umożliwia jego szybszą regenerację.

Bakterie kwasu mlekowego znalazły zastosowanie w żywieniu, a nawet leczeniu. Można znaleźć je w składzie wielu produktów fermentowanych, szczególnie w produktach mlecznych. Pałeczki kwasu mlekowego mają korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wchodzą w skład mikroflory w jamie ustnej, przewodu pokarmowego czy pochwy, pełniąc funkcję ochronną.

Wiele zalet ma również kwas mlekowy w kosmetyce. Jest wykorzystywany do produkcji preparatów do pielęgnacji urody i stosowany podczas zabiegów na skórę. Kwas mlekowy na twarz potrafi spowolnić proces obumierania komórek, co sprawia, że skóra wolniej się starzeje.

Zobacz film: Maseczka w płachcie - jak zrobić je samemu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kwas mlekowy – zastosowanie

Biorąc pod uwagę działanie, jakie posiada kwas mlekowy, zastosowanie go w produkcji leków i preparatów kosmetycznych jest coraz bardziej popularne. Jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie, można zaliczyć do nich produkty, takie jak:

· Globulki z kwasem mlekowym – preparat stosowany w leczeniu infekcji intymnych, działa przeciwzapalnie, łagodzi dolegliwości i zapobiega nawrotom choroby.

· Tabletki z kwasem mlekowym – występują w formie kapsułek doustnych lub dopochwowych. Posiadają różne szczepy bakterii mlekowych. Stosuje się je profilaktycznie w utrzymaniu prawidłowej mikroflory układu moczowego i płciowego oraz w leczeniu dolegliwości z nim związanych.

Kwas doskonale sprawdza się w zabiegach pielęgnacyjnych skóry, szczególnie w procesach jej odmładzania. Dzięki temu możemy kupić:

· Tonik z kwasem mlekowym – może być stosowany na skórę problematyczną, działa antybakteryjnie i reguluje produkcję sebum. Stosowany regularnie doskonale oczyszcza i wyrównuje koloryt skóry.

· Krem z kwasem mlekowym – nawilża, złuszcza i wzmacnia barierę ochronną skóry. Można go nakładać na twarz i na całe ciało. Polecany jest do stosowania na dzień i na noc.

· Peeling z kwasem mlekowym – ma za zadanie usunąć martwy naskórek i odsłonić świeżą warstwę skóry.

Nie można zapominać także o obecności kwasu w produktach spożywczych. Kwas mlekowy w żywności znaleźć można np. w jogurtach, serach, kefirach, nabiale, a także w ziemniakach, makaronach, a nawet wyrobach cukierniczych.

Kwas mlekowy – właściwości

Kwas mlekowy wyróżnia się bardzo korzystnym działaniem na zdrowie skóry. Znane są jego właściwości antybakteryjne, dzięki którym usuwa wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni naskórka i tym samym pomaga zwalczyć problematyczne zmiany w postaci trądziku czy przebarwień.

Kwas mlekowy w kosmetyce działa też przeciwzmarszczkowo. Wyrównuje bruzdy oraz nierówności, a za sprawą kolagenu, którego produkcję pobudza kwas, również ujędrnia i delikatnie napina skórę. W postaci peelingu składnik ten wzmacnia efekt złuszczania i usuwania zrogowaciałego naskórka. Kwas mlekowy wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry oraz wyrównuje jej właściwe pH, dzięki czemu wygląda ona świeżo i zdrowo.

Jeśli chodzi o kwas mlekowy i właściwości zdrowotne, warto podkreślić jego korzystne działanie w leczeniu dolegliwości związanych z żołądkiem i jelitami. Za sprawą dobroczynnych bakterii pomaga zwalczyć biegunkę czy uciążliwe wzdęcia. Kwas mlekowy można stosować w leczeniu łupieżu i zaskórników.

Kwas mlekowy – przeciwwskazania

Kwas mlekowy ze względu na swoje mocne działanie nie może być stosowany przez osoby ze skórą bardzo wrażliwą, łuszczącą się lub uszkodzoną. Inne przeciwwskazania to np. stan zapalny skóry, alergie czy bardzo cienka skóra.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości