Kurlandia – historyczna kraina Łotwy zamknięta w pięknej przyrodzie

Kurlandia
Fot. Vadim Kurland / Getty Images
Kurlandia to nie tylko wielka historia, zabytki i zamki. To także przepiękna łotewska przyroda, która kusi pachnącymi sosnowymi lasami, romantycznymi plażami oraz przepięknymi wodospadami.

Kurlandia to geograficzny i historyczny obszar Łotwy, który między XIII a XVIII wiekiem stanowił pewien znak dobrobytu, bogactwa i dostatku. Księstwo Kurlandii było bowiem władane przez znamienity ród książąt, który doprowadził do rozkwitu regionu. Dzisiaj znakiem tamtych czasów są różnego rodzaju zabytki, zamki i twierdze rozsiane po całym terenie Kurlandii.

Więcej:

Gdzie leży Kurlandia?

Kurlandia (łot. Kurzeme , czyli „ziemia Kurów”) to kraina historyczna znajdująca się w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Od wchodu graniczy z Semigalią, a na południu ze Żmudzią. Nazwa krainy pochodzi od łotewskiego plemienia Kurów (Kuronów), czyli autochtonów zamieszkujących te ziemie. W kontekście historycznym używa się często także określenia Księstwo Kurlandii i Semigalii. Największe miasta Kurlandii to Lipawa i Windawa.

Kurlandia – historia

Kurlandia była początkowo zamieszkiwana przede wszystkim przez plemię Kurów, od którego ostatecznie wzięła swoją nazwę, oraz przez ugrofińskich Liwów. Kurowie byli plemieniem bałtyckim, trudnili się piractwem i handlem morskim.

Zmiany zachodzące w średniowiecznej Europie i masowa chrystianizacja wielu krajów skłoniły władcę Kurów, Lemmekinusa, do przyjęcia chrztu i papieskiego zwierzchnictwa. Stało się to w roku 1230, ale już w 1260 Żmudzini odnieśli tutaj pierwsze zwycięstwo nad Krzyżakami. Niestety w 1269 roku Kurlandia została podbita przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych i weszła w skład tego państwa. Kurlandia pod władaniem Krzyżaków rozwijała się bardzo dynamicznie. Historia Kurlandii w wiekach XIII–XVI tworzy obraz prężnego rozwoju i wzrostu bogactwa mieszkańców regionu.

Sekularyzacja zakonu w XVI wieku doprowadziła do utworzenia Księstwa Kurlandii i Semigalii. Weszło ono w skład lenna unii polsko-litewskiej. Powiat piltyński natomiast uzyskał status uczonomicznej części I Rzeczypospolitej.

Historia Kurlandii od tego momentu łączy się dość silnie z historią Polski do tego stopnia, że powstanie kurlandzkie, które wybuchło w 1794 roku, uznaje się za część insurekcji kościuszkowskiej. Po III rozbiorze Polski obszar Kurlandii zaanektowany został do Rosji. Jako jednej z niewielu części włączonych do Cesarstwa Rosyjskiego, to właśnie Kurlandii udało się uzyskać pewną autonomię.

W czasie I wojny światowej Kurlandia była okupowana przez Niemcy. Po zakończeniu działań wojennych weszła w skład Łotwy. Z dawnej świetności tego regionu niewiele pozostało, a w 1935 roku był to najsłabiej zaludniony region Łotwy . II wojna światowa uczyniła z Kurlandii tygiel, na który złożyli się niemieccy żołnierze pokonani przez Sowietów oraz uciekający przed okupacją ZSRR cywile. Po II wojnie światowej Kurlandia ponownie weszła w skład państwa łotewskiego.

Zobacz także: Turystyka ezoteryczna w Polsce

Księstwo Kurlandii i Semigalii

Kurlandia po sekularyzacji zakonu krzyżaków weszła w skład polskiego lenna. Pierwszym księciem Kurlandii był Gotthard Kettler. Następnie regionem władali potomkowie Kettlera. Bycie lennem Polski miało charakter czysto formalnym, bowiem księstwo Kurlandii było całkowicie samodzielne.

Księstwo Kurlandii i Semigalii , stanowiące ⅓ obszaru Łotwy i posiadające 200 tys. mieszkańców, miało ogromne osiągnięcia. Już za czasów Jakoba Kettlera znacząco podniósł się poziom życia mieszkańców. Księstwo stworzyło jedną z największych handlowych flot okrętowych w Europie. Kurlandia posiadała nawet dwie kolonie pozaeuropejskie – Tobago i Gambię.

Nowa Kurlandia

Nowa Kurlandia to pierwsza zamorska kolonia Kurlandii. Zdobyta została w połowie XVII wieku. Kolonia ta nosi dzisiaj nazwę Tobago i znajduje się u wybrzeży Ameryki Południowej. Przeprowadzono tam kurlandzkie rodziny i pracowników. Wśród mieszkańców znajdowali się osoby pochodzenia niemieckiego i łotewskiego, a także inni (np. Skandynawowie).

Nowa Kurlandia (niem. Neu Kurland , łot. Jaun Kurzeme ) to pierwsza z całego cyklu nazw, jakimi określano kolonizowane miejscowości. I tak powstała Nowa Mitawa lub Nowa Lipawa.

Zobacz film: Podróże Moniki Mariotti. Źródło: Getty Images

Kurlandia – co warto odwiedzić?

Kurlandia słynie z pięknej przyrody i bardzo ciekawych zabytków. Wartym uwagi jest m.in. Pałac w Rundāle – najpiękniejsza z pereł architektury na Łotwie. Można tam zwiedzić osiemnastowieczne wnętrza, odpocząć w urzekającym ogrodzie różanym lub zachwycić się niezwykłymi zabytkomi sztuki baroku i rokoka. Warto udać się do Kuldygi , stolicy byłego księstwa Kurlandii. Główny rozwój tego miasta przypadł na przełom XVII i XVIII wieku. Zachowały się tam małe, drewniane chaty i wąskie uliczki, a malowniczy ceglany most to jeden najstarszych mostów w Europie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości