Kuchnia wspomnień - rosół dla siostry i gołąbki dla dziadka

Olga Głębicka, dziennikarka kulinarna, finalistka konkursu „Gotuj o wszystko”, przygotowała potrawy, które uwielbiali jej zmarli bliscy. Rosół z tapioką i białymi szparagami, pieczone gołąbki Neli, nabożne zakonnice, czyli ptysie z kremem pralinowym

Rosół z tapioką i białymi szparagami

Składniki:

4 l wody

2 duże skrzydła z indyka, bez skóry

0,5 kg wołowiny (szponder)

5 marchewek

2 pietruszki

1 natka pietruszki

0,5 selera (korzeń)

1 duży por

Liście selera

1/2 główki czosnku

Tymianek

3 ziarna ziela angielskiego

2 liście laurowe

6 ziaren pieprzu czarnego

Suszony imbir (1/3 łyżeczki)

Sól, pieprz, przyprawa do zup lub sos sojowy

Tapioka (drobna) - po łyżeczce na osobę

Słoiczek białych szparagów

Koperek lub natka pietruszki do przybrania

Przygotowanie:

Do zimnej wody wkładamy mięso, gotujemy i odszumowujemy; dorzucamy marchewki, pietruszki, natkę, pół selera, przekrojonego na 2-3 części pora, tymianek, liście selera, ziele angielskie, liście laurowe, imbir i gotujemy wszystko na małym ogniu około 3 godziny. Na koncu odcedzamy rosół z warzyw i mięsa, doprawiamy solą, ewentualnie sosem sojowym lub maggi. Jesli chcemy, aby rosół był bardziej klarowny, przecedzamy go przez gazę. Na kwadrans przed podaniem odlewamy 1-2 szklanki rosołu do mniejszego garnka, wsypujemy tapiokę (po łyżeczce na osobę), zagotowujemy, przykrywamy i odstawiamy z ognia. Tapioka będzie gotowa, kiedy kuleczki staną się miękkie i przezroczyste. Podanie: do gorącego rosołu przelewamy tapiokę, dodajemy szparagi pokrojone w 2-3 centymetrowe kawałki, dekorujemy ziołami.

Pieczone gołąbki Neli

Kapusta włoska, zblanszowana

Składniki:

700-800 g mielonego mięsa z kurczaka i indyka (pół na pół mięso białe i czerwone z udźca indyczego)

120 g masła

1 1/2 szklanki esencjonalnego bulionu

2 duże kromki obranej ze skórki białej bułki lub 1,5 kajzerki bez skórki

2 łyżki stołowe drobno posiekanej natki

2 jajka

1 1/2 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Masło rozpuścić w połowie szklanki bulionu (resztę bulionu zostawić do zapiekania), dodać pokruszoną bułkę (może być starta), ubite jajka, natkę, sól, pieprz, maggi. Wymieszać dokładnie, przestudzić, zmieszać z mięsem, odłożyć na chwilę do lodówki.Nastawić piekarnik na 180 st C. Mięso zwinąć ściśle w zblanszowanych liściach kapusty (ja robię małe gołąbki, ale wielkość według uznania). Na dnie żaroodpornego naczynia ułożyć kilka liści kapusty i wszystkie gołąbki, zalać bulionem, przykryć folią lub przykrywką. Piec 45 minut, zdjąć przykrycie, zalać sosem pomidorowym (przepis poniżej), piec jeszcze przez kwadrans.

Sos pomidorowy:

Przygotowanie:na patelni podsmażyć 250 g wędzonego boczku z 1 drobno pokrojoną cebulą, dodać 500 ml pulpy pomidorowej, gotowac na małym ogniu przez ok. 20 minut, doprawić na końcu solą, pieprzem i odrobiną cukru do smaku.

Nabożne zakonnnice czyli ptysie z kremem pralinowym

Ciasto maślane:

Składniki:

40 g masła

50 g cukru

50 g mąki pszennej

szczypta soli

Przygotowanie:

Zagnieść ciasto, rozwałkować cieniutko pomiędzy dwoma kawałkami papieru do pieczenia, wstawić do zamrażalnika na 20 minut; wyjąc rozwałkowane ciasto, zdjąć jeden kawałek papieru, wyciąć 8 większych i 8 mniejszych kółek, wstawić ponownie do zamrażalnika.

Ciasto ptysiowe:

Składniki:

120 g mąki typ 45

100 ml mleka

100 ml wody

10 g cukru

Szczypta soli

80 g masła

4 jajka

Przygotowanie

Nastawić piekarnik na 180 st C. Przesiać mąkę; w garnku zagotować wodę, mleko, masło, sól i cukier; gdy wszystko zacznie się gotować, odstawić z ognia i dodać mąkę, mieszać energicznie, postawić na ogniu i mieszając osuszyć ciasto przez 1-2 minuty; przełożyć do miski, mieszać aż ciasto nieco ostygnie, wmiksować po jednym jajku na raz, miksować aż ciasto będzie lśniące i lekko lejące; Papier do pieczenia położyć na blasze, nasmarować masłem i wyszprycować mini ptysie (8 większych i 8 mniejszych), na każdym ptysiu położyć krążek z maślanego ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 10 minut normalnie, po tym czasie włożyć w drzwiczki piekarnika drewnianą szpatułkę i piec kolejnych 25-30 minut z uchylonymi drzwiczkami; ptysie powinny być idealnie okrągłe.

Krem pralinowy

Składniki:

500 ml pełnego mleka

3 żółtka

125 g drobnego cukru

60 g skrobi kukurydzianej

200 g miękkiego masła

125 g masy pralinowej

Przygotowanie:

Robimy creme patissiere: żółtka z cukrem, skrobią i odrobiną mleka miksujemy aż całość się połączy; pozostałą część mleka gotujemy, zdejmujemy z ognia, energicznie mieszając masę jajeczną wlewamy po woli gorące mleko, a gdy wszystko się połączy, przelewamy do garnka i mieszając gotujemy aż masa zgęstnieje do konsystencji gęstego budyniu; przykrywamy szczelnie folią spożywczą tak, aby ściśle przylegała do masy, odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie, do jeszcze ciepłej masy dodajemy 100 g miękkiego masła pokrojonego w drobną kostkę i mieszamy aż całość się połączy; ponownie przykrywamy szczelnie folią i odstawiamy na 1 do 2 godzin do lodówki; w tym czasie miksujemy masę pralinową z pozostałą częścią masła, odstawiamy (masa powinna zachować temperaturę pokojową); wyjmujemy schłodzony krem, miksujemy żeby go nieco ocieplić i wygładzić, dodajemy masę maślano-pralinową, miksujemy na gładki krem, przekładamy do rękawa cukierniczego. W każdym ptysiu robimy małą dziurkę od spodu i wypełniamy ciastka kremem (używamy do tego rękawa cukierniczego z tylką); Przygotowujemy gesty lukier z odrobiną kawy instant dla koloru (z cukru pudru lub białego fondantu) - nie powinien ściekać z ciastek - zanurzamy górną cześć każdego ptysia w lukrze, ustawiamy mniejsze ptysie na większych. Dekorujemy cukrową perełką i kołnierzykiem z kremu maślanego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości