Materiał promocyjny

Kuchnia orientalna z polskim akcentem

Dziś na naszych talerzach zagościł Daleki Wschód. Monika Mrozowska-Szaciłło i Maciej Szaciłło proponują kuchnię orientalną z polskim akcentem.

Dosza z fasolki mung

Składniki:

ciasto:

1/2 szkl fasolki mung

1/4 łyżeczki soli

1 szkl. wody

nadzienie:

2 szkl. kalafiora starego na grubej tarce

1/2 łyżeczki oleju sezamowego

1/4 łyżeczki startego świeżego imbiru

1 mały ząbek czosnku

1 łyżka soku z cytryny

sos sojowy i pieprz czerwony do smaku

Przygotowanie ciasta:

Fasolkę moczymy minimum 6 godzin w dwukrotnej ilości wody, płuczemy i mielimy w blenderze na ciasto naleśnikowe, dodając szklankę wody i sól.

Nadzienie:

Na rozgrzany olej wrzucamy imbir i drobno pokrojony czosnek. Po chwili dodajemy kalafiora i trochę sosu sojowego. Dusimy około 5 minut, dodajemy olej sezamowy i czerwony pieprz.

Dosze przygotowuje się trochę inaczej niż tradycyjne naleśniki. Na suchą patelnię (np. teflonową) wylewamy porcję ciasta, które trzeba bardzo szybko rozprowadzić łyżką na całej powierzchni. Gdy ciasto się zetnie, wylewamy na górę 1 łyżkę oleju i smarujemy nią cały wierzch naleśnika. Następnie delikatnie przewracamy naleśnik na drugą stronę. Po upieczeniu wszystkich naleśników, nadziewamy je farszem kalafiorowym i zwijamy w ruloniki, które opiekamy na suchej patelni z dwóch stron.

Paratha 1

Składniki:

1 szklanka mąki pszennej, razowej graham

1/2 szklanki mąki białej

ok. 1/3 szklanki wody

łyżeczka czarnuszki

1/2 łyżeczki soli

trochę mąki pszennej razowej do podsypywania

Przygotowanie:

Z mąki pszennej razowej, mąki białej, soli, czarnuszki i wody zagniatamy ciasto, które następnie wyrabiamy ok. 2 min. na blacie posypanym mąką razową. Następnie dzielimy je na 6 porcji, z których formujemy kulki. Każdą z nich rozwałkowujemy na cienki placek. Podczas wałkowania blat ponownie posypujemy mąką. Placek smarujemy z wierzchu oliwą i składamy na pół. Ponownie smarujemy i składamy na ćwiartkę. Złożony placek rozwałkowujemy i pieczemy na suchej patelni ok. 3 minuty z każdej strony. Po upieczeniu ciepłą parathę polewamy odrobiną świeżej oliwy.

Paratha 2

Składniki:

1 szklanka mąki pszennej, razowej graham

1/2 szklanki mąki białej

ok. 1/3 szklanki wody

1/2 łyżeczki soli

trochę mąki pszennej razowej do podsypywania

nadzienie:

opakowanie miękkiego tofu

łyżeczka czarnuszki

łyżeczka łagodnego curry

sok z 1/2 cytryny

szczypta soli

2 łyżki oliwy

Przygotowanie:

Z mąki pszennej razowej, mąki białej, soli i wody zagniatamy ciasto, które następnie wyrabiamy około 2 min. na blacie posypanym mąką razową. Następnie dzielimy je na 6 porcji, z których formujemy kulki. Każdą z nich rozwałkowujemy na bardzo cienki placek. Podczas wałkowania blat ponownie posypujemy mąką. Z miękkiego tofu, czarnuszki, curry, soku z cytryny, oliwy i soli przygotowujemy jednolitą pastę, którą smarujemy placek (brzeg zostawiamy nieposmarowany!). Następnie przykrywamy go drugim plackiem i sklejamy brzegi. Delikatnie wałkujemy i pieczemy z dwóch stron na suchej patelni. Po upieczeniu polewamy oliwą.

Bary z czerwonej fasoli

Składniki

ciasto na bary:

1 szkl czerwonej fasoli

1/4 łyżeczki proszku do pieczenia

1/4 łyżeczki soli

1/2 łyżeczki asafetidy

1 łyżeczka cząbru

sos:

1 łyżeczka rozmarynu

1 ząbek czosnku

3 łyżki koncentratu pomidorowego

3 łyżki śmietany

1/2 szkl wody

sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Fasolę moczymy 12 godzin w 2 szklankach wody. Następnie płuczemy i mielimy w blenderze na bardzo gęstą i drobną pastę z jak najmniejszą ilością wody. Dodajemy pozostałe składniki: proszek, sól, asafetidę i cząber. Odstawiamy na godzinę. Ciasto ubijamy trzepaczką około 1 min., nabieramy małe porcje ciasta łyżką i wrzucamy do głębokiego rozgrzanego tłuszczu. Bary powinny się równomiernie usmażyć na brązowy kolor. Trzeba je od czasu do czasu przewracać. Po usmażeniu wrzucamy je do gorącej, osolonej wody, Po chwili wyjmujemy i przekładamy do sosu.

Sos:

Na rozgrzaną oliwę wrzucamy rozmaryn, Gdy stanie się brązowy dodajemy drobno poszatkowany czosnek i po chwili koncentrat pomidorowy. Dolewamy wodę, chwilę gotujemy i po zdjęciu z gazu dodajemy śmietanę, sól oraz pieprz do smaku. Bary polewamy sosem minimum 10 minut przed podaniem.

Ciasto pomarańczowo-marchewkowe

Składniki:

1 szkl grubo startej marchwi

3 pomarańcze o cienkiej skórce

1 szkl cukru trzcinowego

2 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

szczypta soli

0.5 szkl mleka

1/3 kostki masła

1/2 szkl migdałów

1 czubata łyżka startego imbiru

1 cukier waniliowy

sos waniliowy:

1 szkl mleka

0,5 szkl śmietanki

1 laska wanilii

1 płaska łyżka mąki kartoflanej

2 łyżki cukru waniliowego

Przygotowanie:

Miksujemy w blenderze sparzone, pomarańcze razem ze skórką, bez pestek na jednolity mus. Przekładamy do garnka i dusimy z masłem, cukrem i imbirem na małym gazie. Masa musi zgęstnieć i stać się szklista co zajmie nam ok 15 minut. Następnie dodajemy marchewkę i całość dusimy jeszcze 10 minut. Po wystudzeniu dodajemy przesiana mąkę, sól, sodę, mleko, cukier waniliowy, drobno poszatkowane migdały (obrane ze skórki). Brytfankę, w której będziemy piec ciasto smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Pieczemy ok. 45 minut bez termoobiegu, aż skórka się przyrumieni.

Sos waniliowy:

Pół szklanki mleka mieszamy z mąką ziemniaczaną, pół szklanki mleka zagotowujemy z przeciętną na pół laską wanilii. Mleko z mąką wlewamy do mleka z wanilią i energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Dodajemy cukier i śmietankę. Gotujemy 5 minut. Ciasto podajemy z sosem waniliowym i zagęszczonym sokiem wiśniowym.

Przepisy autorstwa Moniki Mrozowskiej-Szaciłło i Macieja Szaciłło.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości