Aranżacje wnętrz

Wygodna i funkcjonalna kuchnia narożna. Jak wybierać szafki kuchenne narożne?

Para w kuchni

Fot, Klaus Vedfelt/Getty Images

Aranżacje wnętrz

Wygodna i funkcjonalna kuchnia narożna. Jak wybierać szafki kuchenne narożne?

Para w kuchni

Fot, Klaus Vedfelt/Getty Images

Nie każda kuchnia jest łatwa w aranżacji. Liczne uskoki i kąty, mała przestrzeń, słupki – wiele elementów może przeszkadzać w uzyskaniu dobrego ustawienia mebli. Kuchnia narożna jest receptą na problemy związane z takim wnętrzem. Dobrze dobrana szafka narożna kuchenna ułatwia zachowanie funkcjonalności nawet w małym pomieszczeniu.

Kuchnia narożna świetnie sprawdza się tam, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać przestrzeń w rogu. Zainstalowanie w tym miejscu potrzebnych sprzętów ułatwi stworzenie wygodnej w użytkowaniu kuchni. Praktyczna szafka kuchenna narożna będzie też wyposażona w sprytne rozwiązania, pomocne w przechowywaniu rzeczy..

Kuchnia narożna, czyli jaka?

Zaprojektowanie strefy narożnej, niesie ze sobą pewną trudność. Kuchnia narożna w kształcie litery „L” z wyglądu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dopiero w trakcie jej użytkowania okazuje się, że nieodpowiednie ustawienie elementów będzie sprawiać ogromną trudność podczas gotowania czy przechowywania. Szafka narożna kuchenna we współczesnych aranżacjach ma różny wygląd. Taki mebel może mieć front montowany pod skosem. W tej wersji szafka kuchenna narożna jest bardzo wygodna – mamy swobodny dostęp do jej środka. Niekiedy szafki kuchenne narożne posiadają fronty zamontowane pod kątem prostym. Tu też mamy wybór – albo front jest dwuramienny (łamie się na linii łączenia obu skrzydeł) lub otwierana tylko jedna strona mebla. Szafki narożne kuchenne w tej drugiej opcji są mniej wygodne, ponieważ trudno jest się dostać do jej głębokiej strefy. Dość wymagająca w projektowaniu jest też kuchnia z oknem narożnym . Jej plusem jest dobrze oświetlony blat, a słabością konieczność rezygnacji z górnych szafek (brak miejsca). W przeciwieństwie do wiszących segmentów, szafki kuchenne narożne dolne są praktycznie w każdej kuchni zaprojektowanej w kształcie litery „L”. Szafki narożne do kuchni, mimo że należą do tych najbardziej pojemnych, są problematyczne w użytkowaniu, jeśli nie zastosuje się w nich odpowiednich systemów. W zależności od tego, jak będzie wyglądać ta idealna szafka narożna, kuchnia może zyskać atrakcyjny wygląd oraz maksymalnie wykorzystać miejsce do przechowywania.

Systemy do kuchni narożnej

Narożny zestaw mebli kuchennych musi w swojej budowie wykorzystywać dobry pomysł, by można było dotrzeć również do tych trudno dostępnych stref wewnętrznych. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona jest kuchnia narożna, zestaw elementów wchodzących w jej układ może posiadać nowoczesne akcesoria, zapewniające większą wygodę użytkowania na co dzień. Zestaw mebli kuchennych narożnych jest niekiedy połączony z narożnym zlewozmywakiem, dzięki czemu zyskujemy więcej wolnego miejsca roboczego na blacie. Dobrym rozwiązaniem jest też półka narożna do kuchni w wersji wiszącej, która jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnej szafki. Meble narożne do kuchni to idealne miejsce na rozwiązania typu obrotowy kosz - element z dwoma półkami umocowanymi na drążku, które można obracać i wysuwać poza szafkę. Meble narożne do kuchni będą bardziej praktyczne, jeśli zastosuje się w nich system cargo typu nerka z dwoma półkami, które wyciągają się z szafki – garnki i żywność są wtedy na wyciągnięcie ręki. Narożne meble kuchenne są bardzo nowoczesne, jeśli mają bardziej złożony mechanizm cargo, czyli np. magic corner. Jest to system czterech półek, które są całkowicie wysuwane poza szafkę. Meble narożne kuchenne , które wykorzystują magic corner to gwarancja łatwego dostępu do przechowywanych w ich środku rzeczy. Szafki kuchenne narożne wiszące też mogą być wyposażone w cargo, ale w mniejszym rozmiarze. Mała kuchnia narożna będzie dobrze rozplanowana, gdy w części narożnej zamontujemy płytę grzewczą. Może mieć kształt prostokąta, rombu czy litery „L” w zależności od potrzeb. Ławka narożna do kuchni to podstawowy element przestrzeni kuchennej w wielu domach. Dzięki niej nawet mała narożna kuchnia zyskuje zgrabną i wygodną mini jadalnię.

Kuchnia z narożnym zlewem czy płytą grzewczą to mądre wykorzystanie przestrzeni, która nierzadko jest przez nas nawet nieświadomie marnowana. Jeśli podobają Ci się nowoczesne szafki narożne, kuchnia powinna mieć odważny wystrój również w kwestii funkcjonalnych rozwiązań. Meble do kuchni narożne są nie tylko wymagające w montażu, ale i w codziennym użytkowaniu. Specjalnej budowy meble kuchenne – zestawy narożne czy do zabudowy mogą wiązać się z nieco wyższymi kosztami, jednak ostatecznie warto inwestować w mechanizmy ułatwiające korzystanie z kuchni. Meble kuchenne narożne do małej kuchni są idealnym miejscem do montażu sortowników, czyli koszy mocowanych przy froncie. Meble kuchenne z narożnym zlewem w zależności od dostępnego miejsca nie muszą być jednokomorowe. Takie segmenty kuchenne narożne występują również w większej wersji dwukomorowej. Kuchnia narożna biała wygląda fantastycznie, jeśli dolną szafkę wyposażymy w szuflady z frontem skośnym. Ten oryginalny segment kuchenny narożny w pełni wykorzysta miejsce w szufladzie. Meble kuchenne z narożnym zlewozmywakiem i szufladą są najlepszą opcją. Kuchnia z szafką narożną powinna być też bezpieczna. Nie można więc zapominać, że systemy narożne do kuchni powinny mieć np. prowadnice ze spowolnionym domykiem.

Zobacz film: Jak wybrać narożnik do salonu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
49
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0