Materiał promocyjny

Kuchnia mazurska

Mazury poza tańcem, to największa pasja Piotra Galińskiego. Kiedy tylko może, ucieka na mazurską wieś, by na łonie natury odpocząć i naładować akumulatory przed kolejną emisją programu "Taniec z gwiazdami". Tam może oddawać się swojej trzeciej pasji - gotowaniu. Czy zaproponowane przez niego potrawy przypadną wam do gustu?

ZUPA POKRZYWOWO-SZCZAWIOWA

Składniki:

1 1/2 l wywaru wołowego

2 duże garście młodej pokrzywy

garść świeżego szczawiu

łyżka masła

łyżka mąki

4 jaja

1/2 szklanki kwaśnej śmietany

pęczek koperku, cukier

Przygotowanie:

Szczaw z pokrzywą myjemy i siekamy, dodajemy do gorącego wywaru, gotujemy ok. 10 min. Z masła i mąki robimy jasną zasmażkę, rozprowadzamy ją 3-4 łyżkami gorącego wywaru i dodajemy do zupy, zagotowujemy, zdejmujemy z ognia i podprawiamy śmietaną. Podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo, posypaną zielonym koperkiem lub pietruszką. Do zupy możemy podać na osobnym talerzu gotowane ziemniaki w mundurkach.

JASKÓŁCZE GNIAZDA

Składniki:

1 kg filetów ryb słodkowodnych

0,3 kg świeżego boczku

1 jajo surowe

10 jaj na twardo

1 bułka (kajzerka)

2 cebule

3 ząbki czosnku

zielona pietruszka

olej do smażenia

majeranek

pieprz, sól, tarta bułka

Przygotowanie:

Bułkę moczymy w mleku. Filety mielimy, a do zmielonego mięsa dodajemy odciśniętą bułkę, jajko i przysmażoną cebulę. Masę doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem drobno posiekaną natką zielonej pietruszki i dokładnie wyrabiamy. Formujemy kule wokół ugotowanych na twardo jaj, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy w głębokim tłuszczu ok. 10 min. Podajemy przekrojone na pół z pieczywem i surówkami.

KLUSKI KLINKI

Składniki:

1 1/2 kg surowych ziemniaków

1/2 kg ugotowanych ziemniaków

jajko

2-3 łyżki mąki

1/4 kg boczku

2-3 cebule, sól

Przygotowanie:

Surowe ziemniaki trzemy na drobnej tarce odciskamy przez płócienną ścierkę. Ugotowane mielimy i łączymy z ziemniakami surowymi, dodajemy sól i mąkę. Wyrabiamy ciasto (najlepiej do tej czynności zwilżyć ręce) i odstawiamy na 30 min. Następnie formujemy z ciasta podłużne kluski i wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy ok. 10 min. po wypłynięciu. Pokrojony w drobną kostkę boczek smażymy na patelni i kiedy wytopi się z niego tłuszcz, dodajemy posiekana cebulę. Cebula się nie przypali gdy ją lekko posolimy. Kluski wykładamy na talerz i okraszamy je smażonym boczkiem.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości