Kuchnia Magdy Kumorek i Marty Dymek

DTU_1335.JPG
DTU_1335.JPG
Hummus, pieczony kalafior, sałatka izraelska. W naszej kuchni Magda Kumorek dała popis swoich kulinarnych możliwości. Wyszło smakowicie! Aktorce towarzyszyła Marta Dymek - blogerka kulinarna,

HUMMUS

Składniki:

300 g suchej ciecierzycy

1 mała cebulka

2 ząbki czosnku

pęczek pietruszki

doniczka kolendry

1 łyżeczka mielonego kuminu

1/2 łyżeczki mielonych ziaren kolendry

1/2 łyżeczki mielonego kardamonu

1/2 łyżeczki cynamonu

1/2 łyżeczki chili

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

1 łyżeczka soli

Szczypta papryki ostrej

Szczypta papryki słodkiej

Przygotowanie:

Dzień przed przygotowywaniem hummusu ciecierzycę zalać zimną wodą z łyżeczką sody, powinno być przynajmniej dwa razy tyle wody ile ciecierzycy. Zostawić na noc.

Następnego dnia ciecierzycę odcedzić i opłukać, teraz jest już jej ponad dwie szklanki. Zalać dużą ilością świeżej wody, dodać łyżeczkę sody i zagotować. Gotować przez około 40 minut lub do czasu, kiedy pojedyncze ziarenko cieciorki z łatwością będzie dało się rozgnieść w palcach i będzie maślane w środku - nie może być białe i suche wewnątrz. Jeżeli ciecierzyca nie będzie dostatecznie ugotowana to hummus będzie klapą. Ugotowaną cieciorkę odcedzić i opłukać. Przełożyć do naczynia blendera, dodać tahinę, sól, sok z cytryny i czosnek i wszystko zmiksować na bardzo gładką pastę. Na zwyczajnym, domowym blenderze zajmuje to około 2-3 minut - jest gotowe, kiedy pasta jest aksamitna i nie ma żadnej grudki.

Do gęstej sezamowo-ciecierzycowej pasty dolać powoli lodowatą wodę cały czas miksując. To najprzyjemniejszy moment całego procesu - nagle hummus zmienia kolor i nabiera przyjemnej, aksamitnej konsystencji. Należy ucierać hummus przez kolejne 2-3 minuty lub do momentu, aż woda idealnie połączy się z pastą i całość zmieni się w jasny, gładki krem.

Przełożyć gotowy hummus do miski i pozwolić mu chwilę odpocząć. Posypać ulubionymi dodatkami, najczęściej jest to słodka papryka, oliwa z oliwek lub dodatkowa porcja tahiny.

PIECZONY KALAFIOR

Składniki:

1 główka ładnego kalafiora

1 opakowanie tahiny

doniczka mięty

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzać do 170 stopni. Kalafiora umyć, osuszyć i pozostawiając w całości dokładnie natrzeć oliwą, oprószyć solą i wsunąć do rozgrzanego piekarnika. Piec przez około 45 - 60 minut do czasu, aż będzie złocisty i miękki.W międzyczasie składniki sosu tahiny przełożyć do słoika, szczelnie go zamknąć i potrząsać tak długo, aż składniki sosu połączą się w gęsty, aksamitny krem. Gorącego kalafiora w całości podać na stół razem z sosem z tahiny, sałatką izraelską i ulubionym pieczywem.

SAŁATKA IZRAELSKA

Składniki:

500 g pomidorów koktajlowych

1 czerwona cebula

1 kg ogórków gruntowych

1 doniczka mięty

1 doniczka kolendry

opakowanie chlebków pita

Pieprz czarny

Przygotowanie:

Pomidorki pokroić na połówki, ogórki obrać i pokroić na plastry. Świeże zioła podrzeć w palcach, dodać do warzyw razem z solą, pieprzem czarnym i chlustem oliwy. Wszystko wymieszać i podać razem z pieczonym kalafiorem, falafelami lub hummusem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości