Aranżacje wnętrz

Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?

Ojciec z synami na zakupach

Fot. Hero Images Inc./Getty Images

Aranżacje wnętrz

Jaka kuchnia elektryczna jest najlepsza? Kuchenka elektryczna dwupalnikowa czy jednopalnikowa - którą wybrać?

Ojciec z synami na zakupach

Fot. Hero Images Inc./Getty Images

Czym byłoby gotowanie bez praktycznej kuchenki? Na co dzień korzystamy z prądu, więc kuchnia elektryczna, która jest nim zasilana, należy do sprzętów najbardziej popularnych. W niewielkim wnętrzu a nawet w podróży sprawdzi się kuchenka elektryczna dwupalnikowa lub kuchenka elektryczna jednopalnikowa.

Kuchnia elektryczna występuje w sklepach pod wieloma postaciami. Jej modele różnią się od siebie w zależności od ilości palników czy materiału, z jakiego wykonana jest powierzchnia płyty. Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną będzie solidna a kuchenka elektryczna z piekarnikiem bardzo funkcjonalna.

Kuchnia elektryczna – rodzaje

Sprzęt, który zapewnia szybkie i wygodne gotowanie, czyli kuchnia elektryczna , daje duże możliwość względem urządzania kuchni. Doskonale sprawdza się w ekstremalnych przypadkach, gdy pomieszczenie jest bardzo małe i ma wyłącznie podłączenie do prądu. Do uzupełnienia takiego wnętrza nadaje się kuchenka elektryczna dwupalnikowa lub jeszcze mniejsza kuchenka elektryczna jednopalnikowa . Płyta z małą ilością palników jest praktyczna – można ją zabrać wszędzie. Nie tylko urządzi małą kuchnię, ale zabrana w podróż pozwoli na gotowanie w dowolnym miejscu posiadającym dostęp do prądu.

Urządzeniem, które cieszy się sporą popularnością jest kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną . Model wyposażony jest w równą powierzchnię, pod którą umieszczono spirale albo lampy halogenowe, odpowiadające za nagrzewanie się palników. Płytę w porównaniu do wersji gazowych łatwiej się czyści. Zaletą takich kuchenek są pola grzewcze, które mają różne rozmiary a w nowoczesnych wersjach posiadają strefy o zmiennym zasięgu.

Kuchenka elektryczna z piekarnikiem to sprzęt po który sięgają osoby dbające o nowoczesny wygląd i wysoką funkcjonalność wnętrza. Forma wolnostojąca może być zamontowana w dowolnym miejscu w kuchni. Duża liczba funkcji piekarnika oraz powierzchnia, do której nie przywiera brud, to opcje, które z pewnością przydadzą się podczas codziennego użytkowania kuchenki.

Miłośnikom nowoczesnych sprzętów spodoba się kuchenka elektryczna indukcyjna . Wykorzystuje ona innowacyjną technologię indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu to nie płyta jest nagrzewana, a samo dno garnka. Wybór tego modelu niestety łączy się z koniecznością stosowania specjalnych naczyń, czyli dodatkowym wydatkiem.

Jeżeli kuchnia jest problematyczna w ustawieniu mebli, dobrym pomysłem są kuchenki elektryczne do zabudowy . Wraz z szafkami stworzą jeden, nowocześnie prezentujący się ciąg roboczy, który łatwiej będzie utrzymać w czystości. W pozostałych przypadkach sprzęty typu kuchnie elektryczne wolnostojące czy nowoczesne modele, takie jak kuchnie elektryczne z płytą ceramiczną wolnostojące można zastosować w każdej kuchni, bez względu na jej metraż. Niezależnie od modelu, kuchenka powinna być ulokowana w takiej samej odległości od lodówki i od zlewozmywaka. Musi mieć ona także swobodny dostęp do wentylacji.

Kuchenki elektryczne – co powinny mieć?

Dbając o wygodę i bezpieczeństwo w kuchni, powinno się wybierać sprzęty do gotowania o wielu funkcjach. Kuchnia elektryczna z płytą ceramiczną w standardowym wyposażeniu ma minutnik czy pola grzewcze o różnej wielkości. Do nowoczesnych funkcji można zaliczyć opcję szybkiego nagrzewania lub możliwość wyłączenia i przywrócenia mocy jednym przyciskiem (pauza). Kuchnia elektryczna z piekarnikiem z kolei powinna posiadać nienagrzewający się front oraz możliwość np. czyszczenia parowego, co ułatwi pozbycie się trudnych zabrudzeń. Kuchenka elektryczna z płytą indukcyjną najlepiej, gdy ma funkcję kontroli gotowania (prąd automatycznie wyłącza się, gdy zdejmiemy garnek), możliwość włączenia pauzy czy opcję eko, która pod koniec gotowania wyłącza prąd, jeśli ciepło jest wystarczające. Mała kuchenka elektryczna wyposażona w płytę indukcyjną znajdzie zastosowanie w niewielkiej, ale nowoczesnej kuchni. Mimo że jest to sprzęt dość kosztowny, warto zainwestować w innowacyjne funkcje, aby gotowanie stało się bardziej ekonomiczne i wygodne.

Kuchenka elektryczna ceramiczna jest nieco mniej bezpieczna niż indukcyjna, dlatego ważne jest, aby była wyposażona w blokadę rodzicielską, chroniącą przed przypadkowym włączeniem przez dzieci. Podobnie jak w przypadku innych modeli, te ceramiczne mogą posiadać funkcje eko lub opcję szybkiego gotowania.

Kuchenka elektryczna 4 palnikowa to standardowy rodzaj. Jeśli wnętrze jest duże, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na większą płytę. Nowoczesne sprzęty można budować na zasadzie łączenia ze sobą pojedynczych modułów, tworząc kuchenkę o takiej ilości palników, jaka będzie nam potrzebna. Kuchnia elektryczna z piekarnikiem elektrycznym spełni wymagania nawet największych fanów innowacji. Wystarczy kupić model sterowany za pomocą aplikacji na telefonie. Kuchenka elektryczna dwupłytowa , czyli rozwiązanie najlepsze w małych wnętrzach i w podróżach, też wygląda nowocześnie. Taki design ma szczególnie kuchenka indukcyjna elektryczna , posiadająca sterowanie dotykowe czy wyświetlacz LCD. Kuchenka ceramiczna elektryczna z dwoma palnikami, która ma płaską powierzchnię i zgrabne pokrętła prezentuje się równie efektownie.

Zobacz film: Gadżety kuchenne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
54
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0