Kuchnia DDTVN z resztek. Bulion z obierków? Czemu nie!

W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Agnieszkę Cegielską i Sylwię Majcher. Dziennikarki udowodniły, że z resztek, które mamy w lodówce można przygotować pyszne, szybkie i zdrowe potrawy. Wystarczy tylko uruchomić swoją wyobraźnię :) Co powiecie na: carpaccio z głąba kapusty, placki z głąba kapusty, rzodkiewki pieczone z płatkami migdałowymi, pesto z liści rzodkiewki, bulion z obierków, grzanki z pastą z pomarszczonych warzyw, a na deser lody jabłkowe.

Carpaccio z głąba kapusty

Składniki:

Głąb kapusty

Cytryna

Oliwa

Sól, pieprz

Ząbek czosnku

Parmezan

Pestki granatu lub maliny do dekoracji

Przygotowanie:

Głąb kapusty umyj i bardzo cienko pokrój w plastry – najwygodniej obieraczką do warzyw. Plastry ułóż na talerzu. Oliwę wymieszaj ze startym ząbkiem czosnku i sokiem z ½ cytryny. Tak przygotowanym sosem polej plastry, a następnie oprósz je pieprzem i solą oraz startym parmezanem. Warto je posypać też wybranymi owocami.

Placki z głąba kapusty

Składniki:

Głąb kapusty

Jajko

2-3 łyżki mąka

Sól, pieprz

Olej do smażenia

Przygotowanie:

Głąba zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj jedno jajko i 2-3 łyżki mąki. Ciasto powinno być gęste jak śmietana, jeśli nie jest, trzeba dodać więcej mąki Przygotowane ciasto nakładaj porcjami na rozgrzany na patelni olej i smaż do zrumienienia z obu stron.

Rzodkiewki pieczone z płatkami migdałowymi

Składniki:

Rzodkiewki

Oliwa lub masło

Sól gruboziarnista

Pieprz

Płatki migdałowe

Przygotowanie:

Rzodkiewki umyj, przekrój na pół i przełóż do naczynia żaroodpornego lub na blaszkę. Skrop oliwą albo zetrzyj na nie ½ łyżki masła, oprósz solą i płatkami migdałowymi. Piekarnik nagrzej do 180 stopni, po czym wstaw rzodkiewki i piecz przez 10 minut. Możesz je posypać też posiekaną natką pietruszki lub kolendry albo przygotować na patelni.

Pesto z liści rzodkiewki

Składniki:

Liście rzodkiewki

Czosnek

Oliwa

Orzechy włoskie

Cytryna

Sól, pieprz

Przygotowanie:

Umyj liście rzodkiewki. Na rozgrzanej suchej patelni upraż przez chwilę łyżkę orzechów włoskich. Gorące przełóż do blendera, dodaj liście rzodkiewki, 3 łyżki oliwy, sól, pieprz, ząbek czosnku i sok z cytryny. Zmiksuj. Pesto możesz przełożyć do słoika, zakręcić i przechowywać tydzień w lodówce. Zamiast orzechów możesz użyć pestek słonecznika.

Bulion z obierków

Składniki:

Obierki i końcówki z pietruszki, marchewki, selera

Skórki imbiru

Łupiny cebuli, czosnku

Końcówka i zielone twarde liście pora

Łodygi jarmużu, natki pietruszki, koperku

Liście kalarepy

Trzonki pieczarek

Sól, pieprz ziarnisty

Liść laurowy

kilka ziaren ziela angielskiego

Przygotowanie:

Wszystkie składniki umyj, delikatnie odsącz i przełóż do garnka. Zalej zimną wodą, tak by przykryła warzywa. Dodaj sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj przez co najmniej 1½ godziny na bardzo małym ogniu. Najlepiej pod przykryciem. Po tym czasie przecedź bulion. Można go przelać do zamykanego szczelnie pojemnika i po schłodzeniu przechowywać w lodówce przez kilka dni. Jeśli gotujesz bulion ze świeżych, a nie mrożonych składników, nie ma problemu, by go podzielić na mniejsze porcje i zamrozić.

Grzanki z pastą z pomarszczonych warzyw

Składniki:

Marchewka

kawałek selera

korzeń pietruszki

suszone pomidor

czosnek

pieprz, sól do smaku

kumin rzymski

sok z połowy cytryny

oliwa

listki kolendry

Przygotowanie:

Warzywa obierz, pokrój na mniejsze kawałki i ułóż na blaszce. Skrop oliwą. Piekarnik nagrzej do 180 stopni i piecz warzywa przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij, przełóż do blendera, dopraw solą, pieprzem, szczyptą kuminu rzymskiego oraz 2 łyżkami soku z cytryny. Dodaj ząbek czosnku i 2-3 suszone pomidory i garść liści kolendry. Zmiksuj całość na gładką pastę. Podawaj na grzankach.

Lody jabłkowe

Składniki:

2 jabłka

2 dojrzałe banany

4 łyżki wody

Ziemia razowa

suchy razowy chleb

sól, cukier trzcinowy, orzechy lub inne ulubione dodatki

Przygotowanie:

Chleb musi być bardzo suchy, jeśli nie jest, trzeba go pokroić i włożyć na 5 minut do piekarnika. Po wyjęciu chleb wymieszać z wybranymi dodatkami, a potem zetrzeć na pył w malakserze lub blenderze. Przed rozdrabnianiem można dodać inne składniki – orzechy, migdały, suszone oliwki czy pomidory. Ziemię trzeba przechowywać w słoiku w suchym miejscu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości