Charakterystyka kuchni chińskiej – typowe zdrowe potrawy, przyprawy i przepis na pierożki dim-sum

Kuchnia chińska jest dziś tak popularna, że jej potraw można próbować na całym świecie. Co ciekawe, kuchnia chińska jest bardzo zróżnicowana, każdy region Państwa Środka ma swoje flagowe dania. Przepisy kuchni chińskiej uwzględniają warzywa, owoce, mięso, ryż, makarony.

Content: Scharakteryzowanie kuchni chińskiej w kilku zdaniach nie jest możliwe. Powstała ona kilka tysięcy lat temu, co nie zmienia faktu, że potrawy kuchni chińskiej są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Przepisem wykorzystywanym w kuchni chińskiej jest m.in. prosty przepis na pierożki dim-sum.

Kuchnia chińska – charakterystyka

Kuchnia chińska, informacje o tej kuchni można znaleźć w wielu książkach kucharskich. Spośród kuchni azjatyckich jest ona najbardziej popularna. Wpływa na ciało, umysł i duszę. Opiera się na pięciu fundamentalnych smakach (słodkim, kwaśnym, gorzkim, słonym i cierpkim) i równowadze między nimi.

Wszyscy smakosze, którzy mają wątpliwości, czy kuchnia chińska jest zdrowa , nie muszą się martwić. Kuchnia chińska to dania przygotowywane na bazie zdrowych warzyw (np. amarant, soja, bób, groszek, kapusta pekińska) i owoców (np. brzoskwinie, morele, śliwki). Nie brakuje w nich również mięsa. W kuchni chińskiej, kurczak występuje w wielu potrawach. Oprócz niego popularne są także kaczka, bażant, wieprzowina, wołowina, baranina, dziczyzna, ryby. Ciekawe jest, że kucharze z Państwa Środka nie stosują mleka krowiego. Przepisy kuchni chińskiej uwzględniają za to mleko sojowe, tofu, tempeh. Potrawy kuchni chińskiej obfitują również w grzyby mun, sos ostrygowy, olej z orzechów ziemnych, ocet ryżowy, olej sezamowy, czy pastę miso. Kuchnia chińska nie istniałaby też gdyby nie przyprawy (m.in. imbir, chili, kolendra, pieprz syczuański, , kardamon) i ryż, który przyrządza się na tysiące sposobów. Ponadto kuchnia chińska proponuje przepisy, do których realizacji potrzebne jest pszenica, kukurydza, gryka, czy słodki ziemniak. Wymienione składniki używane w kuchni chińskiej, zawierają zarówno zupy , jak i inne dania, które w krajach europejskich podawane są w porze obiadowej.

Zobacz film: Dania chińskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Różnorodne dania kuchni chińskiej

Zwięzła charakterystyka kuchni chińskiej nie jest prosta, ma ona bowiem wiele twarzy. W porównaniu do innych kuchni azjatyckich jest ona zdecydowanie bardziej zróżnicowana, wynika to z ogromnej powierzchni jaką zajmują Chiny. Przez to, że terytorium Państwa Środka jest bardzo rozległe, w różnych jego częściach panuje różny klimat, który sprzyja uprawom różnych gatunków roślin. Z tego powodu kuchnia chińska od dawna podzielona jest na wiele odmian, z których każda ma swoje charakterystyczne przepisy kulinarne , bogate w składniki dostępne w konkretnym regionie. Najbardziej popularne kuchnie to:

· syczuańska – wyróżnia się daniami wędzonymi i pikantnymi, zawierającymi w składzie pieprz syczuański;

· szanghajska – uznawana za najdelikatniejszą wśród kuchni chińskich. Jest znana z dań rybnych oraz potraw przygotowywanych z owoców morza;

· kantońska – wykorzystuje najwięcej składników. Dania w kuchni kantońskiej często zawierają ryż i drobno posiekane składniki smażone na woku;

· pekińska – przepisy tej odmiany kuchni chińskiej obfitują w makaron. Najbardziej popularnymi daniami kuchni pekińskiej jest kaczka po pekińsku i pierożki nadziewane mięsem wołowym i warzywami.

Kuchnia chińska – prosty przepis na pierożki dim-sum

Dim-sum to mała azjatycka przekąska, do przygotowania której potrzebna są:

· 300 g mąki pszennej,

· 50 g cukru,

· 0,5 łyżki soli,

· 200 ml wrzątku,

· 50 ml oleju roślinnego,

· 2 łyżki mąki ziemniaczanej,

· 250 g krewetek,

· 200 g mięsa mielonego wieprzowego,

· 2 łyżki sosu sojowego,

· 2 łyżeczki oleju sezamowego,

· 2 łyżeczki octu ryżowego,

· 1,5 łyżki posiekanego pora,

· 1 łyżka startej cebuli,

· 2 łyżeczki startego imbiru,

· białko z jednego jajka.

Przygotowanie:

Wymieszać mąkę pszenną z cukrem i solą. Do składników sypkich dodać wrzącą wodę, dokładnie wymieszać. Ostudzone ciasto wyrobić w dłoniach, aż do uzyskania gładkiej masy. Gdy będzie już gotowe przełożyć je do miski i zakryć folią. Odczekać minimum 30 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na małe kawałki, które trzeba zrolować w dłoniach i następnie rozwałkować na posypanej mąką stolnicy. Ciasto rozwałkować na cienkie placki o średnicy ok. 10 cm. Placki posmarować z wierzchu olejem.

Przygotowanie nadzienia rozpocząć od oczyszczenia i posiekania krewetek, które trzeba wymieszać z mielonym mięsem, sosem sojowym, olejem sezamowym, octem ryżowym, porem, cebulą, imbirem i białkiem. Później doprawić zmielonym pieprzem. Farsz nałożyć na rozwałkowane placki ciasta. Placki składać krawędź do krawędzi tak, aby powstały sakiewki. Koszyczek do gotowania na parze wyłożyć liśćmi kapusty, na których układa się pierożki i gotuje pod przykryciem około 7 minut. Gotowe pierożki posypać posiekanym porem i maczać w sosie sojowym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości