Materiał promocyjny

Kuchnia babuni

Czym tym razem zaskoczył nas w Dzień Dobry TVN mistrz kuchni Andrzej Polan?

Ziemniaczane kotleciki, pieczony kurczak, gruszki ze słoika

Składniki:

ziemniaki -500 g

ser biały - 150 g

cebula - 1 szt.

jaja - 2 szt.

mąka - 2 łyżki

koperek, sól, pieprz czarny

Przygotowanie:

ziemniaki gotujemy w łupinach i studzimy. Obieramy i za pomocą tłuczka do ziemniaków robimy z nich masakrę. Cebulkę szklimy na maśle. Ziemniaki łączymy z serem, przesmażoną cebulką, jajkami, mąką, koperkiem oraz przyprawami. Wyrabiamy wszystko na jednolitą masę (tak jak do ruskich pierogów). Z masy formujemy kotleciki, obtaczamy w jajku i bułce tartej i smażymy na złoty kolor.

udka kurczaka - 4 szt.

majeranek, rozmaryn

pieprz, sól

gruszki

olej

Olej mieszamy z majerankiem, pieprzem czarnym oraz solą i smarujemy nim udka. Na brytfannę wykładamy doprawione udka, układamy obok połówki gruszek i na wierzch kładziemy cienkie paski masła. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 30 minut.

konfitura z jarzębiny - 1 słoik

czarna porzeczka - 100 g

miód

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzewamy miód, czerwone wino, dodajemy porzeczkę czarną. Gotujemy do lekkiego odparowania i na koniec dodajemy konfiturę z jarzębiny. Chwilę przesmażamy i gotowe.

Rosół domowy, ale z gąsek

Składniki:

gąski świeże - ile zebraliśmy w lesie

skrzydełka z kurczaka - 2 szt.

cebula - 1 szt.

ziele angielskie, liść laurowy

pieprz czarny, sól

gotowane ziemniaki

natka pietruszki

Przygotowanie:

Skrzydełka gotujemy w wodzie z dodatkiem przypraw przyrumienionej cebulki (tak jak do prawdziwego rosołu). Dodajemy grzyby oczyszczone, gotujemy wszystko razem na wolnym ogniu przez godzinę. Powstanie nadzwyczaj smaczny grzybowy rosół. Podajemy go z plastrami gotowanych ziemniaków i zieloną natką.

kanie - 4 szt.

jaja - 4 szt.

masło - 1 łyżka

bułka tarta - 4 łyżki

otręby pszenne - 4 łyżki

sól, pieprz czarny

Przygotowanie:

Świeżym kaniom odrywamy nóżki, przecinamy na połówki. Sprawdźmy czy nie są robaczywe. Lekko solimy, pieprzymy, czyli posypujemy czarnym pieprzem. Jajka ubijamy na jak najbardziej puszystą postać. Kanie obtaczamy w jajkach i mieszance z otrębów i bułki tartej. Na patelni roztapiamy masło, obsmażamy kanie na złoty kolor. Usmażone kanie zalewamy pozostałą masą jajeczną i posypujemy serem. Wstawiamy do piekarnika. Podajemy z sałatą zieloną.

Drożdżowy placek, powidła z węgierek i dużo maślanej kruszonki

Składniki:

mąka - 500 g

żółtka - 3 szt.

jaja - 1 szt.

cukier - 100 g

cukier waniliowy, skórka z cytryny

drożdże - 30 g

masło - 100 g

mleko - ok. 250 ml

Mleko lekko podgrzewamy, dodajemy łyżkę cukru, mąki i drożdże. Wszystko razem dokładnie łączymy i odstawiamy nasz rozczyn drożdżowy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Żółtka, jajko, cukier i cukier waniliowy ucieramy na puch. Do mąki lekko podgrzanej (np. w piekarniku) dodajemy rozczyn, utarte jajka z cukrem, rozpuszczone masło. Teraz przychodzi pora na wyrabianie ciasta. Życzę cierpliwości i oddania sprawie. Ważne bardzo, żeby ciasto było lśniące, puszyste i pyszne. Zmęczeni dajemy sobie teraz spokój i ciastu również. Sądzę, że 40 minut spokojnie wystarczy. Ciasto wyrośnięte wykładamy na blachę, smarujemy pysznymi powidłami babcinymi, wykładamy połówki śliwek.

masło - 50 g

cukier puder - 3 łyżki

mąka - 4 łyżki

cukier waniliowy

Z tych składników przygotowujemy maślaną kruszonkę. Wszystko razem zgniatamy i kruszymy na placek z powidłami i śliwkami. Pieczemy po wyrośnięciu około 40 minut w temperaturze 180 stopni.

Palce lizać!

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości