Materiał promocyjny

Kuchenny PR

Wojtek Lewandowski jest z wykształcenia PR-owcem, a kucharzem z zamiłowania. Prowadzi także kulinarnego bloga. W Dzień Dobry Wakacje przeniósł nas w świat sezonowej kuchni świata. W przygotowanym przez niego menu znalazły się m.in. sałatka z arbuza z pasterskim serem i młotkowanym pieprzem, sałatka z młodego bobu czy jagnięcina z glinianego garnka.

Sałatka z młodego bobu

Składniki:

Kilogram świeżego bobu

500 g pomidorków koktajlowych

Pęczek koperku

Sok z jednej cytryny

100 ml dobrej oliwy

Trzy ząbki czosnku

Sól

Cukier

Świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

Bób wrzucamy na mocno osolony wrzątek i gotujemy około 10 minut. Następnie odcedzamy i schładzamy w zimnej wodzie, aby zatrzymać gotowanie. Gdy wystygnie, obieramy go z łupin.Pomidorki kroimy w ćwiartki. Koperek bez łodyg drobno siekamy. Przygotowujemy czosnkowy winegret: w misce roztrzepujemy sok z cytryny ze sporą szczyptą soli i łyżeczką cukru. Powoli dolewamy oliwę, nieustannie mieszając trzepaczką, aby powstała emulsja. Doprawiamy przeciśniętym przez praskę czosnkiem i świeżo zmielonym pieprzem. Tak przygotowanym sosem zalewamy bób i pomidory z koprem i dokładnie ale ostrożnie mieszamy. Sałatkę odstawiamy w chłodne miejsce na około 30 minut, aby smaki sie połączyły. Przed podaniem mieszamy raz jeszcze wszystkie składniki. Potrzebne naczynia: spory garnek, dwie spore miski (do przygotowania sosu i reszty składników), deska do krojenia, nóż, drewniana łyżka do mieszania, trzepaczka, ładna, stołowa misa, widelce i talerzyki do podania.

Sałatka z arbuza z pasterskim serem i młotkowanym pieprzem.

Składniki:

Pół średniej wielkości arbuza (około 2 kg)

Opakowanie owczego sera szkopskiego lub dobrej fety (200g)

Czarny pieprz w ziarnach lub gotowy młotkowany

Świeża mięta

Przygotowanie:

Jeśli nie mamy młotkowanego pieprzu prażymy ziarna czarnego pieprzu na patelni lub w mocno rozgrzanym piekarniku.Studzimy, a następnie zawijamy w kuchenną szmatkę i rozdrabniamy kuchennym młotkiem. Arbuza schładzamy w lodówce, kroimy na ćwiartki lub ósemki, wycinamy miąższ i kroimy go na mniejsze kawałki. Na dużym półmisku układamy kawałki arbuza, posypujemy go sporą ilością młotkowanego pieprzu i grubo startym serem szkopskim lub fetą. Przybieramy obficie podartymi w palcach listkami świeżej mięty. Potrzebne naczynia: duża deska do krojenia, patelnia, lniana lub bawełniana ścierka kuchenna, tłuczek do mięsa, tarka z grubymi oczkami, duży półmisek i talerzyki do podania, widelce.

Jagnięcina z glinianego garnka

Składniki:

Kilogram jagnięciny bez kości (udziec lub łopatka)

Świeży rozmaryn

Świerzy tymianek

Sól

Pieprz w ziarnach

łyżka dobrej oliwy

Cytryna

8-10 ząbków czosnku

łyżka miodu

Pół szklanki wytrawnego, czerwonego wina

Przygotowanie:

Jagnięcinę oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu i kroimy w grubą kostkę. Igiełki z jednej gałązki rozmarynu i łyżeczkę listków tymianku rozgniatamy w moździerzu z kilkunastoma ziarenkami pieprzu, dwoma ząbkami czosnku, sporą szczyptą soli, oliwą oraz z miodem. Tak przygotowaną emulsją dokładnie nacieramy kawałki jagnięciny. Przekładamy mięso do namoczonego glinianego garnka z pokrywą lub naczynia żaroodpornego. Dodajemy obrane i zgniecione ząbki czosnku, kilka pozbawionych pestek plasterków sparzonej wcześniej cytryny, 1-2 gałązki rozmarynu i kilka gałązek świeżego tymianku. Wszystko podlewamy odrobiną czerwonego wina. Wstawiamy przykryte naczynie do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 stopni. Po 20 minutach zmniejszamy temperaturę do 170 stopni i pieczemy kolejną godzinę. Potrzebne naczynia: deska do krojenia, nóż, drewniana łyżka, miska, moździerz, łyżki, szklanka, gliniany garnek z pokrywą lub żaroodporne naczynie, półmisek i duża łyżka do podania, talerze, noże i widelce.

Paella z kurczakiem, krewetkami i fasolką szparagową

Składniki:

Spore udko/ćwiartka z kurczaka (cała noga)

8-10 sporych surowych krewetek

1,5 litra bulionu (może być z bulionetki)

Spora garść zielonej fasolki lub fasolki szparagowej

1 duża biała cebula

szklanka zielonego groszku (może być z mrożonki)

1 czerwona papryka

2 pomidory

szczypta szafranu

łyżeczka mielonej słodkiej papryki

sól

świeżo mielony pieprz

szczypta peperoncino (suszonych papryczek chili)

2 ząbki czosnku,

100 ml dobrej oliwy

100 g chorizo, pancetty lub wędzonego boczku

2 szklanki krótko ziarnistego ryżu – idealny jest hiszpański calasparra lub bomba, ale może być np. włoski arborio

Natka pietruszki

2 cytryny

Przygotowanie:

Mięso kurczaka pozbawiamy skóry i kości, kroimy w grubą kostkę, przyprawiamy solą i pieprzem, krewetki obieramy z pancerzyków (zostawiając ogonki). Kilka krewetek zostawiamy w pancerzykach dla ozdoby, bulion podgrzewamy, fasolę i paprykę kroimy w kawałki długości około 4-5 cm. Cebulę i czosnek drobno siekamy, szafran zalewamy w miseczce kilkoma łyżkami ciepłej wody. Pomidory obieramy ze skórki, wycinamy gniazda nasiennie i kroimy w drobną kostkę. Chorizo, pancettę lub boczek kroimy w kostkę.W paellerze lub na dużej patelni z niezbyt grubym dnem rozgrzewamy 2/3 oliwy i obsmażamy kawałki kurczaka, po czym wyjmujemy je do osobnego naczynia. Na ten sam tłuszcz wlewamy resztę oliwy, wkładamy chorizo, pancettę lub boczek, cebulę, peperoncino i słodką paprykę.Gdy cebula się zeszkli, ale nie zrumieni, dodajemy pomidory i czosnek i dusimy przez chwilę. Dodajemy fasolkę, paprykę, groszek, szafran wraz z wodą, w której się moczył. Przekładamy kurczaka z powrotem do paelly, wsypujemy ryż i wlewamy bulion. Bulionu powinno być dwa razy tyle co ryżu (np. 1 szklana ryży i 2 szklanki bulionu). Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie, nie mieszając, pozwalamy paelli dochodzić na średnim ogniu, aż ryż wchłonie cały bulion, czyli około 20 minut. Od czasu do czasu poruszamy patelnią, aby ryż gotował się równomiernie. Na 10 minut przed końcem gotowania na wierzchu paelli układamy osolone i oprószone pieprzem krewetki, wciskając je delikatnie w gorący ryż. Gdy prawie cały bulion zostanie wchłonięty, wyłączamy ogień i przykrywamy paellę na pięć minut gazetą, aby doszła. Przed podaniem dekorujemy cząstkami cytryny i posiekaną natką pietruszki. Potrzebne naczynia: paellera lub duża patelnia z niezbyt grubym dnem, deska do krojenia, nóż, drewniana łyżka, miseczki na składniki, czajnik, chochla, gazeta, kubek lub filiżanka, duża łyżka, talerze i widelce do podania.

Galaretka z nalewki na kwiatach czarnego bzu

Składniki:

Opakowanie galaretki cytrynowej

250 ml nalewki na kwiatach czarnego bzu („hyćki”)

Dwie łyżeczki brązowego cukru

Łyżka masła

2 twardawe nektarynki

Listki świeżej mięty do przybrania

Przygotowanie:

Przygotowujemy galaretkę cytrynową używając o połowę mniej wody niż w przepisie. Gdy płyn lekko przestygnie w kieliszkach koktajlowych, łączymy po 50 ml cytrynowej galaretki i 50 ml nalewki z kwiatów czarnego bzu. Odstawiamy do lodówki, aby galaretka stężała. Na patelni rozgrzewamy masło i brązowy cukier. Obsmażamy przez chwilę pokrojone w plastry nektarynki. Po przewróceniu na drugą stronę na patelnię wlewamy kieliszek nalewki z kwiatów czarnego bzu i podpalamy. Gdy alkohol wyparuje, a syrop zgęstnieje, odstawiamy owoce do wystudzenia. Nektarynkami w syropie przybieramy zastygniętą galaretkę i przybieramy listkami świeżej mięty. Potrzebne naczynia: cztery kieliszki koktajlowe (kieliszki do martini), miska, trzepaczka, czajnik, chochla, kieliszek 50g lub naczynie z podziałką, patelnia teflonowa, szpatułka drewniana do patelni, łyżka. Do podania – łyżeczki.

Autor: Izabela Wodzińska

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości