Krzysztof Miruć: „Robiąc remont, nie musimy wywracać życia do góry nogami” [WYWIAD]

Krzysztof Miruć
fot.facebook.pl/miruc.krzysztof/photos
Krzysztof Miruć jest architektem wnętrz, który w programie „Zgłoś remont” przeprowadza gruntowne remonty swoim bohaterom. Krzysztof zdradził nam, ile czasu trwa remont realizowany w programie, gdzie możemy szukać oszczędności decydując się na remont oraz czy usługa architekta stała się w Polsce normą, czy wciąż jest to ekstrawagancja.

Czy ludzie, którzy zgłaszają się do programu „Zgłoś remont” przychodzą ze swoim pomysłem?

Krzysztof Miruć: Do Programu „Zgłoś Remont” zgłaszają się klienci, którzy pragną zmiany i chcą mieszkać w innym wnętrzu, a nie wiedzą, jak to zrobić. Taki jest pomysł na ten program. Bohaterowie muszą mieć budżet i pragnąć zmiany. Oczekiwania i pragnienia określają podczas rozmowy. Ja im pomagam, projektując wnętrze. Pokazuję, że remont nie musi być męczący i stresujący. Właśnie zaczęliśmy zdjęcia do 4. sezonu, którego emisja będzie już na wiosnę 2019 w HGTV.

Ile czasu trwa remont, który oglądamy w programie?

Krzysztof Miruć: W programie „Zgłoś Remont” pokazujemy remont w czasie rzeczywistym. Prace w zależności od zakresu remontu trwają średnio od tygodnia do trzech tygodni. Pokazujemy proces budowlano remontowy. Chcemy by widzowie zobaczyli jak to wygląda i na co trzeba zwrócić uwagę i kiedy trzeba podejmować ważne decyzje.

Ile osób pracuje przy takim remoncie? Wydaje mi się, że od tygodnia do trzech tygodni to jest krótki czas.

Krzysztof Miruć: Wszystko zależy od wielkości inwestycji i zakresu prac. Czasami pracuje jeden wykonawca czasami jest ich kilku. Teraz pracujemy nad odcinkiem specjalnym „Remont Razem” i pracuje 7-osobowa ekipa. Współpracuję z bardzo dobrymi fachowcami i specjalistami.

No właśnie. Opowiedz o projekcie „Remont razem”.

Krzysztof Miruć: „Remont Razem” to specjalny program HGTV , w którym pomagamy innym . Tym razem jestem gospodarzem tego programu i do współpracy zaprosiłem przyjaciół z HGTV (Mirellę i Marcina Kępczyńskich, Dominika Strzelca, Maję Popielarską oraz Kamila i Marcina Pastuszków).

Pomagamy siedmioosobowej rodzinie, rodzicom i ich pięciorgu dzieci, mieszkającym na 48 metrach kwadratowych. To bardzo miła i kochająca się rodzina, ale potrzebowała pomocy. Zależało mi, by na tej niewielkiej przestrzeni zorganizować im przestrzeń do życia. By powstała strefa dzienna, gdzie cała rodzina będzie mogła spędach czas oraz by dzieci i rodzice mieli choć odrobinę własnej przestrzeni. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz wykonują zaprzyjaźnieni współprowadzący z HGTV. Całą rodziną HGTV pomagamy tej rodzinie. Emisja specjalnego odcinka już 25 grudnia o godzinie 22.00.

Zobacz także: Wzruszający gest ekipy HGTV

fot. Facebook.pl/miruc.krzysztof/photos

Gdzie szukać oszczędności w remoncie? Zazwyczaj mamy określony budżet.

Krzysztof Miruć: W braku zmian! Każdy remont trzeba zaplanować. Zrobić projekt dostosowany do budżetu. Podzielić budżet na 3 części: koszty ekipy remontowej, materiały budowlane, wyposażenie Najdroższe są zawsze zmiany w trakcie realizacji projektu. Mamy do tego prawo, ale musimy pamiętać że są one czasami bardzo kosztowne. Kosztowne jest też rozpoczynanie remontu bez projektu, planu i rozeznania się w cenach.

Zobacz także: Jak zrobić remont i przy tym nie zwariować?

Mam wrażenie, że zakładany budżet później wynosi trzy razy więcej.

Krzysztof Miruć: Budżet wzrośnie, o ile nie będziemy go kontrolować i będziemy inwestycję rozciągać w czasie. Najdroższe są zawsze zmiany i przestoje w pracy ekipy remontowej. Musimy pamiętać, że zawsze mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki i problemy. Musimy być na to przygotowani mentalnie i finansowo. Z doświadczenia wiem, że cena końcowa remontu jest wyższa o 15-20 proc. od zakładanego budżetu. Niestety, w większości przypadków są to nasze zachcianki…

Jak zrobić remont przy minimalnym budżecie? To jednak ogranicza twoje ruchy.

Krzysztof Miruć: Budżet wyznacza granice. Ale pobudza kreację i wyobraźnię. Lubię użyć czasami niestandardowo przedmiotów, by wywołać określony efekt, ale zawsze musi to być we wnętrzu eleganckie.

Zobacz także: Remont. Jak z rudery zrobić pałac?

A gdzie szukać dobrej ekipy remontowej?

Krzysztof Miruć: Tu najlepiej sprawdzi się marketing szeptany. Zapytajmy znajomych, przyjaciół, rodziny. Wszyscy robili remonty i mogą polecić kogoś lub odradzić. Weźmy kontakt do ekipy, zadzwońmy, dowiedzmy się o dostępność, zakres oferowanych usług, ceny. Poprośmy o referencje. Nie bójmy się dowiedzieć, z kim zamierzamy współpracować i komu będziemy płacić. Musimy być pewni komu powierzamy naszą nieruchomość. Pamiętajmy, że z dobrym wykonać trzeba umówić się z wyprzedzeniem. Każdy dobry wykonawca przed wyceną poprosi o projekt lub zakres prac. Musimy się z tym liczyć, że wykonawcy szczególnie dobrzy mają zlecenia i czasami trzeba poczekać.

fot.facebook.pl/miruc.krzysztof/photos

Korzystanie z usług architekta stało się w Polsce już normą, czy jest to jeszcze ekstrawagancja?

Krzysztof Miruć: To staje się już normą. Planując remont, dobrze jest skorzystać z porady specjalisty. Możemy zamówić cały projekt, możemy też skorzystać z konsultacji, by dowiedzieć się, na co musimy zwrócić uwagę, rozmawiając o własnej inwestycji. W programie „Zgłoś Remont” w HGTV pokazujemy, na czym polega współpraca z architektem.

Ile kosztuje usługa architekta? Porady? Moim zdaniem panuje jeszcze przekonanie, że jest to droga usługa, na którą mogą pozwolić sobie nieliczni.

Krzysztof Miruć: Ceny uzależnione są od zakresu pracy. Mamy szeroki wachlarz możliwości współpracy z klientami. Mogą to być konsultacje, może to być projekt całego mieszkania, domu lub jego części. Każdy zakres przeliczany jest średnio na cenę metra kwadratowego. Ważne by przed zleceniem projektu sprawdzić co dany architekt projektował i jak wygląda z nim współpraca. By nie było później nie miłych rozczarowań. Architekt jest osobą, która ma nam pomóc.

Zobacz także: Nieustannie przemeblowują swoje mieszkanie

Zawsze dostosowujesz się do potrzeb klienta?

Krzysztof Miruć: Zawsze mówię, że „prowadzę zakład usługowy”. Jestem osobą, która słucha, a dopiero później staram się odpowiedzieć na potrzeby klientów. Nigdy nie siadam naprzeciwko klienta, mówiąc mu: „to ja mam wizję”. Najpierw chcę się dowiedzieć, kim dana osoba jest, co robi i jak chce żyć w tym domu. Inaczej projektuje się przestrzeń do pracy, inaczej dom wakacyjny inaczej mieszkanie czy dom rodzinny. Dlatego zawsze na początku jest wywiad. Zawsze proszę klientów o przygotowanie zdjęć które pozwalają mi wyczuć ich styl i gust. I nie chodzi mi to, żeby na tych zdjęciach pokazywali mi rzeczy, które chcą mieć w domu. Pokaż mi to, co ci się podoba! Może być zegarek, buty, samochód, ładne wnętrze. Chcę zrozumieć co im się podoba lub co im się nie podoba. To ułatwia pracę. Bardzo lubię jak słyszę: „tak bym nie chciał…” bo to zawsze pomaga i klienci wiedzą, co by im przeszkadzało. Każdy projekt domu, czy wnętrza jest inny i indywidualny dedykowany pod konkretnego klienta.

Czyli swoje osobiste upodobania zostawiasz za drzwiami? Zdarza Ci się robić coś, co kompletnie Ci się nie podoba?

Krzysztof Miruć: Nie robię tego. Mam taki komfort że praca sprawia mi przyjemność. Lubię pracować i mieć kontakt z ludźmi. Budowa, remont to ludzie. Staram się unikać sytuacji konfliktowych, choć na każdej budowie się takie zdarzają i wtedy staram się szybko znaleźć właściwe rozwiązanie.

Które pomieszczenie najbardziej lubisz projektować?

Krzysztof Miruć: Lubię swoją pracę. Lubię projektować każde wnętrze. Niezależnie od stylu. Mogą to być klasyczne wnętrza ale i bardzo współczesne, minimalistyczne. Za każdym razem przykładam uwagę do detali i proporcji. Projekt może ewoluować ale ostateczna realizacja musi być estetyczna. W projektowaniu ważne by kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Ważna jest konsekwencja i powściągliwość. Co nie znaczy, że projekty będą puste i skromne.

Zobacz także: Projekty łazienek – sposób na urządzenie małych wnętrz, w bloku, z wanną lub prysznicem

Odnoszę takie wrażenie, że polskie wnętrza są bardzo powtarzalne. Jak decydujemy się już remont, robimy zakupy w jednej sieciówce.

Krzysztof Miruć: No, może nie powtarzalne, ale większość naszych domów jest wyposażona w podobne meble i elementy wyposażenia wnętrz. Dlatego w programie „Zgłoś Remont” za każdym razem staram się pokazać, że każde wnętrze może być inne. Zależy mi, by pokazać różnorodność. Pokazujemy, że projektowanie wnętrz to kreatywne podejście do przestrzeni i elementów wyposażenia wnętrza. Czasami elementy kupione w sklepie można zestawić lub użyć bardzo kreatywnie i nowatorsko. Musimy wiedzieć, że projektując wnętrza i wybierając elementy wyposażenia, myślimy o całym wnętrzu. Czasami trzeba rezygnować z poszczególnych elementów by wnętrze było harmonijnie i ładne. Projektowanie wnętrz można porównać do komponowania udanych stylizacji z gotowych ubrań. Oczywiście można zamówić wszystko na wymiar ale to kosztuje. Można też skomponować fajną stylizację czy wnętrze z gotowych elementów i pozostać oryginalnym .

Czy Polacy boją się korzystać z obowiązujących trendów? One się zmieniają co sezon. Na przykład teraz modne są kolorowe kanapy, a w co drugim mieszkaniu znajduje się szara sofa.

Krzysztof Miruć: Nie, nie boimy się obowiązujących trendów, ale remontów nie wykonujemy co sezon. Często uświadamiam klientom, że zmiana wnętrza może odbyć się przy pomocy dodatków. Wystarczy zmienić kolor ścian, dekoracje okienne, zrobić nową aranżację lub po prostu pozbyć się zbędnych elementów wyposażenia wnętrza. Zmieniając wnętrze, nie zawsze musimy wywracać życia do góry nogami. Szarą kanapę można zmienić, dodając poduszki lub „podbijając” ją nowym dywanem.

Podobno lubisz piękne przedmioty. Czym jest dla Ciebie luksus w designie?

Krzysztof Miruć: Tak, lubię piękne rzeczy, jak każdy. Luksus w designie to piękno proporcji i piękno zestawienia materiałów wykończeniowych. Uwielbiam przedmioty pięknie zaprojektowane i wykonane na zamówienie.

W swojej pracy nie korzystasz z sieciówek?

Krzysztof Miruć: Oczywiście. Korzystam z wyposażenia wielu sklepów, zarówno w biurze jak i w programie. Można znaleźć naprawdę ciekawe elementy wyposażenia wnętrz zarówno w sklepach sieciowych, jak i tych oferujących unikatowe rzeczy. Ważne, by projektując wnętrza, personalizować je i projektować pod konkretnego klienta, obojętnie, czy używa się gotowych elementów czy robionych na zamówienie.

Panuje takie przekonanie, że szewc bez butów chodzi. Czy swoje wnętrze robiłeś sam?

Krzysztof Miruć: Chodzę w butach (śmiech). Swoje mieszkanie projektowałem sam. To proste wnętrze: czarno-białe, z dużą ilością szkła zestawionego z tkaninami. Lubię kontrasty. Klimat tworzą rzeźby, obrazy i grafiki, proste dodatki. Na pewno nie jest surowe. Najważniejsze, że to tam odpoczywam po pracy.

Zobacz także: Jak optycznie powiększyć pokój? 6 sprawdzonych pomysłów

Zobacz film: Krzysztof Miruć z HGTV składa świąteczne życzenia.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Marta Krupa o trudnym związku i powrocie do show-biznesu. "Byłam poniżana"

Marta Krupa o trudnym związku i powrocie do show-biznesu. "Byłam poniżana"

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
Materiał promocyjny

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
Materiał promocyjny

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
Materiał promocyjny

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
Materiał promocyjny

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
Materiał promocyjny

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
Materiał promocyjny

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
Materiał promocyjny

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
Materiał promocyjny

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"