Krzewy owocowe w ogrodzie – które z nich najlepiej wybrać?

Owoce mandarynki na drzewie
Fot. Photo by Alex Tihonov / Getty Images
Kiedy zbliża się lato, każdy z nas wyczekuje pysznych owoców. Nie ma osoby, która mogłaby się oprzeć pysznym borówkom, porzeczkom czy malinom. Krzewy owocowe w ogrodzie pozwalają cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami, które można jeść na surowo (najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka) lub po obróbce cieplnej jako przetwory czy dodatki do ciast.

Jakie krzewy owocowe do ogrodu najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach ? Jakie warunki trzeba zapewnić, by krzaki owocowe w ogrodzie dobrze się rozwijały i obficie owocowały?

O czym pamiętać wybierając krzewy owocowe do ogrodu?

O ile w celach dekoracyjnych najczęściej wybieramy krzewy iglaste do ogrodu , o tyle krzewy owocowe najczęściej wybierane są ze względów praktycznych. Dobierając odpowiednie krzewy owocowe do naszego ogrodu, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że w Polsce panują zmienne warunki pogodowe i nie każdy krzew owocowy będzie czuł się dobrze w naszym ogrodzie.

Dlatego, szczególnie początkujący ogrodnicy i sadownicy powinni stawiać na odmiany rodzime, które będą dobrze znosiły warunki klimatyczne panujące w różnych regionach Polski, a także będą odporne na najczęściej występujące choroby roślin owocowych występujące w naszej strefie klimatycznej.

Przede wszystkim należy sprawdzić, jaką mrozoodporność mają rośliny owocowe , które chcemy zasadzić w ogrodzie. Jako najbardziej wytrzymałe na chłody wskazuje się przede wszystkim czerwoną i białą odmianę porzeczki oraz agrest.

Krzewy owocowe najlepiej kupować w specjalizujących się w ich uprawie szkółkach . Kiedy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma szkółki krzewów owocowych, warto dowiedzieć się czy w okolicy są organizowane targi ogrodnicze (na takich targach często wystawiają się dobre szkółki z całego kraju). Można też skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych. Przed zakupem rośliny w sklepie czy markecie, należy bardzo dokładnie sprawdzić jej stan. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan korzeni oraz pędów – korzenie powinny być jędrne, a cała roślina nie mieć na sobie śladów uszkodzeń.

Zanim zdecydujemy się na zakup rośliny owocowej do ogrodu , warto też sprawdzić średnicę pędów i jej korzeni – dla poszczególnych krzewów owocowych są z góry określone wymogi dotyczące tych czynników. I tak przykładowo agrest powinien mieć co najmniej trzy pędy po 7 mm.

W jaki sposób dbać o krzewy owocowe w ogrodzie?

Aby rośliny owocowe w ogrodzie rozwijały się prawidłowo, musimy odpowiednio przygotować stanowisko, na którym zostaną zasadzone. Dla krzewów owocowych najlepsze będzie stanowisko słoneczne. Niektóre gatunki znoszą lekki półcień. Natomiast roślin owocowych nie należy sadzić w pełnym cieniu, gdyż nie wydadzą owoców lub owoce będą bardzo małe. W większości przypadków krzewy owocowe do ogrodu wymagają gleby o lekko kwaśnym odczynie. Wątek stanowią tutaj niektóre rodzaje borówki oraz żurawina wielkoowocowa – te krzewy wymagają mocno kwaśnego podłoża. Trzeba również pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgoci podłoża – podlewanie musi być umiarkowanie, ale nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby, w której rosną krzewy owocowe.

Nie możemy również zapominać o tym, by regularnie odżywiać rośliny owocowe przy pomocy specjalnych nawozów mineralnych lub organicznych. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, szczególnie młodych krzewów konieczne jest utrzymanie stanowiska bez chwastów, które zabierają z gleby cenne dla nasadzeń owocowych substancje zawarte w glebie.

Zobacz film: Ekolodzy blokują wycinkę drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie krzewy owocowe do ogrodu wybierać?

Krzewy owocowe do ogrodu, które dobrze czują się w naszym klimacie , są z reguły również łatwe w uprawie, dlatego polecane są dla początkujących ogrodników. Szczególnie dla osób amatorsko uprawiających ogródek przy domu czy mających niewielką działkę rekreacyjną. Wybierając krzewy owocowe do ogrodu, warto postawić między innymi na:

· Maliny łatwiejsze w uprawie są maliny późne, do zbioru jesienią. Nie wymagają one zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych i nie mają zbyt wielu wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko, w którym będą rosły. Maliny można jeść bezpośrednio po zerwaniu z krzaka, są też doskonałe do przygotowywania różnorodnych przetworów w tym soków i konfitur. Do najpopularniejszych odmian malin zalicza się Poranną Rosę, Polanę i Polkę.

· Jeżyny – do ogrodu warto wybrać odmiany bezkolcowe. Owoce są duże i mają ciemny, niemalże czarny kolor. Jeżyny, podobnie jak maliny, można jeść bezpośrednio po zerwaniu lub przygotowywać z nich soki i konfitury. Nadają się także jako dodatek do deserów. Krzewy jeżyny można zasadzić na stanowiskach wilgotnych i częściowo zacienionych. Odmiany, którymi warto się zainteresować to Orkan i Black Satin.

· Dereń jadalny – wykorzystywany jest często również jako krzew ozdobny. Początkowo jego dekoracyjny charakter podkreślają białe kwiaty, które z czasem zmieniają się w wyraziste, czerwone owoce. Z owoców derenia najczęściej przygotowuje się nalewki. Sprawdzi się także jako produkt na domowe konfitury. Do najchętniej wybieranych odmian należą Juliusz, Elegantnyj oraz Dublany.

· Czarna porzeczka – jej owoce to bogate źródło witaminy C. Mają ciekawy i charakterystyczny smak. Polecane odmiany to Titania i Bona. Z owoców czarnej porzeczki można przygotować m.in. soki i konfitury.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości