"Ścięła grzywkę i założyła moje okulary" Borcuch zdradza kulisy pracy nad "Słodki koniec dnia"

"Słodki koniec dnia" to film nagrodzony na 12. Mastercard OFF Camera, a wcześniej także na Festiwalu Filmowym Sundance. W rozmowie z Dzień Dobry TVN Jacek Borcuch opowiedział o kulisach pracy nad filmem i powstaniu postaci wykreowanej przez Krystynę Jandę.

"Słodki koniec dnia" został nagrodzony na 12. Mastercard OFF Camera, a wcześniej także na Festiwalu Filmowym Sundance. Bohaterką filmu jest Maria Linde - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla. Życie Marii toczy się na włoskiej prowincji. Nagle na jej relacjach z mężem i córką (Kasia Smutniak) zaczynają się pojawiać rysy, wszystko dzieje się w miarę jak angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem Nazeerem (Lorenzo de Moor).

O kreacji postaci Krystyny Jandy w rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedział Jacek Borcuch:

Szukaliśmy idealnej fryzury, w ostatnim momencie Kacper Rączkowski namawiał mnie bardzo do grzywki. Ciachnął tę grzywkę i sekundę pojawiła się ta postać! Dałem jej swoje okulary i ja zobaczyłem wtedy zachwycającą Marię Linde - powiedział Borcuch.

Wrażenia po pokazie filmu "Słodki koniec dnia"

Zobacz też: "Avengers. Koniec gry". Czy po ostatniej części historii o superbohaterach Chris Hemsworth pójdzie na emeryturę? >>>

Na gorąco, chwilę po przedpremierowym pokazie filmu "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha, Marcin Sawicki spotkał się z Krystyną Jandą - odtwórczynią głównej roli w tej produkcji, która za tę rolę otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym Sundance. Jakie wrażenia miała aktorka po obejrzeniu ukończonego już dzieła?

Krystyna Janda o filmie "Słodki koniec dnia": "To film o końcu naszego świata"

Wcześniej Krystyna Janda oglądała film jedynie w wersji montażowej "bez udźwiękowienia, bez muzyki". Jak ocenia obraz w chwilę po przedpremierowym pokazie podczas Mastercard OFF Camera?

Dzisiaj miałam tyle wrażeń, że jest mi trudno do tego nabrać dystansu. Ani ulga, ani nic... Jak będę jechała do Warszawy, to się zastanowię nad życiem i nad tym filmem. Zapomniałam, że gram i obejrzałam sobie tę historię, ważną historię, bardzo ważną.

To trudny film, który otwiera wiele drzwi

To jest trudny film. To nie jest film prosty. To film z bardzo złożoną narracją. Nie ma żadnych recept na nic. Sa same pytania. Są pootwierane drzwi, które mówią - 'a teraz wybierz'. Każda scena mówi do widza - 'a teraz sam sobie musisz odpowiedziec na to pytanie'.

Zobacz też: Zenon Martyniuk o rodzinie, muralu i filmie, który opowiada historię jego życia >>> 

Film o przyszłości Europy i świata

To film dla ludzi, których interesuje to, co sie dzieje dookoła. Jak będzie dalej wyglądał ten świat. Jak będzie wygladała dalej Europa. Co bedzie myślała Twoja córka, Twój syn, Twój mąż. Jak będziemy dalej żyć. To jest film o końcu naszego świata. Naszego inteligenckiego świata. Myślę, że warto było postawić kamerę i zrobić ten film. Jak mówił do mnie Wajda - 'Róbmy co czujemy, a potem Oni to zinterpretują'.

Zobacz też: Margaret z innowacyjnym klipem. Tego w Polsce jeszcze nie było! >>> 

Premiera filmu: 10.05.2019

nagrody:

Sundance Film Festival

Nagroda Specjalna Jury dla Krystyny Jandy

reżyseria: Jacek Borcuch

scenariusz: Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch

obsada:

Krystyna Janda

Kasia Smutniak

Lorenzo de Moor

Vincent Riotta

Antonio Catania

Robin Renucci

Paco Rizzo

Pippo Croti

Marcello Mietta

Opis fabuły filmu:

Historia o odwadze, sile słowa i skomplikowanych relacjach rodzinnych. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria (Krystyna Janda) – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

Zobacz film: Ilona Ostrowska i Jacek Borcuch o filmowym debiucie córki, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości