Przyczyny krwawienia w czasie ciąży. Skutki lekkiego i obfitego krwawienia, wpływ na ciążę

Kobieta w ciąży u lekarza na badaniach
Fot. GettyImages / M_a_y_a
Przyczyn występowania krwawienia podczas ciąży może być wiele. Plamienie może wywołać np. stres. Przeczytaj, które krwawienia nie zagrażają zdrowiu dziecka, a kiedy należy natychmiast udać się do lekarza.

Na samą myśl o wystąpieniu krwawienia w czasie ciąży wiele przyszłych mam paraliżuje strach. Przeważnie utożsamiamy je z powikłaniami i zagrożeniem dla zdrowia matki lub dziecka. Czy tak jest faktycznie? Dowiedz się, jakie krwawienie podczas ciąży może się wydarzyć i co ono oznacza.

Krwawienie w ciąży

Wystąpienie plamienia lub krwawienia podczas ciąży nie musi od razu oznaczać, że z dzieckiem lub przyszłą mamą dzieje się coś złego. Krwawienie w ciąży może mieć wiele przyczyn.

Oto najczęstsze przyczyny występowania krwawienia:

· Implantacja (zagnieżdżanie) zarodka w ścianie macicy. Jeśli zarodek trafi na naczynie krwionośne, może wywołać krwawienie. Często pojawia się w czasie, kiedy kobieta spodziewa się miesiączki, więc takie krwawienie z pochwy w ciąży może być mylone z menstruacją.

  • Uraz mechaniczny, czyli podrażnienie delikatnej i dobrze ukrwionej ścianki macicy, np. na skutek badania ginekologicznego lub po współżyciu.
    • Nadżerka, czyli niewielka ranka na ścianie macicy.
      • Krwawienie w czasie miesiączki. Choć na czas ciąży miesiączka ustaje, mogą występować plamienia w terminie, kiedy normalnie by ona wystąpiła.
        • Problemy z łożyskiem może sugerować krwawienie, które pojawia się w trzecim trymestrze.
          • Ciąża pozamaciczna, czyli zagnieżdżenie zarodka poza ścianą macicy, np. w jajowodzie.
            • Poronienie.

              Jeśli krwawienie nie jest obfite i szybko ustąpi, nie ma konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza. Najlepiej poinformować o tym podczas najbliższej wizyty. Jeśli jednak krwi jest dużo lub pojawiło się krwawienie ze skrzepami w ciąży , a dodatkowo ból brzucha, jak najszybciej trzeba udać się do szpitala.

              Krwawienie na początku ciąży

              To częsta sytuacja. Do krwawienia może dojść na skutek zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy. Może być to jeden z pierwszych objawów zapłodnienia . Nie jest to nic groźnego, występuje jednak rzadko. Niektóre z nich mogą nawet nie wiedzieć jeszcze wtedy, że są w ciąży. Takie krwawienie na początku ciąży łatwo bowiem pomylić z miesiączką, bo do implantacji zarodka dochodzi przeważnie krótko przed nią.

              Lekkie krwawienie na początku ciąży może być także spowodowane przemęczeniem. Jeśli przyszła mama nie wysypia się, ciężko pracuje lub zbyt intensywnie uprawia sport, może występować plamienie. W takiej sytuacji zalecany jest odpoczynek i relaks.

              Jeśli chcesz mieć pewność, co spowodowało plamienia, skontaktuj się z lekarzem, który ustali źródło problemu.

              Obfite krwawienia na początku ciąży

              Niestety, jeśli krwi jest dużo i krwawieniu towarzyszą bóle brzucha - zazwyczaj to znak, że dzieje się coś złego. Jak najszybciej trzeba udać się wtedy do lekarza. Krwawienie we wczesnej ciąży to objaw, jaki może być spowodowany ciążą pozamaciczną. Oznacza to, że zarodek zagnieździł się poza jamą macicy. Niestety tam nie ma szansy, by rozwijał się prawidłowo. Na dodatek rosnąc, może spowodować utratę zdrowia lub życia matki. Może bowiem dojść do krwotoku.

              Obfite krwawienie na początku ciąży może być oznaką tego, że dochodzi do poronienia. Powodów tego typu komplikacji może być wiele. Należy więc natychmiast udać się do szpitala, by rozpoznać źródło problemu i - jeśli to możliwe - podjąć leczenie.

              Poronienie to dla rodziców ogromny cios, jednak nie musi ono powodować komplikacji w przypadku kolejnej ciąży.

              Krwawienie po stosunku w ciąży

              Wiele kobiet po zbliżeniu w czasie ciąży może zauważyć delikatne krwawienie. Co je powoduje? Najczęściej jest to skutek podrażnienia ścian pochwy. Drogi rodne kobiety są w tym czasie bardzo ukrwione i wrażliwe. Nawet jeśli partner jest delikatny, może spowodować otarcia. Nie jest to jednak przeciwwskazanie do uprawiania seksu.

              Z powodu krwawienia po stosunku w ciąży , wiele par wstrzymuje się od zbliżeń, nie chcąc powodować komplikacji. W razie wątpliwości, warto porozmawiać o tym z lekarzem. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i lekarz nie zalecił wstrzemięźliwości, seks nie jest zabroniony. Niektóre kobiety mogą nawet odczuwać większą przyjemność z takich zbliżeń. Warto jednak wybrać odpowiednią pozycję, bo nie wszystkie w czasie ciąży będą wygodne i wskazane.

              Zobacz także: Ciąża po czterdziestce

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości