Krople na kolkę dla noworodka – jak ulżyć w bólu naszym pociechom?

Niemowlę na rękach ojca płacze z powodu kolki
Fot. Anchiy/Getty Images
Kolka to częsta dolegliwość u niemowląt. Najczęściej pojawia się około 2–3 miesiąca życia dziecka. Objawy w postaci bolesnych skurczów brzuszka, którym towarzyszy niepokój i płaczliwość, spędzają sen z powiek rodziców. Sposobów na kolki jest wiele, a wśród nich dość popularne są krople na kolki dla niemowląt oraz cieszące się wyjątkowo dobrą sławą niemieckie kropelki na kolki. Na czym polega ich działanie? Co warto wiedzieć o kolce u niemowląt? Wyjaśniamy.

O kolce u noworodka krążą legendy. Czasem opowieści o płaczących dniami i nocami dzieciach przechodzą z pokolenia na pokolenie. Trudno zatem się dziwić młodym rodzicom, że niepokoją się, kiedy ich maluch zaczyna niespokojnie się kręcić, nie ma apetytu i płacze mimo braku ewidentnej przyczyny. Jeśli dolegliwości bólowe powtarzają się, prawdopodobnie są to objawy kolki. Czy krople na kolkę dla noworodka mogą wtedy pomóc?

Co to jest kolka?

Według danych epidemiologicznych około 40% niemowląt cierpi na kolkę. Najczęściej objawy pojawiają się u kilkutygodniowych dzieci. Trwają raz krócej, raz dłużej, ale z reguły ustępują około trzeciego miesiąca życia. Istotą kolki są nagłe, bolesne skurcze jelit. Charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle i równie nagle znikają, bez jakichkolwiek konsekwencji dla zdrowia niemowlaka.

Zobacz film: Kolka u niemowląt - fakty i mity. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolka u noworodka – objawy

Jak rozpoznać kolkę u noworodka ? To pytanie nurtuje wielu rodziców. Podstawowym objawem jest napadowy i długotrwały płacz. Towarzyszy mu niepokój dziecka. Ataki kolki zwykle pojawiają się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, można zauważyć ich regularność, często występują o tej samej lub zbliżonej porze. Z reguły początek dolegliwości pojawia się pod koniec albo tuż po karmieniu. Niemowlę podkurcza nogi, zaciska piąstki i pręży się. Można odnieść wrażenie, że dziecko staje się “sztywne”. Takie dolegliwości powodują, że niemowlę niechętnie przyjmuje pokarm, co z kolei może być przyczyną utraty wagi. Dodatkowo kolkom mogą towarzyszyć biegunki, które czasami powodują odwodnienie. Jeśli dochodzi do utraty masy ciała lub odwodnienia najlepiej udać się do lekarza celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Przyczyny kolki u niemowlaka

Każdy rodzic chciałby wiedzieć, co jest przyczyną kolki u jego maluszka. Jednakże nie zawsze udaje się to stwierdzić. Częstą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego. Ponadto kolce sprzyja gromadzenie się zbyt dużej ilości gazów w jelitach. Częstym powodem są nietolerancje lub alergie pokarmowe, w tym te najczęstsze – dotyczące białek mleka i jajka.

Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka

· Przede wszystkim należy postarać się uspokoić dziecko poprzez przytulenie i kołysanie.

· Pomaga ułożenie dziecka na brzuszku i masowanie pleców. Dzięki temu uciskany jest brzuch i jelita, co powoduje przyspieszenie ich pasażu.

· Dodatkowo można zastosować masaż samego brzuszka, okrężnymi ruchami, co wywołuje podobny efekt.

· Rozluźnieniu mięśni w obrębie śluzówki jelit sprzyja podwyższenie temperatury. Można więc zastosować ciepłe (ale nie gorące) okłady na brzuszek lub kąpiel w wanience z ciepłą wodą.

Wszystkie te tzw. domowe sposoby różnie sprawdzają się u różnych dzieci. Ze względu na to warto wypróbować kilka z nich. Jeżeli dolegliwości u niemowlęcia są znacznie nasilone, a masaże i kąpiele nieskuteczne, warto zastosować preparaty farmakologiczne oraz skonsultować się z pediatrą.

Kolka u noworodka – leki

Istnieje kilka preparatów łagodzących i przeciwdziałających dolegliwościom, które mogą być zastosowane w przypadku kolki. Popularny jest koper włoski, który podawany w postaci granulatu lub herbatek ma działanie relaksacyjne na mięśniówkę jelit i wspomaga proces trawienia.

Najskuteczniejszymi lekami są krople na kolki dla niemowląt . Istnieją trzy podstawowe rodzaje tych preparatów:

· krople zawierające simetikon lub dimetikon,

· krople zawierające żywe kultury bakterii, tj. Lactobacillus reuteri ,

· krople z zawartością enzymu laktazy.

Działanie kropli z simetikonem i dimetikonem

Jedną z teorii powstawania kolki jest nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach dziecka. To gazy powodują wzdęcia. Działanie simetikonu i dimetikonu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego bąbli powietrza, co prowadzi do ich pękania i ułatwia wydalanie gazów. Zatem preparaty te powodują rozluźnienie jelit i zmniejszają wzdęcia. W aptekach można je kupić bez recepty.

Popularne i cenione przez rodziców oraz lekarzy są niemieckie kropelki na kolki zawierające simetikon i naturalne substancje pomocnicze. Lek nazywa się Sab Simplex, w Niemczech dostępny jest w aptekach bez recepty i szeroko stosowany, w Polsce zaś można zamówić go przez internet. Leki takie dozwolone są do stosowania u dzieci, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Zwykle dawkowanie to około 0,5 ml przed posiłkiem, jednakże przed zastosowaniem każdego z dostępnych preparatów powinno się skonsultować z pediatrą.

Działanie kropli probiotycznych

Probiotyczne krople na wzdęcia dla niemowląt cieszą się coraz większą popularnością. Wiąże się to z wieloma badaniami, które potwierdzają ich skuteczność. Działanie kropli polega na budowaniu prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, co warunkuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Istnieją preparaty łączące simetikon i probiotyczne bakterie, które jeszcze skuteczniej łagodzą objawy kolki. Dawkowanie to 10 kropli podawanych 2–4 razy na dzień.

Działanie kropli z laktazą

W mleku zawarta jest laktoza będąca cukrem. Do jej rozkładu niezbędny jest enzym – laktaza. Niedobór enzymu w organizmie dziecka może powodować wzdęcia, biegunki i objawy kolki. U dzieci z potwierdzonym niedoborem laktazy i objawami kolki poleca się właśnie te leki, ze względu na to, iż działają one bezpośrednio na przyczynę dolegliwości.

W aptekach możemy zakupić różne krople na kolkę dla noworodka . Ważne jest, aby wybierać te, które posiadają atest Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Ponadto, w związku z tym, że organizm niemowlaka jest bardzo wrażliwy, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinna się odbyć konsultacja z pediatrą, z którym skonsultujemy odpowiednie leczenie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości