Newsy

Kredyty w czasie koronawirusa. Jak banki pomogą w spłacie rat?

Polskie pieniądze złotówki banknoty stuzłotowe

Tomasz Zajda/ EyeEm/Getty Images

Newsy

Kredyty w czasie koronawirusa. Jak banki pomogą w spłacie rat?

Polskie pieniądze złotówki banknoty stuzłotowe

Tomasz Zajda/ EyeEm/Getty Images

Możliwość odroczenia spłaty kredytów na trzy miesiące i szybkie rozpatrywanie wniosków zapowiada Związek Banków Polskich. Trzeba będzie uzasadnić, że zawieszenie rat jest konieczne ze względu na sytuację finansową spowodowaną pandemią koronawirusa. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?

Odroczenie spłaty a koronawirus 

Banki odpowiadają na trudności, jakie mogą mieć kredytobiorcy w spłacie zobowiązań w związku z koronawirusem. Zapowiadają, że ich działania będą "pilne, odpowiednie i adekwatne".

Chodzi o możliwie uproszczoną pomoc dla osób oraz przedsiębiorstw, które mają kredyty i z powodu pandemii znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej.

Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu

 – czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich.

Jakie kredyty zawiesi bank?

Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych oraz kredytów dla przedsiębiorców. Pomoc ma polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków. Kredytobiorcy będą musieli uzasadnić konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią.

Banki udzielą pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronawirusa COVID - 19 i którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do 6 miesięcy

- napisano w komunikacie.

Analogiczne działania wobec klientów mają podjąć banki, które posiadają firmę leasingową czy faktoringową.

Ułatwienia dla klientów

Banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.

Składanie wniosków możliwe będzie w sposób odformalizowany, tj. bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających aktualną sytuację finansowo-gospodarczą kredytobiorcy.

Zapewniona ma być możliwość składania wniosków również w formie zdalnej, czyli telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej.

Banki dopuszczą możliwość składania ww. wniosków w formie zdalnej nawet w sytuacji, jeśli nie zostało to zapisane w umowie z bankiem, pod warunkiem możliwości dokonania identyfikacji klienta

- zapowiada Związek Banków Polskich.

Ponadto banki wyrażają gotowość do ułatwienia dostępu do krótkoterminowego kredytu dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Jednocześnie czekają na szybkie zakończenie prac zainicjowanych przez władze państwowe.

Banki wezmą też udział w pracach, które pozwolą w krótkim czasie podnieść maksymalną kwotę płatności zbliżeniowych do kwoty 100 zł. We współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa podejmą działania, aby zainstalować dodatkowych kilkadziesiąt tysięcy urządzeń POS.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

Czytaj też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
75
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
01.04.2020
załamana
Nie wszystkie banki pomagają,naliczają takie odsetki i oprocentowanie za te 3 mc wakacyjne że ludzie potem nie dostają kredytu wakacyjnego bo przekracza im rata ostatnia nawet o 300 procent,tak robią te nasze kochane banki ,nie dośc że przedłużają o 3 mc okres spłat to naliczają kolosalne odsetki za te odroczenie wakacyjnych rat,tak sobie wspaniale zarabiają w czasie pandemii ,i jeszcze robią segregacje ludzi kto dostanie kto nie tylko a odmowy robią tylko i wyłącznie na podstawie oprocentowania i kwoty ostatniej raty kredytu,sama jestem tego przykładem.