Kraśnik – miasto, które stało się hitem Internetu. Dlaczego?

Co jakiś czas życie dostarcza twórcom memów niezłej pożywki do żartów. Tak było z miastem Kraśnik, które "wygrało" w ostatnich dniach internetowe rankingi kpin. Miasteczko leżące w województwie lubelskim nazwano "strefą wolną od LGBT, 5G i Wi-Fi". Co to miało oznaczać w praktyce?

Kraśnik – miasto żartów

Od kilku tygodni na ustach wszystkich Polaków jest Kraśnik. Miasto na Lubelszczyźnie do niedawna znane było z fabryki łożysk tocznych. Jednak ostatnio wielką sławę przyniosło mu kilku przedstawicieli Rady Miasta, którzy uznali, że Kraśnik wolny ma być od LGBT i 5G, a w szkołach nawet od Wi-Fi. Motorem sprawczym słynnej decyzji radnych Kraśnika były działania Koalicji Polska Wolna od 5G, która zgłosiła projekt uchwały mówiący o "ochronie zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większą ekspozycja na sztuczne pole elektromagnetyczne o coraz szerszym zakresie częstotliwości". Chodziło właśnie o 5G i jej rzekomo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Chociaż liczne wypowiedzi naukowców zaprzeczają temu, by istniały dowody to potwierdzające, radni Kraśnika ulegli argumentacji Koalicji Polska Wolna od 5G. Co więcej, na celownik wzięli nie tylko 5G, opowiadając się przeciwko budowie sieci w tym standardzie, ale także podjęli decyzję o zdemontowaniu sieci W-Fi w szkołach oraz nakazaniu uczniom przełączania telefonów komórkowych na tryb samolotowy podczas lekcji i zakazie używania ich w czasie przerw. Mimo że po fali krytyki uchwała została uchylona, Kraśnik błyskawicznie stał się tematem internetowych memów.

Kraśnik stał się teraz centrum Polski, więc można powiedzieć, że nawet jeśli nie była to świadoma strategia marketingowa, to coś takiego się udało

– powiedział.

Historia na memy

W Internecie śmiano się już z Radomia, Sosnowca, Kielc, Sopotu, Warszawy i wielu innych miast, i to zapewne nie koniec. Memy pojawiają się szybko, będąc często bezwzględne w obnażaniu społecznych wpadek, a także śmiesznych zachowań i zjawisk. Są sposobem na komentowanie rzeczywistości, bo nic tak nie działa na wyobraźnię jak zabawny obrazek. Kiedy temat staje się dobrym materiałem na mema?

Można się bardzo starać, żeby nie zostać bohaterem memów, ale recepty na to nie ma. Każdemu z nas może się zdarzyć - omskniecie, błąd, jakiś rodzaj ośmieszenia, a Internet bardzo się skupia na drobnych błędach, które natychmiast są wychwytywane

- wyjaśnił.

Jak przyznał filozof, nad memami prowadzone są już badania. Tomasz Stawiszyński zdradził, że zna socjologów, którzy gromadzą prześmiewcze obrazki i traktują je jako rodzaj ekspresji i powszechnych przekonań.

Co o żartach i pomyśle władz miasta myślą mieszkańcy Kraśnika? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Młodzi kolarze ponownie przemierzają na rowerach 200 km. "Jedziemy dla Maciusia, który ma SMA i potrzebuje 9,5 miliona"

Czy szkoły zostaną zamknięte? "Zamykanie uczniów w domach nie jest najlepszym rozwiązaniem"

Pierwszy przypadek koronawirusa na rajskiej wyspie. "Straciliśmy status kraju wolnego od Covid-19 pomimo naszych wspólnych wysiłków"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Michał Nobis

podziel się:

Pozostałe wiadomości