Schab po szwajcarsku – klasyka w naszej kuchni

Kotlet po szwajcarsku smażony przybrany cytryną
Christoph Hetzmannseder / Getty Images
Źródło: Moment RF
Historia tytułowej potrawy sięga lat 40. XX wieku. To właśnie wtedy na stołach po raz pierwszy pojawił się szwajcar. Kotlet w oryginalnej recepturze przygotowywany jest z cielęciny. Ponieważ cielęcina to drogie mięso i wymaga dość skomplikowanej obróbki, częściej przyrządzany jest schabowy po szwajcarsku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby danie zrobić również z drobiu.

Cechą, która w największym stopniu wyróżnia kotlet schabowy po szwajcarsku, jest jego wypełnienie serem i szynką. To właśnie one wpływają na charakterystyczny smak potrawy, znanej szerzej jako cordon bleu. Jakiej wędliny powinniśmy użyć i jak wygląda receptura? O tym poniżej.

Kotlet szwajcarski ze schabu czy drobiu?

Kwestią, która w największej mierze wpływa na smak potrawy, jest jakość mięsa. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na schab czy drób, powinniśmy spędzić dłuższą chwilę nad wyborem odpowiedniego kawałka. Na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, kupując schab ? Szwajcar powinien być soczysty i delikatny, z tego względu należy dokładnie zbadać kolor mięsa. Jeśli jest ono blade, najprawdopodobniej będzie gąbczaste, a podczas smażenia będzie strzelać na patelni. Unikajmy również zbyt ciemnych kawałków. Sznycel szwajcarski przyrządzony z takiego mięsa może być suchy i twardy.

Kolejną kwestią jest zapach. Powinien być delikatny i prawie niewyczuwalny. Jednym z zabiegów stosowanych przez sprzedawców jest przyprawienie mięsa, co uniemożliwia poznanie jego prawdziwego zapachu. Zrezygnujmy z zakupu takich kawałków, nie mamy bowiem pewności co do daty ich przydatności do spożycia. Wybierając mięso na kotlety po szwajcarsku , szukajmy porcji, na których widoczne są delikatne żyłki tłuszczu. To właśnie one wpływają na soczystość i są doskonałymi nośnikami smaku. Idealnie wyglądające porcje wcale nie muszą być najlepsze. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że ich wygląd został sztucznie ulepszony ze względu na koniec daty ważności. Jeśli widzimy, że na tacce pod mięsem zebrała się spora ilość wody, również zrezygnujmy z zakupu. Najprawdopodobniej mięso jest nieświeże.

Gdzie najlepiej zaopatrywać się w schab, z którego zostanie przygotowany szwajcar ? Mięso warto wybierać w sprawdzonych sklepach, które sprowadzają ekologiczne produkty. Zakup w supermarketach jest bardzo ryzykowny, gdyż w tego rodzaju placówkach najczęściej dochodzi do przepakowywania i ponownego zamrażania. Mięso na kotlety szwajcarskie powinno być kupowane w jednym kawałku lub cięte na miejscu. Zrezygnujmy z zakupu pakowanych plastrów, gdyż nigdy nie mamy pewności co do ich faktycznego wyglądu i przekroju, po którym można ocenić jakość. Zawsze wybierajmy schab na wagę.

Drugą opcją jest kotlet drobiowy po szwajcarsku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w tym przypadku? Nie wybierajmy najtańszych kawałków, ponieważ będą pochodzić z brojlerów karmionych paszą przemysłową, u których sztucznie napędza się wzrost. Mięso tego typu jest naszpikowane chemią, co przyczynia się do jego niskiej ceny. Nieco lepszą, ale także droższą opcją jest kurczak zagrodowy. Ptaki karmi się paszą roślinną, a proces hodowli nie jest tak kontrowersyjny jak w pierwszym przypadku. Najlepszy sznycel po szwajcarsku powstanie z mięsa pochodzącego z kurczaków z hodowli ekologicznych. Będzie nie tylko najsmaczniejszy, ale również najbardziej wartościowy. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Przyjrzymy się, czy na opakowaniu znajdują się certyfikaty informujące o procesie hodowli. Inaczej niż w przypadku szwajcarów ze schabu , lepiej kupować mięso pakowane, gdyż dowiemy się, jaka jest faktyczna data przydatności.

Kotlet szwajcarski – przepis

Kotlet szwajcar z pieczarkami i z serem stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznej wersji. Warto jednak zacząć od wypróbowania oryginalnej receptury. Do przygotowania dania dla 4 osób potrzebne będą następujące składniki:

· 4 kawałki schabu, każdy o grubości 2 cm,

· 4 kawałki sera żółtego,

· 4 plastry szynki (najlepiej szwarcwaldzkiej albo innej wędzonej),

· 1 jajko,

· 4 łyżki mąki pszennej,

· 4 łyżki bułki tartej,

· przyprawy (sól, pieprz, słodka i ostra papryka),

· olej do smażenia.

O czym należy pamiętać, przygotowując szwajcara? Najpierw musimy dokładnie umyć i osuszyć mięso. Następnie każdy kawałek wkładamy do woreczka foliowego i rozbijamy tłuczkiem. Uważajmy jednak, aby nie zrobić dziur w mięsie. Doprawiamy schab solą, pieprzem i oboma rodzajami papryki. Kotlet szwajcarski z serem i szynką wymaga odpowiedniego dopasowania składników do wielkości mięsa. Możemy pokroić je na kilka części i ułożyć warstwowo na jednej połówce schabu. Kotlet zwijamy na pół i tak przygotowany obtaczamy w mące, potem w roztrzepanym jajku z odrobiną soli, a na koniec w bułce tartej. Sznycel po szwajcarsku smażymy na rozgrzanym oleju, aż zrumieni się z obu stron.

Inną, wspomnianą wcześniej wersją jest schab po szwajcarsku z pieczarkami . Jak wygląda przygotowanie? Grzyby kroimy w plasterki i podsmażamy na patelni, aż się zrumienią, a cała woda odparuje. Następnie układamy je na połówce kotleta razem z serem, zwijamy i smażymy podobnie jak w przepisie powyżej. Przepis na szwajcara można modyfikować wedle uznania, używając ulubionych przypraw i dodatków.

Zobacz film: Kotlet schabowy - danie narodowe.

Zobacz film :Kotlet schabowy - danie narodowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości