Kot tajski – charakter, wygląd, pielęgnacja. Kot tajski a syjamski

Kot tajski
Fot: chain45154 / gettyimages.com
Kot tajski to najbliższy krewniak kota syjamskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie koty tajskie określane były mianem syjamów. Obecnie rasy te, chociaż są do siebie bardzo podobne, różnią się pod wieloma względami – przede wszystkim budową ciała.

Zobacz też: 

Co oznacza miauczenie kota?

Tajski kot jest z jednej strony jedną z najstarszych ras, a z drugiej – jedną z najmłodszych. Dlaczego? Koty tajskie to tak naprawdę pierwotna, klasyczna wersja kotów syjamskich. To na ich podstawie stworzono nową rasę kotów syjamskich – taką, jaką znamy dzisiaj. Koty, które kiedyś były syjamami, pozostały więc oficjalnie bez rasy. Aż do roku 2017, kiedy zarejestrowano je jako koty tajskie.

Kot syjamski – tajski

Koty syjamskie nie zawsze wyglądały tak jak współcześnie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu syjamy miały mniejsze, bardziej okrągłe głowy, krótszy tułów, ogon i łapy. Hodowcy rozpoczęli jednak prace nad nadaniem kotom syjamskim bardziej eleganckich kształtów. W wyniku krzyżowania z innymi rasami powstały koty z wyjątkowo smukłą sylwetką, podłużną, klinowatą głową oraz długimi kończynami. Nowa rasa przejęła nazwę kotów syjamskich.

Pojawiło się jednak grono miłośników oraz hodowców, którym nie podobał się nowy wygląd syjamów. Zdecydowali się oni na to, by nadal rozmnażać i hodować „starą wersję” rasy. Nie mogli oni jednak nazywać jej dalej kotami syjamskimi, gdyż nazwa ta była zarezerwowana dla nowo powstałej rasy. Z tego względu nazwano je kotami tajskimi.

Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna (FIFe) zdecydowała się na to, by wstępnie zarejestrować koty tajskie w 2015 roku. Oficjalnie za odrębną rasę zostały uznane jednak dopiero w roku 2017.

Kot tajski – hodowla, wygląd, pielęgnacja

Tajskie koty osiągają wagę od 3 do 5 kilogramów i uznawane są za koty średniej wielkości. Są mocno umięśnione, przez co ich sylwetka prezentuje się elegancko i atletycznie. Tułów jest wydłużony (jednak nie tak bardzo jak w przypadku kotów syjamskich). Ogon długi, zwężający się ku końcowi.

Głowa kota tajskiego jest okrągła, ma średnią wielkość. Uszy są szerokie u nasady, na końcówkach mają zaś kształt owalny. Średniej wielkości oczy są owalne i lekko skośne. Tęczówki mają kolor intensywnie niebieski.

Futro kotów tajskich jest krótkie, sprężyste i jedwabiste w dotyku. Podszerstek ma nieznaczną długość. Sierść ma kolor kremowo-beżowy, występują na niej różne oznaczenia kolorystyczne. Do najpopularniejszych rodzajów umaszczenia kotów tajskich zalicza się:

· seal point,

· blue point,

· red point,

· chocolate point.

Oznaczenia najczęściej pojawiają się na łapach, ogonie oraz uszach. Co ciekawe, kocięta tej rasy rodzą się całkowicie białe – oznaczenia pojawiają się u nich wraz z dojrzewaniem.

Koty tajskie – charakter i zachowanie

Jaki jest kot tajski ? Charakter tej rasy jest niemalże identyczny jak w przypadku kotów syjamskich. Koty tajskie, podobnie jak syjamy, określane są kocimi psami. Dlaczego? Oto kilka powodów:

· Koty tajskie bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Do tego stopnia, że czasami mają na ich punkcie delikatną obsesję – chcą im towarzyszyć wszędzie i zawsze, nie przepuszczą ani jednej okazji do tego, by przytulić się do swoich właścicieli, a do tego potrafią być zazdrosne. Zdarza się, że koty tajskie bronią innym zwierzętom dostępu do ukochanego pana lub pani, np. pilnując w nocy wejścia do sypialni.

· Koty tajskie uwielbiają zadowalać swoich opiekunów. Z chęcią uczą się sztuczek i komend po to, by zostać docenionymi przez właścicieli. Są niezwykle inteligentne (wielu felinologów uznaje je za najinteligentniejszą spośród wszystkich kocich ras).

· Kot rasy tajskiej musi znajdować się w centrum domowych wydarzeń – zawsze jest tam, gdzie jego opiekunowie. Nie może znieść nudy, jest bardzo aktywny. Pozostawiony sam, może bardzo tęsknić i cierpieć.

Ze względu na wyjątkowy temperament i aktywność hodowla kotów tajskich nie będzie odpowiednim wyborem dla każdego. Koty te potrzebują ogromnej ilości zainteresowania ze strony właścicieli. Osoby, które nie mogą przeznaczyć na opiekę nad kotem zbyt dużo czasu, mogą czuć się przytłoczone obsesyjną miłością kota i jego pragnieniem nieustannej uwagi.

Omawiając zachowanie kotów tajskich, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej charakterystycznej cesze, którą współdzielą one z kotami syjamskimi – nieprawdopodobnej gadatliwości. Koty tajskie miauczą bardzo często i bardzo głośno. Ich głosy są niskie, gardłowe i rozdzierające – przypominają płacz małego dziecka.

Rodzina, która zdecyduje się na koty tajskie do adopcji (lub do zakupu z hodowli), powinna być świadoma wszystkich cech rasy. Zwierzęta te najlepiej sprawdzą się w domach, w których przez większość dnia ktoś zawsze przebywa i w których nie ma bardzo małych dzieci – częste i głośne miauczenie kotów mogłoby przeszkadzać im we śnie.

Zobacz film: Atlas kotów w Sejmie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości