Koty syjamskie, koty tajskie – jakie są i czym charakteryzuje się ich hodowla?

Kot syjamski
Fot: Laura Drake,EyeEm / gettyimages.com
Dostojne i pełne gracji koty syjamskie to przedstawiciele jednej z najstarszych znanych kocich ras. Mają ognisty temperament i bywają dominujące. Bardzo mocno przywiązują się do opiekuna i ciężko znoszą samotność.

C: Koty syjamskie nigdy nie były zwyczajnymi „kocurami domowymi”. Posiadali je ludzie szlachetnie urodzeni, możnowładcy, bogacze. W 1884 roku konsul brytyjski otrzymał w podarunku od króla Syjamu parę kotów. Wtedy to, pierwszy raz w Europie, pojawiły się koty syjamskie. Szybko stały się atrakcją dla londyńskiej publiczności, a z czasem zyskały popularność w europejskich ogrodach zoologicznych.

Historia rasy kotów syjamskich

Koty syjamskie mają bardzo długą i zawiłą historię. Wzmianki o występowaniu tych kotów sięgają XIV wieku. W literaturze wschodu można doszukać się opisów jasnego kota z przyciemnieniem na ogonie, uszach i kończynach. Trudno jednak wskazać, które rasy stanowiły krzyżówkę kotów syjamskich. Przodkami były zapewne koty bengalskie, koty azjatyckie i nubijskie.

Błędy w hodowli, złe żywienie i nieodpowiednie warunki, w jakich chowano koty syjamskie, przyczyniły się do wymierania rasy. Hodowla syjamów odrodziła się w 1890 roku. Wzorzec kota syjamskiego modyfikowano od 1892 roku.

Koty syjamskie są rasą długowieczną. Żyją nawet 20 lat.

Kot syjamski a kot tajski

Przez lata rasa tak się przekształcała, że zaczęła mocno odbiegać od pierwowzoru. Dlatego w latach 90. hodowcy zadbali o przywrócenie rasy posiadającej cechy historycznego kota syjamskiego. W celu odróżnienia ras nazwano go kotem tajskim (Tajlandia to dawny Syjam), wstępnie zaakceptowanym w 2015 roku. Kot tajski to odmiana kota syjamskiego . Nazywa się go syjamem starego typu, choć jeszcze w latach 50. był po prostu nazywany kotem syjamskim.

Przez lata hodowcy starali się uzyskać rasę mającą specyficznie zakrzywiony ogon, podobny do tego, który wyróżniał historycznego kota syjamskiego. Istniały legendy o tym, że taki kot przynosi szczęście, dlatego kotom, które urodziły się z prostym ogonem, łamano go. Z czasem zrozumiano, że uzyskanie takiego efektu wiąże się z rozmnażaniem wad genetycznych i zaprzestano dążyć do wyselekcjonowania kota z zakrzywionym ogonem.

Czym się różni wygląd kota syjamskiego od kota tajskiego?

Najbardziej charakterystyczne w wyglądzie kota syjamskiego są:

· smukły kształt,

· długie kończyny,

· długi, zwężający się ogon,

· tzw. marten-face, czyli twarz kuny.

Zarówno koty syjamskie, jak i tajskie wyróżnia pełna gracji i zgrabna sylwetka. Mają umięśnione i gibkie ciało. Wydłużony tułów czyni kota eleganckim.

Kotki rodzą się białe, a ich ubarwienie pojawia się od drugiego tygodnia. Im starszy kot syjamski, tym ciemniejszą ma barwę.

Koty syjamskie starego typu mają szeroko rozstawione, intensywnie niebieskie oczy. Ciało koloru kremowo-beżowego wyróżniają oznaczenia seal-point na głowie, kończynach i ogonie. Mogą występować odmiany oznaczeń typu bluepoint, redpoint a czasem tabby (prążkowane).

Koty syjamskie nowego typu mają migdałowe, skośne oczy w niebieskim kolorze. Specyficzne u kotów syjamskich są oznaczenia na twarzy przypominające maskę. Ciemniejsze są także uszy, kończyny i zakończenie ogona. Zdarza się cieniowanie na tułowiu.

Charakter kotów: syjamskiego i tajskiego

Koty tajskie są znacznie łagodniejsze i spokojniejsze od kotów syjamskich nowego typu. Obie rasy cechuje inteligencja i wesołe usposobienie. Koty te słyną z ogromnego przywiązywania się do właścicieli. Choć dla rodziny są niezwykle towarzyskie i przyjacielskie, to do obcych mogą zachowywać dystans. Nietrudno go jednak oswoić, bo to ciekawski i śmiały kot.

Nie można podejmować się opieki nad kotem syjamskim, jeśli nie jest się w stanie zapewnić mu stałego kontaktu. Te koty nie znoszą samotności i nie można ich ignorować, wtedy będą natarczywie domagać się pieszczot. Potrafią miauczeć w wielu tonacjach, będzie to zarówno przenikliwy pisk, jak i ciche pomrukiwanie.

Dla kotów syjamskich nie będzie stanowić problemu przebywanie w towarzystwie innego zwierzaka domowego, pod warunkiem że to syjam będzie dominować.

Jak dbać o koty syjamskie?

Pielęgnacja syjamów nie wymaga dużego nakładu pracy i nie jest czasochłonna. Kotów tych nie trzeba ani kąpać, ani często czesać. Można co jakiś czas oczyścić futro specjalnym płynem do czyszczenia dla kotów, gąbką lub ściereczką.

Futro wyczesuje się również włosianą szczotką, by pozbyć się kurzu. Gęstym grzebieniem usuwa się z futra martwy włos. Jak każdy kot, powinien mieć regularnie pielęgnowane uszy i przycinane pazury.

Syjamy bardzo lubią jeść, co nie idzie w parze z utrzymaniem szczupłej sylwetki. Hodowca musi skupić szczególną uwagę na zbilansowanej diecie.

Zobacz film: Atlas kotów w Sejmie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości