Hodowla kota somalijskiego – pochodzenie, znaki szczególne i cechy charakteru

Kot somalijski
Fot: Nazra Zahri / gettyimages.com
Kot somalijski jest bardzo energiczny, ciekawski i towarzyski. Choć ma żywiołowy temperament, jest kotem o łagodnym charakterze. Ten bliski krewny kota abisyńskiego nie lubi samotnego życia.

Od swojego kuzyna somalijski kot różni się przede wszystkim wyglądem. Jest mniejszy i ma dłuższe futro o zdecydowanie nasyconej barwie. Choć charaktery obu ras są podobne, zauważa się, że somalijskie koty są nieco bardziej opanowane.

Pochodzenie kotów somalijskich

Kot somalijski to krewny kota abisyńskiego, stąd początkowo nazywano te zwierzęta długowłosymi kotami abisyńskimi. Hodowcom trudno jednak wskazać jednoznaczne źródło pochodzenia długiego włosa u kotów abisyńskich. Kocięta długowłose to prawdopodobnie spontaniczna mutacja bądź efekt kojarzenia abisyńczyka z innymi kotami.

Czytaj też: Serwal afrykański – kot domowy czy dziki drapieżnik?

Dziś rasa zarejestrowana jest pod nazwą Somali Cat . Na pomysł, by koty te nazwać somalijskimi, wpadła w latach 60. Amerykanka Evelin Mague. Hodowczyni zainteresowała się miotem kotów abisyńskich, których włosy były znacznie dłuższe. Wcześniej takie kocięta były wykluczane z hodowli, jednak z czasem Mague założyła hodowlę nowej rasy, oficjalnie nazwaną „kot somalijski”. Stosując określenie somalijski, chciała podkreślić ich związek z kotem abisyńskim, poprzez sąsiedztwo Somalii z Etiopią (nazywaną dawniej Abisynią). Hodowla rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w roku 1967, a rasę uznano i zarejestrowano w 1979 roku.

Zachwycające barwy kota somalijskiego

Koty somalijskie zachwycają elegancją i proporcją sylwetki. Te zwinne i gibkie zwierzęta uwielbiają się wspinać. Są przy tym pełne wdzięku i gracji. Charakterystyczny, puszysty ogon przywodzi na myśl skojarzenie z wiewiórką. Zielone bądź jasnobrązowe oczy mają kształt migdałów, uszy są duże i szeroko rozstawione.

Jedwabiście miękkie, gęste futro kota somalijskiego może mieć różną barwę, a szczególną cechą są prążkowane włosy (tzw. ticking).

Ubarwienie kota somalijskiego :

  • blue: intensywnie cieniowana szaro-niebieska tonacja,
    • sorrel: ciepły odcień miedzi i czekoladowy ticking,
      • fawn: płowy odcień beżu i kremowy ticking,
        • ruddy: rudo-brunatny kolor wpadający w ciemnopomarańczowy, wyraźny ticking.

          Charakter kotów somalijskich

          Decydując się na posiadanie kota somalijskiego, przede wszystkim powinno się mieć świadomość, że nie jest to typ samotnika. To aktywny kot potrzebujący zabawy i ciągłego ruchu. Podobnie jak abisyńczyki, koty somalijskie są wesołe i kochające. To wyjątkowo towarzyska rasa, dlatego można pomyśleć o kocim partnerze dla niego. Kotu somalijskiemu nie sprawi trudności nawiązanie przyjaznej relacji z dziećmi ani z innymi kotami (szczególnie o podobnych cechach charakteru), a nawet z psem.

          Kot somalijski nie będzie czuł się dobrze w samotności, więc jeśli prowadzisz aktywny tryb życia poza domem, nie decyduj się na hodowlę tego kota. Ten absorbujący zwierzak lubi być w centrum uwagi i wylewnie okazywać uczucia, choć z drugiej strony nie przepada za przesadnymi pieszczotami. Będzie stale towarzyszyć opiekunowi, zachowując się przy tym cicho i dyskretnie.

          Czytaj też: Jakie są koty angielskie? Charakter, wygląd kotów rasy angielskiej

          Kot somalijski – ciekawski bystrzacha

          Ten bystry i inteligentny kuzyn kota abisyńskiego jest wyjątkowo sprytny. Nierzadko zaskoczy opiekuna pomysłowością. Decydując się na hodowanie tej rasy, trzeba pamiętać, że jej przedstawiciele wymagają bycia czujnym i odpowiedzialnym. Koty somalijskie są wyjątkowo aktywne. Podobnie jak abisyńskie tryskają energią i nie przestają się wszystkiemu dziwić. Cenią sobie swobodę i potrafią zaradnie wykorzystać chwile nieuwagi. Trzeba zatem pilnować, by zwiedzione ciekawością nie wymknęły się z domu przy pierwszej nadarzającej się okazji.

          Jak dbać o kota somalijskiego

          Wbrew pozorom, pielęgnacja bujnego futra pupila nie jest skomplikowana. Piękne włosy tego rasowca wymagają regularnego, cotygodniowego czesania (codziennie w okresie linienia) dobrej jakości szczotką lub rzadkim grzebykiem. Szczególnie trzeba zadbać o okolice uszu i pach. Wskazane jest, by raz na jakiś czas wykąpać kota w dobrej jakości szamponie. Należy systematycznie przycinać kotu pazury.

          Czytaj też: Kot szkocki zwisłouchy – hodowla, charakter i choroby kotów szkockich zwisłouchych

          Koty rasowe są narażone na dziedziczenie chorób, toteż bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Nie można również dopuścić do dowolnego parowania kotów.

          Podstawą zdrowego chowania kota somalijskiego jest odpowiednia dieta bogata w źródło wysokowartościowego białka. Koty somalijskie trzeba karmić dobrej jakości mięsem, natomiast potrawy pochodzenia roślinnego powinny być dodatkiem do mięsnej podstawy.

          Zobacz film: Kotki na Dzień Dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości