Kot kartuski – pies wśród kotów. Hodowla, charakter, wygląd, zdrowie

Kot, który siedzi obok kanapy
Fot: Stefania Besca © / gettyimages.com
Kot kartuski to rasa, która ukształtowała się we Francji. Jest to najstarsza rasa świadomie hodowana w Europie. Pierwsze koty zostały przywiezione do Francji prawdopodobnie już w XV wieku.

C: Koty kartuskie (Chartreux) nazywane są czasem psami wśród kotów – są równie inteligentne, wierne i tak samo szybko się uczą. To koty wyjątkowo lojalne i przywiązane do swoich właścicieli. Kot kartuski jest cichy, prawie w ogóle nie miauczy, jest łagodny i ma spokojne usposobienie. Doskonale nadaje się do domów, w których mieszkają dzieci oraz inne zwierzęta.

Kot kartuski – historia

Kot kartuski to rasa bardzo stara – ich przodkowie zostali przywiezieni do Francji w XV wieku. Historia głosi, że pochodzą z terenów dzisiejszej Syrii lub obszarów górskich między Turcją a Iranem. Do Europy trafiły najprawdopodobniej dlatego, że ich futro było towarem, którym w ówczesnych latach handlowano – sierść kotów kartuskich była unikatowa – zarówno ze względu na kolor, jak i teksturę oraz miękkość.

Kot kartuski nazywany jest narodowym kotem Francji oraz niebieskim kotem Francji. O rasie Chartreux pisano wiersze, a przedstawicieli rasy umieszczano na obrazach.

Kot kartuski – hodowla

Po I wojnie światowej rasa kotów kartuskich niemal wyginęła. Kotów zostało tak mało, że konieczne było krzyżowanie ich z innymi rasami. Miało to też służyć zwiększeniu puli genowej. Rasy, z którymi kojarzono kartuskie koty z Francji, to niebieski kot brytyjski krótkowłosy, niebieski kot perski oraz inne koty krótkowłose, a także żyjące na niewielkiej wyspie Bell Isle szaro-niebieskie koty o żółtych oczach (ponieważ żyły na terenie szpitala, nazywano je kotami szpitalnymi).

Współczesna hodowla kotów kartuskich rozpoczęła się w 1925 roku. Pierwszy raz koty kartuskie zaprezentowano na międzynarodowej wystawie kotów „Mignonne de Guerveur” w 1931 roku.

Co ciekawe, przez krzyżówki kotów kartuskich z kotami brytyjskimi obie rasy upodobniły się do siebie, dlatego w roku 1970 nadano im wspólną nazwę Chartreux. Kojarzenie kotów kartuskich z persami sprawiło, że osobniki znów upodobniły się do swoich przodków.

Hodowle kotów kartuskich były prowadzone w tym samym czasie we Francji i w krajach Beneluxu. W roku 1977 Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe ponownie uznała koty kartuskie za odrębną rasę. Od tamtego momentu oficjalnie uznaje się koty brytyjskie i koty kartuskie (Chartreux) za dwie osobne rasy (mianem kotów Chartreux można nazywać tylko koty kartuskie).

Jak wyglądają koty kartuskie?

Koty kartuskie są średniej wielkości, choć samce mogą osiągnąć znacznie większe rozmiary. Waga kotów kartuskich to:

· 3-4,5 kilograma – samice,

· 6-8 kilogramów – samce.

Koty te są masywne, muskularne, ale nie ociężałe. Mają dobrze rozwiniętą szeroką klatkę piersiową i średniej długości kończyny. Łapy są niewielkie i okrągłe.

Głowa kartuskich kotów z Francji ma kształt trapezu – jest szersza u podstawy. Uszy są średniej wielkości, wąsko rozstawione, szpiczaste.

Koty kartuskie sprawiają wrażenie uśmiechniętych, ponieważ końcówki warg są lekko uniesione.

Charakterystyczne dla kotów kartuskich są okrągłe, złote lub miedziane oczy, których zewnętrzne kąciki są lekko uniesione. Koty z oczami o intensywnej barwie są uznawane za cenniejsze. Według wzorca koty kartuskie nie powinny mieć bladych oczu.

Sierść kotów kartuskich jest gruba, gęsta i błyszcząca, średnio-krótka. Chroni przed wilgocią i chłodem – jest wodoodporna. Umaszczenie kotów kartuskich jest jednolite i określa się je mianem niebieskiego – mogą to być odcienie od jasnego po ciemny, niebiesko-szary.

Kot kartuski – zdrowie i pielęgnacja

Koty kartuskie są zdrowe, nie dotykają ich wady genetyczne. Rzadko zdarza się, że koty te cierpią na cukrzycę. Są też niezwykle odporne na zimno.

W pielęgnacji kotów kartuskich należy pamiętać o tym, aby:

· szczotkować futro – raz w tygodniu, a w czasie zmian pór roku nawet 2-3 razy w tygodniu (koty te intensywnie linieją);

· przycinać pazury, jeśli kot nie wychodzi;

· kontrolować oczy i uszy.

Do czesania kotów kartuskich nie powinno się używać furminatora – zaleca się używanie rękawic, które usuwają martwe włosy, ale nie naruszają wełnistego podszerstka.

Kot kartuski – charakter

Koty kartuskie są wybitnie inteligentne i bardzo szybko się uczą . Potrafią aportować i wykonywać inne psie sztuczki. Błyskawicznie reagują na imiona i przybiegają do właściciela. Mówi się nawet o kotach, które potrafią włączać radio lub otwierać zamki w drzwiach.

Koty kartuskie są bezwarunkowo podporządkowane swoim opiekunom i łatwo nauczyć je posłuszeństwa . Uwielbiają długie pieszczoty oraz zabawy i naukę. Są kotami lojalnymi, wiernymi, wrażliwymi i towarzyskimi. Nie lubią jednak, gdy bierze się je na ręce.

Koty kartuskie są kotami bezproblemowymi, nie lubią konfliktów, nie są natarczywe . Dzięki temu mogą żyć w mieszkaniach i domach z dziećmi oraz innymi zwierzętami. Są to koty o zrównoważonym charakterze, łagodne, spokojne i pogodne – lubią porządek i harmonię.

Koty kartuskie są energiczne, potrzebują dużo ruchu, spacerów i zabaw . Z tego powodu powinny być raczej kotami wychodzącymi, aby móc rozładować drzemiące w nich pokłady energii. Koty, które przebywają w mieszkaniach, powinny mieć zapewnione odpowiednie rozrywki, a mieszkanie warto wyposażyć w wysoki drapak i inne atrakcje, dzięki którym kot nie będzie się nudzić.

Zobacz film: Pies czy kot - które zwierzę jest mądrzejsze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości