Kot egzotyczny krótkowłosy – pers z krótką sierścią. Pochodzenie, hodowla, charakter

Kot egzotyczny
Fot: Liu Junyi EyeEm / gettyimages.com
Kot egzotyczny krótkowłosy jest uroczym, przyjaznym i łagodnym zwierzęciem. Zdobył serca miłośników persów, fanów kota Garfielda oraz wszystkich amatorów kotów, które uwielbiają pieszczoty i są oddane swoim opiekunom. To rasa, która nie wykazuje żadnych oznak agresji.

Kot egzotyczny jest „potomkiem” kota perskiego – powstał poprzez krzyżowanie różnych ras, przede wszystkim persów i amerykańskich kotów krótkowłosych. Egzotyczne koty domowe mają charakterystyczne, lekko spłaszczone pyszczki, okrągłe oczy i masywną budowę ciała. Są zrównoważone i łagodne. Lubią pieszczoty i długie wylegiwanie się na kanapach czy parapetach.

Kot egzotyczny – pochodzenie

Egzotyczne koty krótkowłose powstały z inicjatywy hodowców w Stanach Zjednoczonych, którzy to chcieli wzbogacić kolorystycznie rasę amerykańskich kotów krótkowłosych. W związku z tym zaczęli krzyżować je z kotami perskimi, które nosiły gen srebrnej sierści. Pierwszy egzotyk (kot egzotyczny krótkowłosy) urodził się w 1960 roku.

W wyniku krzyżowania obu ras otrzymywano kocięta, które z czasem zaczęły coraz bardziej oddalać się od wizerunku kotów amerykańskich i przypominać persy – zarówno wizualnie, jak i z charakteru. Osobniki z powstałych miotów (czyli przyszłe koty egzotyki ) zaczęły mieć spłaszczoną twarzową część głowy.

Część hodowców wyrażała obawy o wygląd kotów amerykańskich krótkowłosych, inni zaś byli zwolennikami zmienionego wyglądu tych kotów. Pojawiały się sprzeciwy hodowców, którzy stworzyli pierwszego krótkowłosego kota egzotycznego. Nie chcieli, aby koty były uznawane za gorsze od persów ani nazywane pseudopersami. Z drugiej strony hodowcy persów nie chcieli oddać nazwy nowo powstałej rasie. W związku z tym w 1967 roku oficjalnie wyodrębniono koty egzotyczne krótkowłose od kotów amerykańskich i perskich.

Kot egzotyczny – hodowla

Egzotyczny kot z Ameryki początkowo krzyżowany był z kotami brytyjskimi. W efekcie tych działań koty egzotyczne zyskały silniejszą, masywniejszą sylwetkę oraz sierść lepszej jakości. Uważa się, że w hodowli kotów egzotycznych mogły uczestniczyć również koty burmskie i rosyjskie koty niebieskie. Wszystko po to, aby wzmocnić gen krótkiej sierści.

W 1973 roku do wzorca kota egzotycznego krótkowłosego wprowadzono wymóg obecności stopu, czyli załamania u nasady nosa. W wyniku podjęcia takiej decyzji wzorzec kota egzotyka upodobnił się jeszcze bardziej do wzorca persa. Jedyna różnica między jedną i drugą rasą to długość sierści – koty egzotyczne mają krótki włos, a persy długi (dlatego też można czasem spotkać się z nazwą kot egzotyczny długowłosy czy kot egzotyczny perski , choć jedyne uznane nazwy to kot perski i kot egzotyczny krótkowłosy).

Dwadzieścia lat po oficjalnym uznaniu kotów egzotycznych za osobną rasę wprowadzono zakaz krzyżowania ich z rasami innymi niż koty perskie. W związku z tym zdarza się, że nadal w miotach kotów egzotycznych rodzą się koty z długą sierścią.

Kot egzotyk – zdrowie i pielęgnacja

Hodowle kotów egzotycznych wymagają szczególnej uwagi, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się wrodzonych wad genetycznych. W związku z tym hodowcy muszą pilnować, aby kojarzyć ze sobą osobniki w taki sposób, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się charakterystycznych dolegliwości.

Problemy zdrowotne typowe dla egzotycznej rasy kotów to:

· niedobór kinazy pirogronianowej,

· postępujący zanik siatkówki,

· wrodzona wielotorbielowatość nerek,

· wady w budowie twarzoczaszki,

· wady zgryzu,

· nadmierne łzawienie oczu,

· u kotów egzotycznych białych – głuchota,

· wady serca,

· problemy z oddychaniem.

Ponieważ u kotów egzotycznych krótkowłosych występuje nadmierne łzawienie, które jest wynikiem deformacji kanalików łzowych, należy szczególnie dbać o higienę oczu. Zaleca się codzienne przemywanie oczu kota wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub płynem do pielęgnacji oczu dla kotów. W innym przypadku może pojawić się bolesne zapalenie.

Poza tym pielęgnacja kotów egzotycznych nie jest trudna. Oprócz codziennej higieny oczu raz w tygodniu należy wyszczotkować sierść czworonoga.

Egzotyczny kot krótkowłosy – jak wygląda? Kot egzotyczny niebieski, biały czy czarny?

Charakterystyczne dla egzotycznych kotów krótkowłosych są:

· średnia wielkość i waga od 3,5 do 7 kilogramów;

· mocna budowa ciała – kot wygląda na nieco zaokrąglonego, jest krępy, ma małe owalne stopy, szeroki grzbiet i silne barki;

· okrągła, szeroka głowa, wypukłe czoło, pełne policzki, krótki nos z zagłębieniem między oczami, spłaszczona część twarzowa głowy;

· gęsta i miękka, jedwabista krótka sierść (choć dłuższa niż u innych kotów krótkowłosych).

Maść egzotycznych kotów krótkowłosych jest różnorodna – występują wszystkie kolory charakterystyczne dla persów:

· szylkretowe,

· łaciate (bicolor, van i arlekin),

· pręgowane,

· jednobarwne (występują osobniki takie jak kot egzotyczny czarny, kot egzotyczny biały, niebieski, czekoladowy, rudy, liliowy, kremowy).

Kot egzotyczny – charakter

Koty egzotyki to osobniki przyjazne i łagodne – nie wykazują żadnych oznak agresji. Uwielbiają pieszczoty i długie wylegiwanie się, ale nie stronią także od zabaw. Są wyjątkowo wesołe. Doskonale nadają się do domów i mieszkań. Egzotyki tworzą silną więź ze swoimi opiekunami i lubią towarzystwo dzieci.

Koty krótkowłose egzotyczne są spokojne i niekonfliktowe, mogą przebywać wśród innych zwierząt. Prowokując do zabawy czy pieszczot, nie są natarczywe – delikatnie zaczepiają łapkami lub noskami.

Właścicielem kota egzotycznego krótkowłosego powinna być osoba, która szuka wiernego przyjaciela – spokojnego, o zrównoważonym temperamencie i łagodnym usposobieniu.

Zobacz film: Kot czy pies? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości