Kostrzewa sina. Uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

GettyImages-689044562.jpg
GettyImages-689044562.jpg
Kostrzewa sina, czyli malownicza niebieska trawa, jest wyjątkowo mało wymagająca. Pielęgnacja ogranicza się do przycinania na wiosnę i odcinania kwiatów. Najważniejsze wymagania kostrzewy to... mało urodzajna gleba i dużo słońca. Sprawdźmy, jak uprawiać kostrzewę w ogrodzie.

Kostrzewa to efektowna roślina, którą mogą uprawiać początkujący ogrodnicy. Ma niewielkie wymagania, jest odporna zarówno na mrozy, jak i na okresowe susze.

Kostrzewa sina – co trzeba wiedzieć?

Kostrzewa sina ( Festuca glauca ) inaczej nazywana jest niebieską trawą. To rodzaj niskiej dekoracyjnej trawy i jeden z najpopularniejszych gatunków kostrzew. Tworzy malownicze, zwarte, regularne trawiaste kępki o jeżowatym pokroju i niebieskiej barwie. Osiąga do 30 cm wysokości.

Kostrzewa sina – uprawa

Kostrzewa sina jest zimozieloną byliną zimującą w gruncie, odporną na mrozy i suszę. Gorzej radzi sobie przy obfitych opadach śniegu. Jeśli nie usuniemy pokrywy śnieżnej, roślinę może zaatakować szara pleśń.

Najlepsze podłoże dla kostrzewy sinej powinno być przepuszczalne, dość suche i ubogie. Może być żwirowe albo piaszczyste. Kostrzewa sina dobrze sobie radzi na skalniaku. Wykorzystuje się ją często jako brzegi rabatek, ścieżek czy chodników, otoczenie pod krzewami i drzewami ozdobnymi, a także jako roślinę okrywową (zadarniającą) lub pojemnikową.

Kostrzewa sina lubi słońce – możemy dla niej wybrać miejsce w ogrodzie w pełnym słońcu, a odwdzięczy się pięknym wybarwieniem.

Kostrzewa sina – pielęgnacja

Pielęgnacja kostrzewy sinej nie nastręcza trudności. Na wiosnę „wyczesujemy” ją palcami, aby pozbyć się wyschniętych przez zimę liści.

Kostrzewa sina nie wymaga nawożenia ani koszenia. Jeśli kępy są kilkuletnie, można je na wiosnę ewentualnie podlać nawozem wieloskładnikowym.

Kostrzewa sina – przycinanie

Kostrzewę siną przycinamy tak jak inne trawy – na wiosnę. Obcinamy źdźbła na wysokości ok. 10 cm, aby roślina „ruszyła”. Jeśli wyschłych części rośliny jest po zimie dużo i nadal nie wygląda atrakcyjnie, możemy je przyciąć na wysokości 3 cm.

Kostrzewa sina kwitnie od czerwca do lipca – ale kwiaty nie są zbyt dekoracyjne. Zwykle się je ścina.

Kostrzewa sina – wymagania

Wymagania kostrzewy sinej są minimalne. Najczęstszymi błędami jest właśnie nadmierna pielęgnacja – przesadne podlewanie i nawożenie – i zbyt żyzna gleba. W takich „dobrych” warunkach roślina szybko się zestarzeje, nie będzie też miała pięknego wybarwienia.

Dobrze jest poszukać kostrzewie miejsca w ogrodzie osłoniętego od wiatru, ale nie jest to wymaganie bezwzględne.

Kostrzewa sina – rozmnażanie

Rozmnażanie kostrzewy sinej:

· kostrzewa sina – sadzonki: rozrośnięte kępy możemy dzielić na sadzonki wczesną wiosną (od marca do kwietnia), rozmnażamy 2-3-letnie kostrzewy, kiedy zaczynają tracić na dekoracyjności;

· kostrzewa sina – wysiew: kostrzewę wysiewamy wczesną wiosną, nie zapominając o procesie stratyfikacji (stratyfikacja to sposób na „obudzenie” nasion do kiełkowania – najpierw umieszcza się nasiona w wilgotnym podłożu w niskiej temperaturze, a dopiero potem przesadza w docelowe miejsce). Kostrzewa może również rozsiać się sama, jeśli nie przytniemy jej w czasie kwitnienia.

Musimy jednak pamiętać, że wysiewanie może dać niejednolite efekty – kępki mogą się różnić między sobą odcieniem i być słabsze niż rodzice.

Kostrzewa sina – rozstawa

Kostrzewy sinej nie sadzi się zbyt gęsto, aby jej kępki jak najlepiej się prezentowały. Aby dobrze umacniały skarpę, na której rosną, należy je sadzić co 25 cm. Wtedy utworzy trawiasty, wiecznie zielony dywan.

Kostrzewa sina – odmiany

Ogrodowa trawa kostrzewa sina ma różne odmiany, np.:

· kostrzewa sina „Golden Toupee”,

· kostrzewa sina „Azurit”,

· kostrzewa sina „Intense Blue”,

· kostrzewa sina „Blauglut”,

· kostrzewa sina „Elijah Blue”,

· kostrzewa sina Silberreiher”,

· kostrzewa sina „Blausplatz”.

Inne popularne gatunki kostrzew to np.:

· kostrzewa owcza,

· kostrzewa ametystowa,

· kostrzewa miotlasta,

· kostrzewa Maire’a,

· kostrzewa olbrzymia.

Na świecie występuje aż ok. 450 gatunków kostrzew.

Zobacz film: Rey i pędy sosny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości