Koronawirus a finanse. Czy nadal warto trzymać oszczędności na koncie bankowym?

''Koronawirus zjada nasze oszczędności''
Pandemia koronawirusa mocno namieszała w każdej sferze naszego życia, w tym również ekonomicznej. Oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych zmniejszają się i często też nakładane są większe marże za usługi oferowane przez banki. Czy przez to warto jeszcze trzymać tam pieniądze, czy może lepiej postawić na konkretne inwestycje?

Sytuacja ekonomiczna podczas pandemii

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na każdej dziedzinie naszego życia i samej gospodarce. Obecnie odnotowuje się chociażby spadek wysokości miesięcznych rat starych pożyczek. W przypadku jednak nowego kredytu, niezależnie od jego rodzaju, marża jest wyższa, a miesięczna kwota spłaty pozostaje taka sama.

Wszystkich studentów uczymy, że oprocentowanie, ten koszt kredytu dla klienta, to jest WIBOR, czyli ta średnia cena pieniądza na rynku międzybankowym plus marża. Prawda jest taka, że zdecydowana większość banków w Polsce zarabia więcej niż marżę, dlatego że ich rzeczywisty koszt pozyskania środków, czyli znowu tak skrótowo mówiąc: to, co płacą nam za to, że trzymamy pieniądze w bankach, jest niższy od WIBOR-u. W związku z tym ta różnica to jest dodatkowy zysk

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN ekonomista Marek Zuber.

Po tym więc, gdy obniżono stopy procentowe praktycznie do zera, banki nie mogły liczyć na zysk. Stąd też wyższe marże oraz opłaty za różnego rodzaju usługi bankowe.

Prezes banku, który był chyba liderem tych darmowych rachunków internetowych, kilka miesięcy temu powiedział, że chyba musimy się przyzwyczaić do tego, że darmowa bankowość w Polsce się chwilowo skończyła

- zaznaczył ekspert.

Mało optymistyczne wieści dotknęły również posiadaczy lokat. Po raz pierwszy średnie oprocentowanie znalazło się na poziomie poniżej 1 proc. Przy prawie 3-procentowej inflacji strata wynosi około 2 proc.

Czy warto trzymać oszczędności w banku

Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji nadal opłaca się trzymać je na koncie bankowymi. Sam Marek Zuber przyznał, że spotykał się z pomysłami, by wszystkie oszczędności wybrać z banku. Ekonomista przestrzega przed takim zachowaniem.

Wyciągniesz i co dalej? Będziesz je trzymał w skarpecie. Po pierwszej, w skarpecie nie będziesz miał nawet tego 0,9 proc., jeżeli mówimy o lokatach. Po drugie, w banku jest jednak bezpieczniej. Nie bójmy się tego, że ktoś nam te pieniądze zabierze, bo nie zabierze. (…) Ja bym nie radził wycofywać tych pieniędzy po to, żeby trzymać je w skarpecie

- wyjaśnił specjalista.

Jakimś pomysłem oczywiście może być zainwestowanie w zakup mieszkania, w fundusz nieruchomości czy obligacje skarbowe. Marek Zuber wytłumaczył, że nadal jednak jest to obarczone sporym ryzykiem. Takowe jest nadal mniejsze w przypadku konta bankowego, gdzie straty są mniej więcej pod kontrolą. W takiej sytuacji warto na bieżąco sprawdzić oferty różnych placówek i wybrać tę, która okaże się najlepsza.

Banki rzeczywiście jednak konkurują ze sobą

- powiedział w studiu programu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Swiatłana Cichanouska o sytuacji na Białorusi: „Stałam się symbolem wolności”

Ruszył Poland Business Run. „Bieg w tym roku wirtualny, ale pomoc bardzo realna”

Nowojorska królowa wypieków z polskimi korzeniami. Poznajcie Agathę Kulagę

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości