Kora ogrodowa – jaką wybrać?

Kora ogrodowa
Fot. OzCameraman / Getty Images
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka kora do ogrodu będzie najlepsza, koniecznie musisz poznać jej rodzaje. Ogrody z korą są coraz bardziej popularne i warto dowiedzieć się o niej więcej.
  • Kora w ogrodzie
    • Jaka kora do ogrodu będzie najlepsza?
      • Kora w ogrodzie – porady

        Zobacz: Pielęgnacja trawnika po zimie – regeneracja, nawożenie i pierwsze koszenie

        Jaka kora ogrodowa będzie najtańsza? Czy kolorowa kora w ogrodzie to dobry pomysł? Kora ogrodnicza wzbudza wiele emocji wśród mniej i bardziej doświadczonych ogrodników. Poznaj popularne rodzaje kory i wybierz odpowiednią dla siebie.

        Kora w ogrodzie

        Kora z drzew stanowi idealny surowiec do ściółkowania. Ta metoda pielęgnowania roślin posiada wiele zalet. Stosowanie ściółki przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu wody z podłoża, ograniczając tym samym jej parowanie. Dodatkowo jest dobrym sposobem na ograniczenie rozwoju chwastów , a także na ochronę korzeni roślin przed zimnem. Ściółkowanie pomaga także zmniejszyć ilość wypłukiwania substancji odżywczych z gleby i jest przy tym ciekawą ozdobą do naszego ogrodu. Do ściółkowania używa się wielu różnych materiałów, ale prym wśród nich zdecydowanie wiedzie kora.

        Na rynku znajdziemy różne rodzaje kory ogrodowej, takie jak: kora sosnowa do ogrodu , kolorowa kora ogrodowa , czy też kora z drzew liściastych. Dostępna jest także kora ogrodowa luzem , tania kora do ogrodu oraz gruba kora do ogrodu . Jak widać, wybór jest ogromny i łatwo się pogubić. Sprawdźmy, jaka kora do ogrodu będzie dla nas najlepsza.

        Jaka kora do ogrodu będzie najlepsza?

        Kora pozyskiwana z sosny to najczęściej używana kora ogrodowa. Cena kory sosnowej waha się od 3 złotych za worek kupiony na znanym portalu aukcyjnym do 10 złotych za worek w dobrych sklepach ogrodniczych. Jest zatem całkiem tania. Ten rodzaj kory charakteryzuje nie tylko atrakcyjny wygląd, ale i zawartość składników mineralnych oraz dodatek celulozy, co sprawia, że poprawia ona strukturę podłoża i wzbogaca je o substancje odżywcze. Tego typu kora ozdobna w ogrodzie nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych , ponieważ ma pH lekko kwaśne. By dobrze spełniała swoją rolę, warstwa kory sosnowej powinna mieć grubość około 7 centymetrów. W przeciwnym razie może w krótkim czasie ulec rozkładowi lub zostać zmyta przez deszcz. W sklepach możemy kupić zarówno korę świeżą, jak i przekompostowaną.

        Kora sosnowa świeża będzie rozkładała się nieco wolniej. Ma jaśniejszy kolor i uchodzi za nieco bardziej dekoracyjną, jednak powinniśmy także wiedzieć, że tak kolorowa kora ogrodowa zawiera garbniki i polifenole , które są szkodliwe dla roślin i mogą im utrudniać rozwój. Jeśli zdecydujemy się na ściółkowanie tym typem kory, wraz z początkiem sezonu powinniśmy dokarmić rośliny sporymi porcjami nawozu azotowego, którego ubywa z gleby wraz z jej rozkładem.

        Ciemniejszy odcień ściółki gwarantuje kora przekompostowana. Rozkłada się szybciej i trzeba ją częściej uzupełniać . Jest także znacznie drobniejsza i ciemniejsza od kory świeżej, mniej od niej kwaśna, ale za to zawiera większą ilość składników odżywczych. Nie zawiera także polifenoli, garbników i wykazuje większe zdolności do zatrzymywania wody.

        Korę sosnową możemy podzielić także ze względu na jej stopień rozdrobnienia. Na rynku dostępna jest kora ogrodowa gruba , średnia oraz drobna. Kora sosnowa gruba to dobry wybór na rabaty , a także w miejsca, które są narażone na działanie wiatru. Jest to także idealna kora ozdobna do ogrodu. Kora drobna jest lżejsza i przez to będzie podatna na zwiewanie. Najlepiej zatem wykorzystać ją jako dodatek do podłoża lub ewentualnie do ściółkowania niskich roślin. Kora sosnowa średnia to opcja pośrednia polecana do ściółkowania rabat z różnymi roślinami.

        Nieco inna kora drzewna do ogrodu jest pozyskiwana z drzew liściastych. Jest mniej popularna niż sosnowa i ma inne właściwości. Kora bukowa ma odczyn zasadowy , zatem możemy jej używać do ściółkowania roślin preferujących odczyn podłoża od obojętnego do zasadowego.Należy pamiętać również o tym, że kora z drzew liściach, takich jak dąb czy orzech włoski, może być niebezpieczna dla roślin i jeśli chcemy jej używać, powinna być przekompostowana.

        Kora w ogrodzie – porady

        Jeśli zdecydujemy się używać kory w ogrodzie, powinniśmy pamiętać o kilku wskazówkach. Po pierwsze kora sosnowa to dobry wybór, jeśli mamy na działce rośliny lubiące kwaśne podłoże. Nada się do ściółkowania iglaków, wrzosów i azalii. Kora przekompostowana ma ciemny kolor i dzięki temu podkreśli intensywność kolorów roślin w naszym ogrodzie. Korę ogrodową możemy rozkładać bezpośrednio na powierzchni gleby. Wówczas będziemy musieli ją częściej uzupełniać, ponieważ szybciej będzie się rozkładać, poprawiając tym samym strukturę gleby oraz wzbogacając ją w próchnicę. Korę ogrodową możemy także rozłożyć na specjalnym podkładzie, na przykład z włókniny lub agrotkaniny . W tym wypadku kora dłużej zachowa swoje właściwości dekoracyjne, a dodatkowo lepiej ochroni przed rozwojem chwastów i wysychaniem podłoża. Jednak wtedy nie użyźni ona tak dobrze gleby.

        Zobacz też:

        Zobacz film: Idealna trawa. Jak powinna wyglądać?

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości